برای ایرانیان پرتالی است متمرکز به جغرافیای گردشگری که این جغرافیا بستر مناسبی برای توسعه سایر بانکهای اطلاعاتی از قبیل مشاهیر و بزرگان هر شهر و بررسی آثار آنها و بانکهای اطلاعاتی مثل، خدمات و گردشگری که شامل غذاهای محلی،سوغات،صنایع دستی،بازار،صنعت،اکوتوریسم می باشد.با فرستادن عکس،سفرنامه،فیلم کوتاه،گذاشتن کامنت در آخر هر مطلب و معرفی شغل یا کار خود در آن منطقه، و با به اشتراک گذاشتن این مطالب به توسعه صنعت توریسم کشور کمک کرده باشیم
پنج شنبه ٠٦ آبان ١٤٠٠
جستجوی پیشرفته   جستجوی وب
گردشگری
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
عضویت
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 2546
 بازدید امروز : 1592
 کل بازدید : 62836643
 بازدیدکنندگان آنلاين : 14
 زمان بازدید : 0.7352
حمامهای قدیمی شهرضا

حمامهای قدیمی شهرضا

معماری حمام های قدیمی

نمادی ازحمام قدیمی امین آباد

نمادی ازحمام قدیمی امین آباد

کاشیهای معرق ، هفت رنگ و کاشیهای خشتی ، با تصویر انسانی از زیباییهای از ویژگی حمامها می باشد. از دیگر نکات فنی و هنری حمام می توان از چگونگی شبکه آبرسانی به خزینه ، گرمخانه ، سربینه ، حوضها ، حوضچه ها و فواره های متعدد آنها ، نحوه گرم کردن هوای داخل حمام ،چگونگی آب بندی مخازن آب و گرم کردن آب ، ارتفاع کم و باریک و طولانی بودن راهروها ، هشتی های میانی و سردرها ، تناسبات فضایی ورودیها و خروجیها ، ارتفاع زیاد رختکن ، گود بودن حمام ، بهره گیری از آب قنات ، نگهداشتن حرارت ، ضدزلزله بودن و کاهش ارتعاشات لرزشی در اثر قرارگیری در درون زمین ، که بدون آنها کارکرد حمام ممکن نمی شد نام برد.

نمادی ازحمام قدیمی امین آباد

زمان استفاده از حمامها در قدیم سابقاً در همه جای ایران حمام عمومی وجود داشت و اهالی محل اقلاً هفته ای یک بار به منظور نظافت به حمام میرفتند. این تفاوت که مردان قبل از طلوع
آفتاب تا ساعت هشت صبح حمام می گرفتند

مصالح حمام:

نمادی ازحمام قدیمی امین آباد

نمادی ازحمام قدیمی امین آباد

سنگ مرمر: ستون های حمام و کفبوش و لبه حوضها

کاشی : ازاره ها ,حوضها وسکوها

اجر : دیواره حمام و سقف

سنگ لاشه : بایه های حمام

تنبوشه : لوله های سفالی مخصوص سیستم آبرسانی حمام

ساروج : خزینه ,تزیئنات سقف حمام , بوشش داخلی حوضها (ترکیب ساروج : آهک ,خاک رس ,خاکستر ,لوئی نی مرداب ,

سفیده تخم مرغ یا شیر که این دو ماده پروتوئینی باعث چسبندگی مشه

معماری حمام های قدیمی شهرستان شهرضااز دوران صفویه است.یکی ازحمام های قدیمی شهرستان شهرضا که به ثبت ملی رسیده است حمام روستای امین آباد است.

حمام امین آباد مربوط به دوره صفوی است و در شهرستان شهرضا، بخش مرکزی، دهستان اسفرجان، روستای امین آباد، خیابان طالقانی، ورودی محله قدیم روستا واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۶ اسفند ۱۳۸۶ با شمارهٔ ثبت ۲۱۸۲۹ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

منبع:

http://seeiran.ir

گردآورنده:

کاوه ملک میرزایی