برای ایرانیان پرتالی است متمرکز به جغرافیای گردشگری که این جغرافیا بستر مناسبی برای توسعه سایر بانکهای اطلاعاتی از قبیل مشاهیر و بزرگان هر شهر و بررسی آثار آنها و بانکهای اطلاعاتی مثل، خدمات و گردشگری که شامل غذاهای محلی،سوغات،صنایع دستی،بازار،صنعت،اکوتوریسم می باشد.با فرستادن عکس،سفرنامه،فیلم کوتاه،گذاشتن کامنت در آخر هر مطلب و معرفی شغل یا کار خود در آن منطقه، و با به اشتراک گذاشتن این مطالب به توسعه صنعت توریسم کشور کمک کرده باشیم
شنبه ١٢ فروردين ١٤٠٢
جستجوی پیشرفته   جستجوی وب
گردشگری
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
عضویت
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 25238
 بازدید امروز : 70
 کل بازدید : 64286926
 بازدیدکنندگان آنلاين : 3
 زمان بازدید : 0.9219
بردسير

شهر بردسیر

برج نگار

برج نگار

آب وهوای بردسیر معتدل کوهستانی است که زمستانهای سرد و تابستانهای ملایم دارد. در بردسیر بادهای موسمی و فصلی می وزد. مهم‌ترین رودهای بردسیر عبارتند از رودخانه قریه العرب رودخانه آب بخشا و رودخانه ناهونک و از آبهای راکد بردسیر می‌توان دریاچه ترشاب و دریاچه حبلی ساز را نام برد. چند چشمه نیز در بردسیر وجود دارند. که عبارتند از چشمه گزوییه، چشمه نور و چشمه سرخ.

یكی از زیباترین برج‌های بر جای مانده از دوره سلجوقی كه نزدیك بردسیر در مسیر بافت و بزنجان قرار گرفته، برج نگار است. این برج آجر چینی زیبایی دارد و كتیبه‌ای به خط كوفی از كاشی فیروزه‌ای بر روی آن نصب شده است.

بنا به نوشته حمزه اصفهانی، ‌تاريخ‌نويس مشهور، موسس شهر بردسير«اردسير» اردشير بابكان بوده است که در بدو امر هم ‹‹وه اردشير›› خوانده می شد كه بعد به «اردشير» تغيير يافت. پس از حمله اعراب به بردسير نه تنها نام اين شهر، بلكه نام ساير نقاط آن نيز تغيير يافت. در بيش‌تر كتب تاريخی قديمی و سفرنامه ها پايتخت شهر بردسير كرمان ذکر شده است. شهرستان بردسير يكی از شهرستان های استان كرمان از نظر جغرافيايی در 56 درجه و 35 دقيقه ی درازای خاوری و 29 درجه و 56 دقيقه ی پهنای شمالی و در ارتفاع 2040 متری از سطح دريا قرار دارد. بردسير از شمال و خاور به كرمان، از جنوب به بافت، از باختر به سيرجان و از شمال باختری به رفسنجان محدود می‌شود. مركز شهرستان بردسير در64 كيلومتری جنوب باختری كرمان قرار دارد. آب و هوای بردسير معتدل و ميزان بارندگی آن‌سالانه 200 ميلي‌متر است. بردسير درمنطقه ای جلگه ای قرار گرفته و تا كيلومتر ها بلندی هايی در اطراف آن وجود ندارد. به علت آب و هوای مناسب، كشاورزی در اين منطقه رونق خاصی داشته و آب كشاورزی از كاريز و چاه ژرف تامين می شود. از محصولات كشاورزی بردسير می توان گندم، جو، چغندرقند، پنبه، پسته و تره بار را نام برد. به دليل مراتع مناسب دام‌داری در اين شهرستان پر رونق است. اقتصاد بردسير بر پايه كشاورزی، دام‌داری و صنايع دستی استوار است. مهم ترين صادرات بردسير را گندم، جو، چغندر قند، مواد لبنی، پشم، پنبه، قالی، گليم و جاجيم تشکيل می دهند.

منابع:

http://vista.ir

 http://www.kozeh.ir

http://geography.kermanedu.ir

گردآورنده: 

هاجر تجلی زاده خوب