برای ایرانیان پرتالی است متمرکز به جغرافیای گردشگری که این جغرافیا بستر مناسبی برای توسعه سایر بانکهای اطلاعاتی از قبیل مشاهیر و بزرگان هر شهر و بررسی آثار آنها و بانکهای اطلاعاتی مثل، خدمات و گردشگری که شامل غذاهای محلی،سوغات،صنایع دستی،بازار،صنعت،اکوتوریسم می باشد.با فرستادن عکس،سفرنامه،فیلم کوتاه،گذاشتن کامنت در آخر هر مطلب و معرفی شغل یا کار خود در آن منطقه، و با به اشتراک گذاشتن این مطالب به توسعه صنعت توریسم کشور کمک کرده باشیم
يکشنبه ٠٢ آبان ١٤٠٠
جستجوی پیشرفته   جستجوی وب
گردشگری
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
عضویت
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 2654
 بازدید امروز : 1407
 کل بازدید : 62817619
 بازدیدکنندگان آنلاين : 3
 زمان بازدید : 0.7961
مسجد ملاحسن

مسجد ملاحسن

مسجد ملاحسن

مسجد ملاحسن

مسجد ملاحسن در ضلع جنوبی خیابان انقلاب خوی و تقریباً روبروی مسجد قدیمی سیدالشهدا واقع است. این بنا قدیمی‌تر از بنای سیدالشهدا است. مدارك موجود نشان می‌دهد كه مسجد در سال 1316 هجری، توسط حاجی‌آقا حسنی فرزند ملاحسن امام جمعه خوی و در زمان قاجاریه ساخته شده است.
ورودی اصلی مسجد بدون حیاط است كه با یك هشتی به سالن شبستانی با سه فرش‌انداز و دو ردیف ستون سنگی تراش‌دار،‌ به شكل هشت ضلعی ختم می‌شود. در ضلع شرقی ورودی مسجد مناره آجری نسبتاً عریضی قرار گرفته است كه بدنه آن دارای اطاق‌های پنجره‌دار می‌باشد. درِ دیگر مسجد به بازار قدیمی باز می‌شود. تزئین گنبدهای پوششی از نظر كاربرد آجر،‌ فوق‌العاده متنوع و جالب است.

مسجد ملاحسن

مسجد ملاحسن

در آجرچینی كاسه‌ گنبد و اجرای طرح‌هایی جالب توجه، مانند اشكال لوزی، دایره و گل‌های 18 پر، دقت شگرفی به كار رفته است. هشتی ورودی نیز طاقنماهای رسمی بندكشی شده و گنبدی آجری دارد. مسجد تا ارتفاع حدوداً 80 سانتی‌متر با سنگ و بقیه با آجر ساخته شده است.

مسجد ملاحسن

مسجد ملاحسن

ستون‌ها نیز سنگی است و چفت و بست آنها به وسیله سیم‌های آهنی انجام گرفته است. محراب مسجد داخل طاق‌های آجری و گودی قرار دارد كه دارای حاشیه كاشیكاری جدید می‌باشد. در انتهای حاشیه مذكور تاریخ 1361 هجری قمری دیده می‌شود. موضوع جالب دیگر، وجود نورگیرهایی است كه در اطراف دهانه گنبدهای ضلع شمالی شبستان وجود دارد. اطراف هر گنبد سه عدد از این نورگیرها تعبیه شده است.

منبع:

http://seeiran.ir

گردآورنده:

کاوه ملک میرزایی