برای ایرانیان پرتالی است متمرکز به جغرافیای گردشگری که این جغرافیا بستر مناسبی برای توسعه سایر بانکهای اطلاعاتی از قبیل مشاهیر و بزرگان هر شهر و بررسی آثار آنها و بانکهای اطلاعاتی مثل، خدمات و گردشگری که شامل غذاهای محلی،سوغات،صنایع دستی،بازار،صنعت،اکوتوریسم می باشد.با فرستادن عکس،سفرنامه،فیلم کوتاه،گذاشتن کامنت در آخر هر مطلب و معرفی شغل یا کار خود در آن منطقه، و با به اشتراک گذاشتن این مطالب به توسعه صنعت توریسم کشور کمک کرده باشیم
شنبه ٢٨ فروردين ١٤٠٠
جستجوی پیشرفته   جستجوی وب
گردشگری
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
عضویت
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 3099
 بازدید امروز : 687
 کل بازدید : 61706639
 بازدیدکنندگان آنلاين : 5
 زمان بازدید : 0.8906
مسجد حسينيه سقاخانه

مسجد حسينيه سقاخانه ، زرند

مسجد حسينيه سقاخانه

مسجد حسينيه سقاخانه

مسجد حسينيه سقاخانه: در قسمت جنوب حسينيه سقاخانه امروزي، مسجد کوچکي قرار داشت که به علت عدم آگاهي مردم و بي توجهي مسئولين تخريب شد. مسجد مذکور که در کوچه اي باريک منتهي به خيابان چمران امروزي قرار داشت به مسجد حسينيه سقاخانه (کوچک) معروف بود.

حاج سيد هدايت تهامي که بيش از 75 سال از عمر خود را در نزديکي حسينيه مذکور گذرانده و سالها به عنوان متولي به مسجد مذکور خدمت نموده، به نقل از اجداد خود مي گويد: «يکي از قديمي ترين مساجد زرند مسجد حسينيه سقاخانه بوده که توسط مرحوم حسين غني زاده (حسين حسني) معروف به حسين (سفيد گر) که يکي از استادهاي مجرب بوده ساخته شده و گچ کاري درون مسجد توسط مرحوم حسين عالم نساء که از کسبه درون حسينيه بشمار مي رفته بر اساس نذري که کرده بود انجام گرفته است. مسجد مذکور داراي دو درب زنانه و مردانه جداگانه در داخل کوچه بوده و مرحوم آيت اله شاهرخي امام جماعت مسجد جامع در برخي روزها نماز جماعت را در مسجد مذکور برپا مي نمود.

وجه تسميه حسينيه سقاخانه که در قديم به آن حسينيه (کوچکو) مي گفتند، بنا به اظهارات معمرين به چند قرن پيش بر مي گردد به لحاظ ايجاد مکاني به عنوان (سقاخانه) و ارائه آب خنک به عابرين و رفع عطش ايشان با نام سالار شهيدان و حضرت ابوالفضل العباس (ع) به همين سبب مکان مذکور در نزد اهالي از مکانهاي قابل احترام بشمار مي رود. بطوريکه اموات خود را در قديم در آن محل به خصوص در قسمت شرق حسينيه که داراي سالن کوچکي بود دفن مي کردند.

دو گلدسته کاشيکاري زيبا در بالاي سقاخانه قرار داشت که مؤذن اوقات شرعي را اعلام مي نمود و گاه صدايش تا روستاي محمد آباد شنيده مي شد. سنگاب بسيار قديمي که گويا هنوز سالم باقي مانده موجود است. درخت (پتگ) بزرگي در ميان حسينيه قرار داشت که سايه سنگين آن تمام محوطه حسينيه را فرا مي گرفت. درخت مذکور که قبل از پيدايش آب قنات زرندوئيه که در حسينيه جريان داشت، از آب چاه آبياري مي شد و با خشک شدن قنات، آن هم خشک مي شود.

در قسمت شمال حسينيه کاروانسرائي بود که توسط مرحوم حاج سيد علي اکبر تهامي ساخته شده بود، همه ساله بخصوص در زمستان محل اطراق فيوج ها (کولي ها) قرار مي گرفت. کاروانسراي مذکور داراي 5 اطاق و در گودي قرار داشت. در حال حاضر از محل جمع آوري نذورات مردمي به وسعت حسينيه اضافه و در آينده حسينيه مذکور يکي از بزرگترين مراکز مذهبي زرند خواهد بود.

منابع:

http://www.uk.ac.ir 

http://www.sobhezarand.com

گردآورنده: 

هاجر تجلی زاده خوب