برای ایرانیان پرتالی است متمرکز به جغرافیای گردشگری که این جغرافیا بستر مناسبی برای توسعه سایر بانکهای اطلاعاتی از قبیل مشاهیر و بزرگان هر شهر و بررسی آثار آنها و بانکهای اطلاعاتی مثل، خدمات و گردشگری که شامل غذاهای محلی،سوغات،صنایع دستی،بازار،صنعت،اکوتوریسم می باشد.با فرستادن عکس،سفرنامه،فیلم کوتاه،گذاشتن کامنت در آخر هر مطلب و معرفی شغل یا کار خود در آن منطقه، و با به اشتراک گذاشتن این مطالب به توسعه صنعت توریسم کشور کمک کرده باشیم
شنبه ٠٧ خرداد ١٤٠١
جستجوی پیشرفته   جستجوی وب
گردشگری
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
عضویت
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 2696
 بازدید امروز : 2559
 کل بازدید : 63878940
 بازدیدکنندگان آنلاين : 7
 زمان بازدید : 0.9375
مجموعه تالاب‌هاي آق‌قلا و اترك

مجموعه تالاب‌هاي آق‌قلا و اترك

اين مجموعه در قسمت جنوبى رودخانه اترک واقع شده و مشتمل بر تالاب‌ها و مرداب‌هاى اينچه ، آلماگل ، آلاگل ، اينجه‌برون ، بى‌بى شيروان ، آجى‌گل ، نمک و دانشمند است که مجموع مساحت آنها ۱۲۵۰ هکتار تخمين زده مى‌شود. برخى از اين تالاب‌ها از جمله تالاب آلاگل در فهرست کنوانسيون تحقيقات بين‌المللى پرندگان آبزى و مهاجر در سال ۱۳۵۰ به ثبت رسيده است.

برخي از اين تالاب‌ها از جمله تالاب‌ آلاگل در فهرست كنواسيون تحقيقات بين‌المللي پرندگان آبزي و مهاجر در سال هزارو سيصدوپنجاه به ثبت رسيده است.

فاصلهٔ‌ تالاب‌ها از يکديگر بسيار نزديک است و آب و هواى محدودهٔ‌ آن‌ها مديترانه‌اى گرم با تابستان‌هاى خشک و گرم و زمستان‌هاى ملايم مى‌باشد. سطح آب تالاب‌ها در زمان پرآبى به بيش از ۲۵۰۰ هکتار نيز مى‌رسد. اين مساحت به عواملى نظير ميزان آب ورودى و خروجى ، به اقليم و ديگر عوامل محيطى بستگى دارد. آب اين تالاب‌ها از رودخانه اترک تأمين مى‌شود.

تالاب‌هاي ياد شده محل زيست پرندگان مهاجر متنوعي است كه از جمله آنها مي‌توان به فلامينگو‌ها ، قوها، غازها، حواصيل و... اشاره كرد. فصل شكار طبق تقويم اداره محيط‌زيست از اول پاييز تا آخر زمستان هر سال و هر هفته دو روز(چهارشنبه و جمعه) مي‌باشد.

از ماهيان اين تالاب‌ها نيز مي‌توان به كولي، اورنج، سيم‌پرك و شيشه ماهي اشاره كرد كه فصل صيد آن طبق مجوز اداره محيط‌زيست گنبد از پانزده ارديبهشت تا پانزده اسفند ماه هر سال مي‌باشد.

از آنجا که اين مجموعه تالاب‌ها و مرداب‌ها داراى راه‌هاى دسترسى ، محوطه‌هاى اطراق ، چشم‌اندازهاى دشتى ، ‌ مرغزارهاى وسيع و پرندگان بومى و مهاجر ، همچنين استفاده‌هاى طبى مى‌باشند ، ‌ قابليت‌هاى فوق‌العاده‌اى را براى ايجاد يک کانون توريستى فراهم مى‌کنند. شکار و صيد بى‌رويه ، چراى دام ، وارد کردن گونه‌هاى غيربومى ، قطع اشجار و ... از جمله عوامل تهديد‌کنندهٔ اين تالاب‌ها به شمار مى‌آيند.

منبع:

http://youtours.ir

 گردآورنده:

حسین تجلی زاده خوب