برای ایرانیان پرتالی است متمرکز به جغرافیای گردشگری که این جغرافیا بستر مناسبی برای توسعه سایر بانکهای اطلاعاتی از قبیل مشاهیر و بزرگان هر شهر و بررسی آثار آنها و بانکهای اطلاعاتی مثل، خدمات و گردشگری که شامل غذاهای محلی،سوغات،صنایع دستی،بازار،صنعت،اکوتوریسم می باشد.با فرستادن عکس،سفرنامه،فیلم کوتاه،گذاشتن کامنت در آخر هر مطلب و معرفی شغل یا کار خود در آن منطقه، و با به اشتراک گذاشتن این مطالب به توسعه صنعت توریسم کشور کمک کرده باشیم
شنبه ١٢ فروردين ١٤٠٢
جستجوی پیشرفته   جستجوی وب
گردشگری
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
عضویت
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 31298
 بازدید امروز : 1
 کل بازدید : 64286856
 بازدیدکنندگان آنلاين : 3
 زمان بازدید : 2.2154
باغ ملک
باغ ملک
 
باغ‌ملك
  
باغ‌ملك
باغ‌ملك يكی از شهرستان‌های تازه تاسيس استان خوزستان است و تاريخ آن با تاريخ نواحی شمالی استان خوزستان درآميخته است. آورده‌اند كه‌باغ‌ملك نخست باغی پهناور و متعلق به حكم‌ر‌ان آن منطقه بوده که رفته‌رفته آباد و گسترده شده و به صورت شهركی در آمده‌است. شهرستان باغ‌ملك يكي از شهرستان‌هاي استان خوزستان است كه در خاور اين استان قرار دارد و از شمال به ايذه از جنوب به شهرستان رامهرمز از باختر به بخش ملاتاني و ازخاوربه استان چهارمحال و بختياري (شهرستان لردگان) محدود مي شود. مركز اين شهرستان باغ‌ملك است كه در 49 درجه و 53 دقيقه طول جغرافيايي و 31 درجه و 31 دقيقه عرض جغرافيايي و ارتفاع 719 متري از سطح دريا واقع شده است. براساس سرشماري سال 1375 جمعيت شهرستان باغ‌ملك 90106 نفر برآورد شده است.

 مکان های دیدنی و تاریخی

 صنايع و معادن

عمده‌ترين معادن شهرستان باغ ملک معدن نمك و گچ است. معادن ديگری نيز در اين شهرستان وجود دارد كه هنوز به مرحله بهره‌برداری نرسيده‌اند.

 کشاورزی و دام داری

كشاورزی،‌باغ‌داری، زراعت و دام‌داری مهم ترين شغل مردم شهرستان باغ‌ملك است. ازمحصولات کشاورزی آن‌ها گندم، جو، برنج، بنشن، انواع ميوه، خرما و از توليدات بخش دام‌داری، فرآورده های لبنی و پشم و دام زنده را می‌توان نام برد.

مشخصات جغرافيايي

شهرستان باغ‌ملك در مسير راه رامهرمز به ايذه قرار گرفته است. اين شهرستان از نظر جغرافيايی در 49 درجه و 53 دقيقه ی درازای خاوری و 31 درجه و 31 دقيقه ی پهنای شمالی و در ارتفاع 719 متری از سطح دريا واقع شده است. شهرستان باغ‌ملك از شمال به ايذه از جنوب به رامهرمز از باختر به حوالی سوسنگرد و از خاور به مرز استان چهار محال و بختياری و استان خوزستان محدود می گردد. آب و هوای اين منطقه معتدل است. از مركز شهرستان باغ‌ملك سه راه آسفالت فرعی جدا شده است:
1- راه باغ‌ملك – ايذه به سوی شمال خاوری به درازای 48 كيلومتر
2- راه باغ‌ملك – هفتكل به سوی جنوب باختری به درازای 44 كيلومتر
3- باغ‌ملك – رامهرمز به سوی جنوب باختری به درازای 57 كيلومتر

  وجه تسميه و پيشينه تاريخي

شهرستان باغ‌ملك در قديم «جانكی» نام داشته و نام آن مخفف «جوانكی» است كه نام طايفه ای از اكراد بوده كه در دوره اتابكان لر بزرگ به اين منطقه آمده و تا روزگار صفويه در اين نواحی می زيسته اند. باغ‌ملك يكی از شهرستان های تازه تاسيس استان خوزستان می باشد و تاريخ آن با تاريخ نواحی شمالی استان خوزستان در آميخته است. آورده اند كه باغ‌ملك نخست باغی پهناور و متعلق به حكمران آن منطقه بوده که رفته رفته آباد و گسترده شده و به صورت شهركی در آمده است. از نظر تاريخی آن را به دوران حكومت شاه طهماسب اول صفوی نسبت داده اند كه نخست، طايفه ای به نام آل خورشيدی از ايلات بختياری درآن تسلط داشته و بعدها در روزگار شاه طهماسب دوم با پيروزی ايل زنگنه بر طايفه آل خورشيدی اين دو قوم با هم اختلاط يافته و مردم كنونی باغ‌ملك از آن دو طايفه هستند. 

منبع:

http://ezat-mohamad.blogfa.com

http://www.tebyan.net

http://seeiran.ir

گردآورنده: 

کاوه ملک میرزایی