برای ایرانیان پرتالی است متمرکز به جغرافیای گردشگری که این جغرافیا بستر مناسبی برای توسعه سایر بانکهای اطلاعاتی از قبیل مشاهیر و بزرگان هر شهر و بررسی آثار آنها و بانکهای اطلاعاتی مثل، خدمات و گردشگری که شامل غذاهای محلی،سوغات،صنایع دستی،بازار،صنعت،اکوتوریسم می باشد.با فرستادن عکس،سفرنامه،فیلم کوتاه،گذاشتن کامنت در آخر هر مطلب و معرفی شغل یا کار خود در آن منطقه، و با به اشتراک گذاشتن این مطالب به توسعه صنعت توریسم کشور کمک کرده باشیم
شنبه ٠٧ خرداد ١٤٠١
جستجوی پیشرفته   جستجوی وب
گردشگری
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
عضویت
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 3473
 بازدید امروز : 2976
 کل بازدید : 63879357
 بازدیدکنندگان آنلاين : 6
 زمان بازدید : 0.8879
عمارت گمرك

عمارت گمرك

فانوس دریایی - انزلی

فانوس دریایی - انزلی
  
این مناره زیبا با هدف راهنمایی کشتی هایی که از آن سوی آبها به انزلی می آمدند ساخته شده بود که بعدها با تغییر کاربری به صورت برج ساعت درآمد.
تاریخ ساخت این برج به سال ۱۲۳۰ در دوره فتحعلی شاه باز می گردد، در این زمان خدرخان گرجی والی گیلان تعداد شش تا هفت برج در گیلان ساخت که امروزه فقط برج مورد نظر برجا مانده است. هنری رنه آلمانی که در سال ۱۲۶۵ از انزلی دیدن می کرده ، می نویسد: ” تنها بنای قدیمی که در انزلی دیده می شود برجی است که در دو یا سه قرن پیش چراغی برای راهنمایی کشتی ها در بالای آن قرار می داده اند.” درذسال ۱۳۰۸ زمان تصدی محمدعلی روشن شهردار بندرانزلی این برج مرمت کلی شد و ساعت چهارسویی که از کشور آلمان خریداری شده بود بر بالای آن نصب شد. برج ساعت در فهرست آثار تاریخی گیلان به ثبت رسیده است در سال ۱۳۶۹ برج بار دیگر توسط شهرداری ترمیم و رنگ آمیزی شد و ساعت جدیدی نیز به جای ساعت قبلی که سالها از کار افتاده بود با ۱۰میلیون ریال هزینه بر آن نصب شد. این برج ۲۸ متر ارتفاع دارد که هشت متر انتهایی قسمت بالکن به بالا را تشکیل می دهد و ساعت بر روی آن نصب شده است. برج برروی پایه ای با ارتفاع دو متر قرار دارد و روی آن نیز پایه مربع و مستطیلی به ابعاد تقریبی ۹ متر و ارتفاع حدود هفت متر قرار گرفته، کل مساحت زیربنای برج ۵۰ متر مربع و شعاع آن چهارمتر است. در بدنه برج روزنه هایی برای هوا و نورگیری وجود دارد و برای رسیدن به قسمت بالکن ۵۴ پله را که در درون برج به صورت مارپیچ وجود دارد باید طی کرد. این برج که در فهرست آثار تاریخی گیلان به ثبت رسیده، نماد شهر انزلی و یکی از آثار دیدنی و جاذبه های گردشگری این شهر است.  
   

بارانداز گمرک بندر انزلی

بارانداز گمرک بندر انزلی

از ديگر بناهاى تاريخى گيلان، عمارت گمرک بندرانزلى و محل استقرار نيروى دريايى است که هر دو به دورهٔ پهلوى مربوط است. بخش تعمير کشتى و به آب انداختن آن‌ها در ادارهٔ بندر، از تأسيسات مدرن آن زمان به شمار مى‌رود و هنوز نيز جالب و حائز اهميت است.

بندر انزلی

بندر انزلی

اصل بناهاى ادارهٔ بندر به دورهٔ‌ قاجار تعلق دارد و روس‌ها آن را ساخته‌اند؛ ولى در دورهٔ پهلوى بازسازى شده است. ساختمان موزيک به وسيله يک معمار يونانى و با سبک يونانى ساخته شده است. گنبد اين بنا روى هشت ستون مدور استوار شده است. اين بنا در گذشته مورد استفادهٔ دستهٔ‌ موزيک ارتش بود و لذا به «ساختمان موزيک» شهرت يافته است.

منبع:

http://vista.ir

http://maryam361.blogfa.com

http://www.radmantejarat.org

anzaliclub.ir

گردآورنده: 

فاطمه ملک میرزایی