برای ایرانیان پرتالی است متمرکز به جغرافیای گردشگری که این جغرافیا بستر مناسبی برای توسعه سایر بانکهای اطلاعاتی از قبیل مشاهیر و بزرگان هر شهر و بررسی آثار آنها و بانکهای اطلاعاتی مثل، خدمات و گردشگری که شامل غذاهای محلی،سوغات،صنایع دستی،بازار،صنعت،اکوتوریسم می باشد.با فرستادن عکس،سفرنامه،فیلم کوتاه،گذاشتن کامنت در آخر هر مطلب و معرفی شغل یا کار خود در آن منطقه، و با به اشتراک گذاشتن این مطالب به توسعه صنعت توریسم کشور کمک کرده باشیم
پنج شنبه ٠٦ آبان ١٤٠٠
جستجوی پیشرفته   جستجوی وب
گردشگری
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
عضویت
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 3674
 بازدید امروز : 2008
 کل بازدید : 62837059
 بازدیدکنندگان آنلاين : 4
 زمان بازدید : 0.7655
مزار پير ابونصر

مزار پير ابونصر

 

مزار پير ابونصر

مزار پیر ابونصر ایراوه ای که نزد مردم طبس به پیر حاجات معروف است. این بنا در فاصله ۱۱۰ کیلومتری شمال طبس و چسبیده به صخره در دامنه کوهستانی، بنا شده و برای رسیدن به این مزار و روستای اطراف آن می بایستی از مسیر روستاهای فعلی جوخواه و رباط گور در جاده قدیم یزد گذر کنیم.

پیرحاجات یکی از روستا های زیارتی- سیاحتی شهرستان طبس است که در صد کیلومتری شمال غربی این شهر قرار دارد و به سه دلیل عمده از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده و باعث جلب زوار و گردشگر میشود:

۱ -مزار پیرحاجات

۲- تاریخی بودن پیرحاجات

یکی دیگر از دلایلی که سبب می شود پیرحاجات جلب گردش گر نماید . تاریخی بودن آن است . بنای بارگاه شیخ احمد ابن اسحاق از بناهای دوران سلجوقی است ونوع گنبد آن از نوع «گنبد نار» میباشد

۳-ییلاقی بودن پیرحاجات

یکی دیگر از دلایل مصفا بودن پیرحاجات قضیه ییلاقی بودن آن است . این روستا به علت واقع شدن در دامنه کوه «روضه» دارای آب و هوای خنک نسبت به دیگر مکان های اطراف طبس میباشد، بطوریکه مسافری که وارد پیرحاجات میشود و دست و صورتی با چشمه آب گوارای آن میشوید، خستگی از تنش بیرون میرود. هوای این منطقه بسیار پاک و شفاف است زیرا در سمت شمال آن که محل وزش بادهای تازه است تا فاصله بسیار دور شهر و روستایی وجود ندارد که دود و غبار آن باعث آلودگی هوای این منطقه شود. نزدیک ترین محل به پیرحاجات از سمت شمال شهر سمنان است که پیش از ۵۰۰ کیلومتر تا آنجا فاصله دارد.

منابع:

 http://isna.ir

http://www.panoramio.com

گردآورنده:  یوسف ملک میرزایی