برای ایرانیان پرتالی است متمرکز به جغرافیای گردشگری که این جغرافیا بستر مناسبی برای توسعه سایر بانکهای اطلاعاتی از قبیل مشاهیر و بزرگان هر شهر و بررسی آثار آنها و بانکهای اطلاعاتی مثل، خدمات و گردشگری که شامل غذاهای محلی،سوغات،صنایع دستی،بازار،صنعت،اکوتوریسم می باشد.با فرستادن عکس،سفرنامه،فیلم کوتاه،گذاشتن کامنت در آخر هر مطلب و معرفی شغل یا کار خود در آن منطقه، و با به اشتراک گذاشتن این مطالب به توسعه صنعت توریسم کشور کمک کرده باشیم
جمعه ٣١ خرداد ١٣٩٨
جستجوی پیشرفته   جستجوی وب
گردشگری
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
عضویت
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 2007
 بازدید امروز : 371
 کل بازدید : 57853216
 بازدیدکنندگان آنلاين : 9
 زمان بازدید : 1.0121
مسجد جامع ابهر

مسجد جامع ابهر

مسجد جامع ابهر

این مجموعه در سال ۹۰ هجرى و بهدستور محمدبن ابوبکر ساخته شده است. اين مسجد در دو قسمت غربى و شرقى خود، دو در دارد. در گذشته، آب آن از فاصلهٔ ۳ فرسخى با يک آبراه زيرزمينى آورده مى‌شد و از حوض وسط مسجد که دو - سه متر پايين‌تر است، به صورت چشمه خارج مى‌شد. در سال‌هاى اخير، با توسعه و گسترش شهر و تخريب آبراه، آب مسجد قطع شد و هم اکنون در اين مسجد از آب لوله‌کشى استفاده مى‌شود.

بنای اولیه مسجد ابهر بر حسب دست نبشته متأخری در محراب مسجد روی کاشی سال 90 هجری نوشته شده است. 

از جمله مساجدی که به امر ولید ابن عبدالملک ساخته شده مسجد بزرگ دمشق و مسجد زیبای مدینه منوره را می توان نام برد نویسنده کتاب مغز متفکر جهان شیعه در صفحه 248 آن کتاب می نویسد:" ولید روز افتتاح مسجد مدینه با امام محمد باقر (ع) که در یکی از حجرات مشغول تدریس به طلاب بود ملاقات و مذاکراتی داشته است. در مجموعه فرهنگ ابهر که سالها قبل بوسیله استاد نگارنده آقای میر عمادالدین حجازی تألیف شده، درمورد احداث مسجد جامع ابهر چنین آمده است: در سال 90 هجری محمد ابن ابوبکر وجهی به حاکم ابهر فرستاده وتاکید می نماید که مسجدی در ابهر بنا گردد و با وجه کافی این مسجد به اتمام می رسد که مسلمانان پس از فتح ابهر در سال 90 هجری برای ترویج اسلام وخاتمه دادن به آتش پرستی این مسجد را ساختند. و برابر سنگی که فعلاً به دیوار نصب است در سنه 888 هجری به امر جهانگیربن علی بن عثمان این مسجد تجدید بنا گردیده است.

مشجره سلسه الاولیاء سید محمّد نوربخش که بمناسبت جشن نامه هانری کوربن (Hanri korban) تنظیم و چاپ گردیده است در صفحه 35 می نویسد:" جمال الدین ابوالفراس بن عبد الوارث ابهری بسال 554 هجری در مسجد جامع ابهر دفن شده است. عین عبارت اورا می آوریم ( وَ کانَ قَبْرَهُ فِی مَسْجِدِ اَلْجامِعْ بِاَبْهَرْ سَنَهِ اَرْبَعُ وَ خَمْسَینِ وَ خَمْسِماه ) حال به جرات می توان اظهار نظر کرد که این مسجد لااقل 863 سال قبل در ابهر موجود بوده و احتمال سابقه بیشتر از این نیز برای مسجد در قرن اول هجری قمری سخن فراوان رفته ولی دلیل مستندی ارائه نشده از جمله فرمان مولی علی (ع) به احداث هزار مسجد واتمام بنای مسجد جامع ری در سنه 152 هـ. ق زمان خلافت منصور عباسی بدست برادرش مهدی که در مرآت البلدان به آنها اشاره شده. بنظر می رسد که کتیبه های مساجد قرن اول اسلام دراثر مرور زمان از بین رفته آنچه که آگاهی داریم اولین مسجد درایران مسجد تاریخانه در دامغان است که سال 321 هـ. ق مطابق با 675 میلادی احداث گردیده و عبداله رازی در تاریخ کامل ایران خود این مطلب را ضبط کرده است. بعدها هم ساختن مساجد ودر بیشتر جاها تبدیل آتشکده ها که مکان مقدسی برای زردشتیان محسوب می شد به مسجد به سایر شهرهای  بزرگ مانند شیراز – قزوین – و تبریز کسری داشته است.

احترام و شوکت علویان افزوده شده تا جایی که حتی خلیفه بغداد نقابایی برای آنان تعیین کرده ودر قرن چهارم مدتی شریف رضی و پدرش عهده دار چنین نقابتی در عراق عجم بوده اند.

منبع:

سایت فرمانداری ابهر

http://vista.ir

http://khabarfarsi.com

 گردآورنده: 

یوسف ملک میرزایی