ارگ بم
برای ایرانیان پرتالی است متمرکز به جغرافیای گردشگری که این جغرافیا بستر مناسبی برای توسعه سایر بانکهای اطلاعاتی از قبیل مشاهیر و بزرگان هر شهر و بررسی آثار آنها و بانکهای اطلاعاتی مثل، خدمات و گردشگری که شامل غذاهای محلی،سوغات،صنایع دستی،بازار،صنعت،اکوتوریسم می باشد.با فرستادن عکس،سفرنامه،فیلم کوتاه،گذاشتن کامنت در آخر هر مطلب و معرفی شغل یا کار خود در آن منطقه، و با به اشتراک گذاشتن این مطالب به توسعه صنعت توریسم کشور کمک کرده باشیم
پنج شنبه ١٣ مهر ١٤٠٢
منو اصلی
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
عضویت
[فراموشی رمز توسط ایمیل]
خمین

شهرستان خمين

براي نخستين بار نام خمين (خميهن) در كتاب هزارساله تاريخ پيامبران و شاهان آمده است. خميهن مركب از دوكلمه "خو" و "ميهن" است كه روي هم "جايگاه خوب ياسرزمين مقدس “ معني مي دهد.

مؤلف كتاب قم اعتقاد دارد كه شهربانو نامي ( دختر موبدان ) در دوران قبل از اسلام اين شهر را بنا كرده است . از تاريخ خمين در روزگارگذشته اطلاعي در دست نيست. از آثار قبل از اسلام آن ميتوان به آثار قنوات و كاريزها و آتشكده معروف خمين اشاره كرد.

نام اين شهر از 200 سال پيش به مركز كمره اطلاق شده است، معروفيت خمين با نام رهبر راحل انقلاب اسلامي حضرت امام خميني (ره) ارتباط مستقيم دارد. اين شهر محل زندگي كودكي و جواني حضرت امام بوده و لذا خانه پدري ايشان به يك اثر تاريخي و مهم تبديل شده است.

 مراكز ديدني

عکس: http://www.artmarkazi.ir

صنایع و معادن

معروف‌ترين كارخانه در شهرستان خمين كارخانه صنايع نخ خمين است. توليدات اين كارخانه انواع نخ های پليستر و آكروليك است. ساخت انواع ماشين آلات صنعتی و كشاورزی از قبيل ساخت تريلر، تراكتور، نهركن، خرمن كوب، ساخت تانكرهای فلزی به ظرفيت‌های مختلف، قطعات مختلف تراشكاری، انواع سوله و اسكلت های فلزی و قالب های پيش ساخته، ‌قطعات چدنی، آلومينيومی، برنجی، قطعات يدكی، ماشين آلات (ريخته گری)، انواع قطعات ماشين، انواع بالابر ها، هواكش، نوارهای ثابت و متحرك و … از مهم‌ترين صنايع اين شهرستان به شمار مي‌آيد. معدن سنگ لاشه ساختمانی (سياه رنگ) كوه بوجه واقع در جنوب شهر خمين فعال است كه به طريقه مكانيكی مورد استخراج و بهره برداری قرار می گيرد.
معادن غير فعال شهرستان عبارتند از :
1- معدن سرب واقع در كوه تفت سواران 13 كيلومتری جنوب باختری خمين
2- معدن سرب واقع در كوه كليشه در 12 كيلومتری جنوب باختری خمين
3- معدن سرب واقع در شكسته در 16 كيلومتری باختر شهر خمين
4- معدن سرب لگان واقع در كوه پرگز در 33 كيلومتری باختر شهر خمين
5-معدن سنگ چينی ابری (سنگ ساختمانی) كوه های زوره و غلاغه در 30 كيلومتری خاور خمين
رونق بخش‌های مختلف اقتصادی (كشاورزی، ‌صنايع، معادن و دام داری) سبب رونق امر بازرگانی در منطقه شده است. از اقلام صادراتی شهرستان می توان انواع قالی و قاليچه، انواع نخ های پليستر و آكروليت، شير گاوداری های صنعتی كه تحويل كارخانه شيرپاستوريزه اراك می گردد، مرغ گوشتی، عسل، گندم، جو، علوفه (يونجه)، چغندرقند، سيب زمينی، پياز، انگور و سيب درختی را نام برد.  

کشاورزی و دام داری

كشاورزی شهرستان خمين كه در دشتی وسيع و حاصل خيز است غالبا آبی و مقدار كمی نيز به صورت ديم بوده و از اهميت و رونق خاصی برخوردار است. برای آبيار زمين های مزروعی از چشمه‌ها، چشمه سارها رودخانه ها و چاه های عميق و نيمه عميق استفاده می‌شود. ازعمده‌ترين فرآورده‌های كشاورزی و باغ‌داری خمين می‌توان گندم، جو، لوبيا، ‌نخود، سيب زمينی، پياز، علوفه، ‌چغندرقند، صيفی جات، سيب، هلو، انگور و گلابی را نام برد. دام داری و دام پروری در اين شهرستان هم به صورت سنتی و هم به روش صنعتی معمول است. دام‌داری سنتی غالبا در روستاها مرسوم بوده كه شامل پرورش گوسفند، بز و گاو است ولي دام‌داری و دام‌پروری صنعتی واحدهای صنعتی گاوداری و پرورش طيور را شامل می شود.  

مشخصات جغرافيايي

خمين يكی از شهرستان های استان مركزی از شمال به شهرستان های اراك و دربند، از خاور به شهرستان محلات، ‌از باختر و جنوب باختر به شهرستان اليگودرز، از جنوب به شهرستان اليگودرز و گلپايگان محدود می‌شود. مركز شهرستان خمين از نظر جغرافيايی در 50 درجه و 4 دقيقه ی درازای خاوری و 33 درجه و 38 دقيقه ی پهنای شمالی و ارتفاع 1810 متری از سطح دريا قرار گرفته دارد. رودخانه های خشك، ريحان و ‌وليلان از مهم ترين رودهای اين منطقه است. آب و هوای اين شهرستان معتدل و خشك است. 

 وجه تسميه و پيشينه تاريخي

اين منطقه را در گذشته كمره‌مي‌گفتندو نام خمين از دويست سال پيش به مركز كمره اطلاق شده است. برای نخستين بار نام خمهين در كتاب هزارساله تاريخ پيامبران و شاهان آمده است. خمهين مركب از دو كلمه «خو» و «ميهن» است كه روی هم جايگاه خوب يا سرزمين مقدس معنی می‌دهد. مولف كتاب تاريخ قم اعتقاد دارد كه شهربانو (دختر موبد و موبدان) در دوران قبل از اسلام اين شهر را بنا كرده است. از تاريخ خمين در روزگاران گذشته آثار مدونی در دست نيست. از آثار قبل از اسلام می توان به آثار قنوات و كاريزها و آتشكده معروف خمين اشاره كرد. نام اين شهر از 200 سال پيش به مركز كمره اطلاق شده است. 
 

اوقات شرعی
نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد

بازديدکنندگان اين صفحه: 30977 بازديدکنندگان امروز :  446 کل بازديدکنندگان :  64523845 بازديدکنندگان آنلاين :  1 زمان بارگزاري صفحه:  1.3750