برای ایرانیان پرتالی است متمرکز به جغرافیای گردشگری که این جغرافیا بستر مناسبی برای توسعه سایر بانکهای اطلاعاتی از قبیل مشاهیر و بزرگان هر شهر و بررسی آثار آنها و بانکهای اطلاعاتی مثل، خدمات و گردشگری که شامل غذاهای محلی،سوغات،صنایع دستی،بازار،صنعت،اکوتوریسم می باشد.با فرستادن عکس،سفرنامه،فیلم کوتاه،گذاشتن کامنت در آخر هر مطلب و معرفی شغل یا کار خود در آن منطقه، و با به اشتراک گذاشتن این مطالب به توسعه صنعت توریسم کشور کمک کرده باشیم
شنبه ٠٧ خرداد ١٤٠١
جستجوی پیشرفته   جستجوی وب
گردشگری
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
عضویت
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 5410
 بازدید امروز : 2841
 کل بازدید : 63879222
 بازدیدکنندگان آنلاين : 5
 زمان بازدید : 0.5937
داش قلعه کاغذکنان

داش قلعه کاغذکنان

این مطلب به اویل پاییز 92 مربوط می شود، اما از آنجا که در هفته میراث فرهنگی قرار داریم، گفتم شاید بد نباشد آن را در صدای میانه نیز بازنشر کنم.

 سفرنامه کاغذ کنان

مدتها بود که نام "داش قالا"ی کاغذکنان را در منابع مختلف دیده بودم و از همان زمان از نزدیک دیدنش به یکی از آرزوهایم بدل شده بود؛ ولی گذر روز ها و نبود اطلاعات کافی از محل دقیق این قلعه و نحوه دسترسی آن، فکر بازدید از این قلعه را به آخر صف فهرست آرزوهایم کشانده بود!

تا اینکه هفته گذشته مهندس کامران قره داغی، کتابچه ای تحت عنوان "اطلس گردشگری شهرستان میانه" در اختیارم قرار دادند که ورق زدن آن، دوباره سودای بازدید از "داش قالا" را به سرم انداخت!

کتابچه ای که در حدود سال 84، به همت ایشان و تعدادی از همکاران و دوستانشان تدوین شده و در آن ضمن معرفی آثار تاریخی و طبیعی مختلف شهرستان، تصاویر رنگی و مسیر دسترسی شان با دقتی قابل قبول، آورده شده.

با استناد به نقشه این کتابچه از مسیر دسترسی به داش قالا و با بهره گیری از امکانات موقعیت یابی، جمعه 5 مهر با همراهی دوست عزیزم آقای محمدی، راهی خطه تاریخی کاغذکنان (خونا) شدیم تا طلسم ناشناخته ماندن داش قالا را بشکنیم!

خواندن شرح خلاصه وار این سفر خالی از لطف نیست:

داش قلعه کاغذکنان

یک راهنمای خوب

اراضی قلعه که در گذشته تحت تملک خوانین منطقه قرار داشته، امروز در مالکیت آقای محمدی، از اهالی روستا قرار دارد.

داش قلعه کاغذکنان

 

ایشان وقتی اشتیاق ما را از دیدن بقایای قلعه اصلانیان و ناامیدی مان از رسیدن به داش قالا را دیدند، ضمن دعوتمان به منزلشان برای صرف صبحانه، برای راهنمایی و رساندن ما به داش قالا داوطلب شدند و ما را تا رسیدن به این اثر تاریخی، از میان هزار توی راه های روستایی همراهی کردند.

همین جا مجددا از زحمات ایشان تشکر و قدردانی می نماییم.

 

قلعه ای رویایی

بالاخره انتظار به سر آمد و با راهنمایی های آقای محمدی به داش قالا رسیدیم!

داش قلعه کاغذکنان

همیشه تصورم از محل قرار گیری داش قالا، با توجه پیشینه ذهنیم از قیز قالاسی، قرار گرفتنش در منقطه ای خشک و خشن بود!

ولی بر خلاف تصور داش قالا بر صخره ای بنا شده بود که اطرافش را باغ های میوه و دربند هایی با مناظر طبیعی چشم نواز احاطه کرده بود!

منظره ای که این قلعه را به یک قلعه واقعا رویایی و کم نظیر بدل می کرد و دل کندن از آن را برای هر تماشاگری غیرممکن می ساخت!

داش قلعه کاغذکنان

کل قلعه بر روی صخره ای یک پارچه قرار دارد که مانند جزیره ای از زمین های اطراف کاملا جدا مانده و تنها راه نفوذش هم راه پله ای است که بصورت دست کن از تراشیدن قسمتی از دیواره احداث شده است.

 

قلعه اشتباهی!

در مسیرمان برای رسیدن به داش قالا، چند جایی از افراد محلی آدرس گرفتیم که این آدرس گرفتن ها بالاخره ما را به قلعه رساند، ولی نه به داش قالا!

ما به قلعه ای رسیده بودیم که نامش را قبلا جایی نشنیده بودم: قلعه اصلانیان!

این قلعه در روستایی به همین نام قرار گرفته؛ البته درستش این است که روستا در محوطه قلعه قرار دارد!

این را میشود با بقایای دیوار های قلعه در دور روستا و خانه هایی که بر خلاف خانه های کاه گلی مرسوم در آن حوالی، ساختاری سنگی دارند استدلال کرد.

داش قلعه کاغذکنان

شوک!

هنگام عکس برداری از محوطه قلعه متوجه اتفاق غیر قابل باوری شدم!

کیفیت عکس برداری دوربینم روی کمترین حالت ممکن قرار گرفته بود و هر عکسی که تا این لحظه گرفته بودم با رزولویشن 640×480 ثبت شده بود!

در یک لحظه تمام عکسایی که آن روز انداخته بودم از جلوی چشمانم گذشتند!

داش قلعه کاغذکنان

دقیقا حس آن لحظه ای را داشتم که فیلم 24 تایی دوربینم را برای ظهور به عکاسی می بردم و عکاس می گفت فیلم ات سوخته!

داش قلعه کاغذکنان

آنچه در آن شرایط و فشار عصبی مرا از خودکشی(!) منصرف کرد، امیدم به دیدن یک اثر تاریخی دیگر بود: سد قاضیلو!

برای همین دوربین را خاموش کردم تا حداقل برای عکس برداری از سد تاریخی قاضیلو باتری کافی داشته باشم!

منبع:

http://vom.ir

http://qaflanti.miyanali.com

گردآورنده:

کاوه ملک میرزایی