برای ایرانیان پرتالی است متمرکز به جغرافیای گردشگری که این جغرافیا بستر مناسبی برای توسعه سایر بانکهای اطلاعاتی از قبیل مشاهیر و بزرگان هر شهر و بررسی آثار آنها و بانکهای اطلاعاتی مثل، خدمات و گردشگری که شامل غذاهای محلی،سوغات،صنایع دستی،بازار،صنعت،اکوتوریسم می باشد.با فرستادن عکس،سفرنامه،فیلم کوتاه،گذاشتن کامنت در آخر هر مطلب و معرفی شغل یا کار خود در آن منطقه، و با به اشتراک گذاشتن این مطالب به توسعه صنعت توریسم کشور کمک کرده باشیم
شنبه ٠٧ خرداد ١٤٠١
جستجوی پیشرفته   جستجوی وب
گردشگری
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
عضویت
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 2398
 بازدید امروز : 2382
 کل بازدید : 63878763
 بازدیدکنندگان آنلاين : 9
 زمان بازدید : 0.9688
مسجد مقصود بیک

مسجد مقصود بیک

مسجد مقصودبيک، اصفهان

مسجد مقصودبيک، اصفهان

يكي از مساجد بسيار زيبا و جالب اصفهان مسجد مقصود بيك است. اين مسجد كه در شمال شرقي ميدان نقش جهان قرار دارد در بين مردم به مسجد ظلمات نيز معروف است. علت اينكه آن را به اين نام نيز مي خوانند اين است كه در محله اي كه در آن روزگار تكيه ظلمات ناميده مي شد واقع شده است.

مقصود بيك كه در زمان شاه عباس اول ناظر كل بوده است اين مسجد را به پيروي از ديگر بزرگاني همچون الله ورديخان كه آثاري در اصفهان به وجود آورده اند ساخته است.

آندره گدار اين مسجد را متعلق به «... بهترين دوره ساختمانهاي شاه عباس كه تزئينات و خط و كتيبه هاي عالي و شيوا هستند ...» ميداند.

كتيبه سردر اين مسجد كه مورخ به سال ۱۰۱۰ هجري قمري است به خط ثلث با كاشي سفيد معرق بر زمينه لاجوردي به قلم جعفر علي امامي است. در اين كتيبه به نام شاه عباس اول و مقصود بيك ناظر اشاره شده است. شبستان جنوبي مسجد مقصود بيك داراي تزئينات كاشيكاري معرق است. محراب بسيار زيبا و نفيس آن كتيبه اي دارد كه با خط ثلث سفيد معرق بر زمينه كاشي لاجوردي مورخ ۱۰۱۱ هجري است.

در اين كتيبه كه به خط محمد رضا امامي است به نام شاه عباس اول و مقصود بيك اشاره شده است. در مشرق حياط مسجد آرامگاه خوشنويس بزرگ روزگار صفويان مرحوم مير عماد حسني قزويني واقع شده كه مردم اصفهان براي او احترامي خاص قائل هستند مير عماد از خوشنويسان بي نظيري است كه بسياري از محققين او را آبروي دولت صفويه لقب داده اند.

قبر اين هنرمند مشهور فاقد كتيبه است اما در آرامگاه او قطعه سننگ مرمري به طور عمودي بر ديوار نصب شده است. كه با خط ثلث و نستعليق برجسته اشعاري به زبان فارسي و صلوات بر چهارده معصوم نوشته شده است.

مسجد مقصود بيك به لحاظ كاشيكاري بسيار زيبا و مجلل از بناهاي مشهور عصر صفوي است.

منبع:

http://isfahan.ir

http://www.irandeserts.com

 گردآورنده: 

 

کاوه ملک میرزایی