برای ایرانیان پرتالی است متمرکز به جغرافیای گردشگری که این جغرافیا بستر مناسبی برای توسعه سایر بانکهای اطلاعاتی از قبیل مشاهیر و بزرگان هر شهر و بررسی آثار آنها و بانکهای اطلاعاتی مثل، خدمات و گردشگری که شامل غذاهای محلی،سوغات،صنایع دستی،بازار،صنعت،اکوتوریسم می باشد.با فرستادن عکس،سفرنامه،فیلم کوتاه،گذاشتن کامنت در آخر هر مطلب و معرفی شغل یا کار خود در آن منطقه، و با به اشتراک گذاشتن این مطالب به توسعه صنعت توریسم کشور کمک کرده باشیم
پنج شنبه ٠٦ آبان ١٤٠٠
جستجوی پیشرفته   جستجوی وب
گردشگری
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
عضویت
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 2938
 بازدید امروز : 1861
 کل بازدید : 62836912
 بازدیدکنندگان آنلاين : 3
 زمان بازدید : 0.6051
قلعه سام

قلعه سام

قلعه سام

قلعه سام 

این قلعه در فاصله ۲۸ کیلومتری جاده زاهدان به زابل واقع شده و به شکل ذوزنقه نامنظم است. طول قلعه از شرق به غرب ۳۷۶ متر و از جنوب به شمال ۲۹۶ متر است. قلعه سام دارای دو دروازه شمالی و جنوبی است که هر کدام دارای برج نگهبانی است.

این قلعه به زمان پارت­ها مربوط است و از خشت خام ساخته شده است. مجموعه برج­های این قلعه بالغ بر ۳۶ برج است.

برج ۸ برج ان بزرگ است که در گوشه­ های قلعه قرار گرفته و ۲۸ برج آن کوچک است که در اطراف قلعه ساخته شده این قلعه به نام جدرستم بنا شد، پس از تغییر مسیر رودخانه هیرمند  با سیل و فشار آب ویران شد­اند.

 این قلعه از چینه دو لایه درست شده است؛ به این ترتیب که دیوار در وسط قرار دارد و دو طرف آن را با قشر گل پوشانده­اند کلنل تیت انگلیسی و والترسرویس آمریکایی از این قلعه بازدید کرده اند.

به گفته کلنل تیت در سده نوزدهم، نهری از نزدیک این قلعه جاری و به طرف دهکده ورمال ادامه داشته است. بر اثر کاوش باستان شناسان، در طبقه زیرین این بنا نوشته‌ای یونانی متعلق به دوران پارت‌ها کشف شده است.طبقه بالایی این بنا متعلق به دوران ساسانی است

منبع:

http://gardeshgariiran.ir

 گردآورنده:

ندا محبی