برای ایرانیان پرتالی است متمرکز به جغرافیای گردشگری که این جغرافیا بستر مناسبی برای توسعه سایر بانکهای اطلاعاتی از قبیل مشاهیر و بزرگان هر شهر و بررسی آثار آنها و بانکهای اطلاعاتی مثل، خدمات و گردشگری که شامل غذاهای محلی،سوغات،صنایع دستی،بازار،صنعت،اکوتوریسم می باشد.با فرستادن عکس،سفرنامه،فیلم کوتاه،گذاشتن کامنت در آخر هر مطلب و معرفی شغل یا کار خود در آن منطقه، و با به اشتراک گذاشتن این مطالب به توسعه صنعت توریسم کشور کمک کرده باشیم
يکشنبه ١٤ آذر ١٤٠٠
جستجوی پیشرفته   جستجوی وب
گردشگری
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
عضویت
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 3704
 بازدید امروز : 2590
 کل بازدید : 63023602
 بازدیدکنندگان آنلاين : 3
 زمان بازدید : 0.7656
دشت لاله‌هاي واژگون

دشت لاله‌هاي واژگون

 

دشت لاله های واژگون

 

دشت لاله های واژگون

دیدن لاله های سر به زیرانداخته در دامنه کوهستان ها، یک سفر بهاری به یادماندنی برایتان رقم ميزند. لاله های واژگون یکی از گل های نادر در دنیاست که فرصت کوتاهی برای رخ نمایی در بهار دارد. این گل زیبای وحشی را می توان در چند منطقه از ایران مشاهده کرد؛ از میاندشت در استان خراسان شمالی تا چنارود چادگان در چهارمحال و بختیاری اما در این راهنما، دیدن دشت های پربارتری را با امکان اقامت به شما پیشنهاد می کنیم.

اگر قصد داشتید به دیدن لاله های واژگون بروید خوب است بدانید بعضی از مردم محلی آن را به نام «اشک سیاوش» و بعضی به نام «اشک مریم» می شناسند. دلیل نخست، افسانه ای است مربوط به پهلوان اسطوره ای ایران باستان که می گویند جایی که خون «سیاوش» اولین بار بر زمین ریخت «پرسیاوش» رویید. گل لاله سرخ رنگی که شاهد این اتفاق بود، سر به زیرانداخت و بر بی گناهی سیاوش گریست. بعد از آن این گل به همان حالت مشغول گريستن ماند و «لاله واژگون» نام گرفت.

افسانه لاله های واژگون

لاله واژگون از آخرین روزهای فروردین ماه تا اوایل خردادماه، منطقه وسیعی ار دامنه کوهستان های غرب و رشته کوه زاگرس را رنگ مي زند. لاله های واژگون را به خاطر شبنم صبحگاهی ای که رویشان می نشیند اشک مریم هم می نامند. این لاله ها به شکل زنگوله هایی با رنگ های زرد، نارنجی و سرخ جلوه گری می کنند.
گرچه دامنه های زاگرس رویشگاه این گل ها به حساب می آید اما 3 دشت گلستان کوه در منطقه خوانسار استان اصفهان، مناطق ییلاقی سر رود و دامنه های دنا در استان کهگیلویه و بویراحمد ودشت لاله های واژگون در دامنه کوه های استان چهارمحال و بختیاری، از معروف ترین مناطقی هستند که می توان مسافران بهاری را برای دیدن لاله های واژگون به آنجا دعوت کرد. این گل در ارتفاع بالاتر از 1500 متر و بیشتر در دشت های صخره ای می روید و ساقه اش حدود 120 سانتی متر طول دارد.

گفته می شود این گیاه نخستین بار در سده 16 میلادی به وسیله جهانگردان اروپایی از ایران به اتریش برده شده و در باغ های ثروتمندان و خاندان سلطنتی پرورش یافت و از سده 19 میلادی کشت آن در هلند هم رایج شد.

گرچه لاله واژگون و به خصوص پیاز آن سمی است اما افراد محلی از این گیاه برای درمان رماتیسم، درد سینه، درد دندان، سرفه، آسم و برونشیت استفاده می کنند. با این حال، خواص درمانی این گیاه هنوز مورد بررسی کامل قرار نگرفته است. بنابراین بدون مشورت با یک متخصص محلی از این گیاه استفاده دارویی نکنید.

 

منابع:

 http://www.safarnama.net

عکس: http://www.artshahrekord.ir/

گردآورنده: 

یوسف ملک میرزایی