برای ایرانیان پرتالی است متمرکز به جغرافیای گردشگری که این جغرافیا بستر مناسبی برای توسعه سایر بانکهای اطلاعاتی از قبیل مشاهیر و بزرگان هر شهر و بررسی آثار آنها و بانکهای اطلاعاتی مثل، خدمات و گردشگری که شامل غذاهای محلی،سوغات،صنایع دستی،بازار،صنعت،اکوتوریسم می باشد.با فرستادن عکس،سفرنامه،فیلم کوتاه،گذاشتن کامنت در آخر هر مطلب و معرفی شغل یا کار خود در آن منطقه، و با به اشتراک گذاشتن این مطالب به توسعه صنعت توریسم کشور کمک کرده باشیم
شنبه ٢٧ مهر ١٣٩٨
جستجوی پیشرفته   جستجوی وب
گردشگری
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
عضویت
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 2178
 بازدید امروز : 1110
 کل بازدید : 58336040
 بازدیدکنندگان آنلاين : 13
 زمان بازدید : 0.8442
قلعه اسماعيليه

قلعه اسماعيليه

بقایای قلعه الموت
  
این قلعه در کنار آبادی«قزقلعه» بر روی کوه قره­ داغ در 35 کیلومتری جنوب غربی ساوه ساخته شده است.
وضع طبیعی کوهی که قلعه در آن بنا شده است، دسترسی به آن را مشکل می­سازد.

در مرتفع­ترین سطح صخره که یک تکه به نظر می­رسد قلعه­ ای بنا شده که با استادی و مهارت تمام نقب­هایی در آن تعبیه شده است که  هر کدام نوعی سنگر دفاعی به حساب می­آیند. کنار قلعه در دل سنگ کوه، آب انباری دیده می­شود. از دروازه به قلعه، جاده خاکریزسربالایی وجود داشته که بقایای از آن هنوز باقی مانده است. ابعاد قلعه در جبهه جنوب غربی و شمال­شرقی30/25 متر و در جبهه شرقی-شمال غربی 24 متر است. ساختمان اصلی قلعه بر روی تراسی رو به دشت ساوه قرار دارد.

قرینه­ سازی در ساختمان بنا بسیار دقیق رعایت شده است.  در هر طرف راهرو، سه اتاق ساخته شده که به ایوان ارتباط دارند. در جوار بنای اصلی، سمت دروازه، بنای دیگری احداث شده که نمازخانه­ ای در آن قرار دارد و محراب آن هنوز در قسمت جنوب غربی دیده می­شود. در شمال قلعه بقایای یک آبادی و تپه­ ای وجود دارد که در آن سفال­هایی از هزاره چهارم و پنجم قبل از میلاد یافت شده است.

منبع:

http://www.irandeserts.com

http://fa.wikipedia.org

 گردآورنده: 

یوسف ملک میرزایی