52
برای ایرانیان پرتالی است متمرکز به جغرافیای گردشگری که این جغرافیا بستر مناسبی برای توسعه سایر بانکهای اطلاعاتی از قبیل مشاهیر و بزرگان هر شهر و بررسی آثار آنها و بانکهای اطلاعاتی مثل، خدمات و گردشگری که شامل غذاهای محلی،سوغات،صنایع دستی،بازار،صنعت،اکوتوریسم می باشد.با فرستادن عکس،سفرنامه،فیلم کوتاه،گذاشتن کامنت در آخر هر مطلب و معرفی شغل یا کار خود در آن منطقه، و با به اشتراک گذاشتن این مطالب به توسعه صنعت توریسم کشور کمک کرده باشیم
يکشنبه ٠٢ آبان ١٤٠٠
منو اصلی
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
عضویت
[فراموشی کلمه عبور]
غار پوستين

این غار در شش کيلومتري شمال شرق شهر لوجلي مرکز بخش سرحد و در دامنه کوههاي اين منطقه از سهرستان شيروان قرار دارد و ارتفاع اين غار از سطح دريا يکهزار و 200متر و از سطح شهر لوجلي 200 متر است.
يکي از محققان معاصر شيروان در باره اين اثر طبيعي اين شهرستان به ايرنا مي گويد: غار پوستين دوز جزو آثار طبيعي ناشناخته استاني و حتي کشوري است که وجه تسميه آن از اسم روستاي متروکه پوستين دوز واقع در سه کيلومتري شرق غار گرفته شده است.
محمداسماعيل مقيمي مي افزايد: اين غار با دهانه اي نسبتا بزرگ و گنبدي شکل به عرض چهار متر و ارتفاع سه متر به دروازه اي شبيه است که رو به قبله جنوب غربي باز مي شود.

 
او گفت: اين غار از نوع آهکي است و تولد قنديلهاي نوظهور در سقف و ديواره آن از جوان بودن غار حکايت دارد.
مولف کتاب جغرافياي تاريخي شيروان افزود: درون غار پوستين دوز مرطوب و خاک آن زرد رنگ و زعفراني است که اين غارنوردان را متعجب ساخته است.
مقيمي گفت: ساختمان غار در ابتدا شبيه تونل بزرگ با ابعاد 10 در 10 متر و ارتفاع آن شش متر است.
او افزود: غار پوستين دوز بعدا به سه شعبه اصلي تقسيم مي شود که درست مقابل در ورودي غار قرار دارند و يکي از شعبه ها که شعبه سمت راستي راه اصلي غار است و دو راه ديگر حدود 15 متر ادامه پيدا مي کند.
اين پژوهشگر شيرواني گفت: در ادامه راه اصلي غار پس از عبور از راههاي پرپيچ و خم و باريک و سرازيريها که اگر مسير حرکت در داخل غار علامت گذاري و طناب کشي نشده باشد بازديد کننده بسختي مي تواند مسير خود را در غار پيدا کند.
وي افزود: پس از عبور از راه پرپيچ و خم و باريک و سرازيريهاي غار و طي کردن چهار متر از مسير غار به صورت سينه خيز به محوطه اي نسبتا بزرگ به ابعاد سه در 10 متر و ارتفاع تقريبي چهار تا هفت متر که به شکل يک شکاف است مي رسيم.
طول غار پوستين دوز شيروان 120 متر است که بازديد از اين غار بدون راهنما و طناب کشي دشوار و خطرناک است.
وي افزود: در صورت داشتن راهنما و استفاده از طناب، طي مسير و ديدن 120 متري غار حدود دو ساعت بطول مي انجامد.

غار پوستين

منبع: http://www.irna.ir

اوقات شرعی
نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد

بازديدکنندگان اين صفحه: 12441 بازديدکنندگان امروز :  1037 کل بازديدکنندگان :  62817249 بازديدکنندگان آنلاين :  12 زمان بارگزاري صفحه:  2.4833