برای ایرانیان پرتالی است متمرکز به جغرافیای گردشگری که این جغرافیا بستر مناسبی برای توسعه سایر بانکهای اطلاعاتی از قبیل مشاهیر و بزرگان هر شهر و بررسی آثار آنها و بانکهای اطلاعاتی مثل، خدمات و گردشگری که شامل غذاهای محلی،سوغات،صنایع دستی،بازار،صنعت،اکوتوریسم می باشد.با فرستادن عکس،سفرنامه،فیلم کوتاه،گذاشتن کامنت در آخر هر مطلب و معرفی شغل یا کار خود در آن منطقه، و با به اشتراک گذاشتن این مطالب به توسعه صنعت توریسم کشور کمک کرده باشیم
پنج شنبه ٠٦ آبان ١٤٠٠
جستجوی پیشرفته   جستجوی وب
گردشگری
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
عضویت
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 3145
 بازدید امروز : 1781
 کل بازدید : 62836832
 بازدیدکنندگان آنلاين : 3
 زمان بازدید : 0.7976
رودخانه دامن

رودخانه دامن

انگلیسی: Dammen

رودخانه دامن

رودخانه دامن

این رودخانه ضمن تغذیه آب شرب و کشاورزی منطقه، موقعیت های بسیار زیبایی را در کنار درختان و نخسلتان های اطراف خود خلق کرده است.

وجود نخل های سر به فلک کشیده، رشته کوههای به هم پیوسته و منازل خشتی و سنگی کنار رودخانه دامن چشم هر رهگذری را به خود جلب می کند و مسافران محور ایرانشهر _ زاهدان با نظاره کردن این منظره زیبا و سر سبز ،برای لحظاتی خشکی کویر را به فراموشی می سپارند.
زیبایی نخلستان ها و رودخانه آن هر هفته پذیرای اهالی ایرانشهر و برخی شهرستان های سیستان و بلوچستان است و شناسایی شماری از قبور دوره اسلامی و پیش از تاریخ در این منطقه اهمیت آن را دو چندان می کند.
دامن در کنار رودخانه کارواندر  واقع در 15 کیلومتری شمال ایرانشهر قرار گرفته است.
به گزارش ایرنا، دامن از مهمترین رودخانه های ایرانشهر به شمار می رود که از به هم پیوستن شمار زیادی از سرشاخه های فرعی سه رودخانه کارواندر، مرنتاک و ایرندگان تشکیل شده است.
این رودخانه افزون بر مشروب کردن زمین های دهستان دامن ، تغذیه کننده اصلی سفره های آب زیرزمینی دشت ایرانشهر نیز است.
آب رودخانه دامن پس از اضافه شدن به رودخانه کنارو ، رودخانه بمپور را تشکیل می دهد که پس از طی 170 کیلومتر به جلگه هامون جازموریان در شهرستان دلگان می ریزد.
ظرفیت متوسط رودخانه دامن در مواقع سیلابی 300 مترمکعب در ثانیه و در مواقع غیر سیلابی 7/5 مترمکعب در ثانیه اعلام شده است.
بهره برداری از آب رودخانه دامن بیشتر مواقع از طریق نهرهای سنتی، کاریز، قنات، حفر چاه های دستی و نیمه عمیق در حاشیه آن انجام می شود.

این رودخانه علاوه بر تغذیه بیش از 30 پارچه آبادی اعم از آب آشامیدنی و کشاورزی، مکانی بسیار زیبا را نیز در کنار درختان سرسبز، نخلستانهای سربه فلک کشیده، مزارع برنج و مرکبات برای گردشگران ایجاد کرده است.

منبع:

http://www.ordup.com

http://www.irna.ir

 گردآورنده:

ندا محبی