برای ایرانیان پرتالی است متمرکز به جغرافیای گردشگری که این جغرافیا بستر مناسبی برای توسعه سایر بانکهای اطلاعاتی از قبیل مشاهیر و بزرگان هر شهر و بررسی آثار آنها و بانکهای اطلاعاتی مثل، خدمات و گردشگری که شامل غذاهای محلی،سوغات،صنایع دستی،بازار،صنعت،اکوتوریسم می باشد.با فرستادن عکس،سفرنامه،فیلم کوتاه،گذاشتن کامنت در آخر هر مطلب و معرفی شغل یا کار خود در آن منطقه، و با به اشتراک گذاشتن این مطالب به توسعه صنعت توریسم کشور کمک کرده باشیم
پنج شنبه ٠٦ آبان ١٤٠٠
جستجوی پیشرفته   جستجوی وب
گردشگری
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
عضویت
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 5019
 بازدید امروز : 1801
 کل بازدید : 62836852
 بازدیدکنندگان آنلاين : 5
 زمان بازدید : 0.8517
قلعه بندبن

قلعه بند بن

قلعه بند بن

این قلعه با برجی به ارتفاع 12 متر در جنوب شهرستان رودسر و در جنوبغربی قاسم آباد کلاچاي در روستاي زیبا و کوچک بندبن واقع شده است .در پاي آن باغات مرکبات وجود دارد و راه دسترسی به آن سراشیب است. مردم این روستا بسیار مهربان و مهمان نواز هستند . بندبن روستایی زیبا و تاریخی است که در آن قلعه اي سنگی متعلق به دوران باستان وجود دارد. در ابتداي روستا امامزاده امیر عسکر قراردارد که محل زیارت مومنین است . 

قدمت قلعه به صد ها سال پیش برمی گردد. در زیر این قلعه راه ها ، راهروها و دالانهایی براي تردد وجود داشته است . معماري بی نشیر و استفاده از زرده تخم مرغ و ساروج بمنظور استحکام کارشناسان یونسکو را سبب شده. چه اینکه، در ساخت این قلعه، از ترکیب خاصی از زرده تخم مرغ و  ساروج، بمنظور استحکام میان سنگها استفاده شدهاست. 

برج موجود، بخشی از یک قلعه بسیار بزرگ بوده که برج نگهبانی آن، در بخش جنوبی قلعه و مشرف بر دهکده بندبن، هنوز هم کاملاً، سالم باقی ماندهاست.این برج سنگی، به قطر 5/4 متر، هشت سنگانداز سالم دارد. از خود قلعه جز یک دیوار سنگی با ملاط گچ به طول پنج متر و به پهناي 120 سانتی متر چیز دیگري بر جاي نمانده و بخش شمالی آن، توسط جویندگان گنج و غارتگران آثار باستانی ویران شدهاست. در جبهه خاوري، درب قلعه، به ارتفاع یک متر هنوز پابرجاست. 

منابع:

http://www.gchto.ir

http://www.tebyan.net/

گردآورنده: 

مهناز آزادی اردکانی