برای ایرانیان پرتالی است متمرکز به جغرافیای گردشگری که این جغرافیا بستر مناسبی برای توسعه سایر بانکهای اطلاعاتی از قبیل مشاهیر و بزرگان هر شهر و بررسی آثار آنها و بانکهای اطلاعاتی مثل، خدمات و گردشگری که شامل غذاهای محلی،سوغات،صنایع دستی،بازار،صنعت،اکوتوریسم می باشد.با فرستادن عکس،سفرنامه،فیلم کوتاه،گذاشتن کامنت در آخر هر مطلب و معرفی شغل یا کار خود در آن منطقه، و با به اشتراک گذاشتن این مطالب به توسعه صنعت توریسم کشور کمک کرده باشیم
شنبه ٠٧ خرداد ١٤٠١
جستجوی پیشرفته   جستجوی وب
گردشگری
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
عضویت
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 3111
 بازدید امروز : 2815
 کل بازدید : 63879196
 بازدیدکنندگان آنلاين : 4
 زمان بازدید : 1.1406
آب انبار علی مردان خان

آب انبار علی مردان خان ، کرمان

آب انبار علی مردان خان

آب انبار علی مردان خان

این آب‌انبار در مجموعه گنجعلى‌خان کرمان واقع شده است. کمبود میزان بارندگى و فقدان آب‌هاى سطحى در شهرهاى ایران به خصوص در شهرهاى جنوبى نظیر کرمان ضرورت ذخیره آب را براى مواقع کم آبى الزامى ساخته بود.

آب‌انبار تاریخى علی مردان (پسر گنجعلى‌خان) که داخل بازار مسگرى غربى واقع شده، داراى ویژگى‌هاى معمارى جالبى است که توجه بینندگان را به خود جلب مى‌کند. تاریخ کتیبه موجود بناى مذکور ۱۲۰۹ هـ.ق است. ابعاد منبع آب انبار ۱۰×۱۹/۵ و ارتفاع آن ۹ متر است که حدود ۲ میلیون لیتر آب را ذخیره مى‌کرده است. سردر آب‌ انبار کاشى‌کارى شده و سنگ‌هایى دارد که حکاکى شده‌اند. این آب‌‌ انبار نیاز آب شش ماه اهالى محله‌هاى اطراف را تأمین مى‌کرده و آبى خنک و گوارا داشته است. قسمت‌هاى عمده بناى این آب‌انبار عبارتند از: منبع ذخیره آب، پوشش منبع، بادگیر و هواکش، راه‌پله و پاشیر، سردر تزئینی.

منابع:

http://www.icccoop.ir

گردآورنده:  

هاجر تجلی زاده خوب