برای ایرانیان پرتالی است متمرکز به جغرافیای گردشگری که این جغرافیا بستر مناسبی برای توسعه سایر بانکهای اطلاعاتی از قبیل مشاهیر و بزرگان هر شهر و بررسی آثار آنها و بانکهای اطلاعاتی مثل، خدمات و گردشگری که شامل غذاهای محلی،سوغات،صنایع دستی،بازار،صنعت،اکوتوریسم می باشد.با فرستادن عکس،سفرنامه،فیلم کوتاه،گذاشتن کامنت در آخر هر مطلب و معرفی شغل یا کار خود در آن منطقه، و با به اشتراک گذاشتن این مطالب به توسعه صنعت توریسم کشور کمک کرده باشیم
يکشنبه ١٤ آذر ١٤٠٠
جستجوی پیشرفته   جستجوی وب
گردشگری
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
عضویت
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 2875
 بازدید امروز : 2476
 کل بازدید : 63023488
 بازدیدکنندگان آنلاين : 2
 زمان بازدید : 0.7033
کاخ هخامنشی

بردک سیاه؛ شهر هخامنشی «تموکن»

کاخ هخامنشی

کاخ هخامنشی بردک سیاه که به آن شهر هخامنشی تموکن گفته می‌شود

ردک سیاه نام کاخی از دوره هخامنشیان است که در استان بوشهر، 12 کیلومتری برازجان و حدود 60 کیلومتری خلیج فارس واقع شده‌است. کاخی متعلق به داریوش اول که در شهر باستان «تموکن» و محدوده‌ای که امروز دشستان نام دارد قرار دارد.

شهر هخامنشی تموکن

از کاخ هخامنشی بردک سیاه این تالار ستون‌دار باقی مانده‌است

هخامنشیان بخش مهمی از تاریخ ایران را تشکیل می‌دهند. بر همین اساس محوطه‌های باستانی این دوره از اهمیت ویژه‌ای برخوردارند؛ با این حال هنوز بردک سیاه که به آن شهر هخامنشی تموکن گفته می‌شود، هنوز چندان مورد توجه قرار نگرفته و بخش‌های زیادی از آن تخریب شده‌است. این محوطه باستانی کاخی متعلق به داریوش اول است که در دشستان واقع شده و حدود 70 کیلومتر با خلیج فارس فاصله دارد.

    

کاخ بردک سیاه

عکس هوایی از محدوده کاخ بردک سیاه، پیش از تخریب‌های گسترده

ه گزارش CHN از کاخ بردک سیاه به عنوان عمارت زمستانی هخامنشیان یاد می‌شود؛ اما قرار گرفتن این کاخ که احتمالا وسعتی برابر با تخت‌جمشید داشته (و شاید بزرگتر) در نزدیکی خلیج فارس، می‌تواند بیانگر موقعت استراتژیک آن باشد.

از بزرگی و وسعت بردک سیاه چیزی باقی نمانده‌است. این کاخ هخامنشی اکنون به زیر نخل‌ها رفته و بخش زیادی از آن تخریب شده‌است. به گفته "احسان یغمایی"، باستان‌شناس و سرپرست هیات کاوش‌های بردک سیاه، از 5 تپه باستانی بردک سیاه تنها بخش کوچکی از یک تپه باقی‌مانده است. این درحالی‌است که کاوش‌ها در بخش باقی‌مانده هم نادیده گرفته شده و متوقف است.
یغمایی اما معتقد است که هنوز اهمیت این اثر منحصر به فرد هخامنشی برای سازمان میراث فرهنگی بوشهر، مشخص نشده و هرچند که بودجه لازم برای کاوش در محوطه وجود دارد، اما کاوش‌ها متوقف مانده‌است.
    
کاخ بردک سیاه
 
سنگ نگاره داریوش که در بردک سیاه کشف شد
    
دشستان از جمله مناطقی است که هخامنشیان حضور گسترده‌ای در آن‌جا داشته‌اند. یغمایی با کشف بیش از 28 محوطه باستانی در سراسر دشستان بر این باور است که این منطقه به احتمال زیاد خواستگاه هخامنشیان بوده‌است. مهمترین این محوطه‌ها کاخ سنگ سیاه، بردک سیاه و چرخاب است.
 
کشف نقش برجسته‌ای، احتمالا متعلق به داریوش، درست مشابه نقش داریوش در کاخ تخت‌جمشید یکی از مهمترین دستاوردهای کاوش‌های باستان‌شناسی در بردک سیاه بوده‌است.
   
  
کاخ بردک
طلاهای یافت شده در کاخ بردک سیاه
     
اما نتایح کاوش‌ها به اینجا ختم نمی‌شود؛ پیدا شدن 4 تکه ورقه طلا که در مجموع 3 کیلو و 200 گرم وزن دارد و روی هم "تا" خورده‌است، یکی از مهمترین یافته‌های باستان‌شناسی محسوب می‌شود. به نظر می‌رسد که این 4 تکه طلا به عمد زیر یکی از پایه ستون‌ها مدفون شده بود که باستان‌شناسان پس از 2500 سال آن را یافتند.

تای این 4 تکه طلا هرگز باز نشد و هنوز به صورت امانی در بانک تجارت بوشهر نگهداری می‌شوند. این درحالی است که این طلاها اهمیتی جهانی دارند و امکان دارد پس از بازگشایی حاوی نوشته‌ای باشند.
  
 
سنگ نگاره داریوش
 
هنگام کشف سنگ نگاره داریوش در بردک سیاه
   
کشف تالار ستون‌دار با 24 پایه ستون‌ه و شالی‌ ستون‌ها یکی دیگر از دستاوردهای کاوش‌های باستان‌شناسی است. در حال حاضر سازمان میراث فرهنگی بوشهر با ایجاد پوشش حفاظتی سعی در نگهداری این پایه‌ ستون‌ها دارد.
     
   
کاخ هخامنشی بردک

تالار ستون‌دار در کاخ هخامنشی بردک سیاه
    
هرچند نگهداری و حفاظت از باقی‌مانده کاخ بردک سیاه و بخش‌های کاوش‌ شده انجام می‌شود، اما بخش زیادی از این محوطه در زیر نخلستان‌ها واقع شده و هرچند میراث بوشهر نخل‌ها را خرید تا کاوش‌ها ادامه داشته باشد، اما این اتفاق تا کنون برای نجات این محوطه هخامنشی رخ نداده است.
    
منبع:

http://www.chn.ir

گردآورنده: 

فاطمه ملک میرزایی