برای ایرانیان پرتالی است متمرکز به جغرافیای گردشگری که این جغرافیا بستر مناسبی برای توسعه سایر بانکهای اطلاعاتی از قبیل مشاهیر و بزرگان هر شهر و بررسی آثار آنها و بانکهای اطلاعاتی مثل، خدمات و گردشگری که شامل غذاهای محلی،سوغات،صنایع دستی،بازار،صنعت،اکوتوریسم می باشد.با فرستادن عکس،سفرنامه،فیلم کوتاه،گذاشتن کامنت در آخر هر مطلب و معرفی شغل یا کار خود در آن منطقه، و با به اشتراک گذاشتن این مطالب به توسعه صنعت توریسم کشور کمک کرده باشیم
پنج شنبه ٠٦ آبان ١٤٠٠
جستجوی پیشرفته   جستجوی وب
گردشگری
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
عضویت
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 2700
 بازدید امروز : 1964
 کل بازدید : 62837015
 بازدیدکنندگان آنلاين : 5
 زمان بازدید : 0.5279
بقعه باباشاه حسین

بقعه باباشاه حسین

از دهاقان كه به سمت شمال حركت كني، پس از چهار كيلومتر در غرب جاده ،‌ نگيني فيروزه گون مي بيني پيچيده در مخمل سبز دشت، نزديك مي شوي... آواز نسيم از گلوي برگها همنواي ترانه ي رودشور جاريست... و زمزمه ي نهر روان دركنار بقعه تو را به تسبيح وا مي دارد، بقعه اي صميمي و ساده كه قرنهاست در اين مكان خوش آب و هوا بنا شده است... نشاني برمزار دو انسان وارسته و پاك سيرت ... بابا شيخ حسين انصاري و بي بي خاتون ،‌ فرزندان جابرن بن عبدا.. انصاري از صحابي با وفاي پيامبر اكرم (ص) كه سلام پر بركت ايشان را به امام محمد باقر(ع ) رسانيد.

آنچه از بابا شيخ حسين و بي بي خاتون سينه به سينه از نسلهاي گذشته روايت شده است، ارادت و نزديكي خاص ايشان به امام حسين(ع ) و ارتباط با اهل بيت اميرالمومنين علي(ع ) را نشان مي دهد.

در ارتباط با دليل حضور اين بزرگواران در ايران طبق مستندات تاريخي بايد گفت پس از واقعه ي كربلا كه شرايط بسيار سخت شده بود و خفقان سياسي و اجتماعي شديدي حاكم گرديده بود از نسل جابر در كوفه، اشعري ها بودند كه به قم مهاجرت كرده و به ترويج و نشر دين مبين اسلام همت گماردند و ديگر فرزندان جابر كه در مدينه مي زيسته اند سفري با انگيزه تبليغ دين به ايران داشته اند.

عده اي از آنها در دزفول و عده اي در كنار بختياریها سكني گزيده اند با توجه به فاصله كمي كه از بقعه بابا شيخ حسين تا ايل بختياري است، بابا شيخ حسين انصاري و بي بي خاتون در اين منطقه كه محلي گبرنشين بوده است به منظور اشاعه دين ساكن گرديده و به دست كفار به شهادت رسيده اند.

ساختمان اصلي اين بقعه كهن مربوط به دوران صفويه است متشكل از ايوان، گنبدخانه و رواق ، كه مقبره بابا شيخ حسين در ضريح چوبي مربوط به دوره صفويه در زير گنبد قرار دارد و مقبره بي بي خاتون خواهر بابا شيخ حسين در انتهاي جنوبي بنا در ضريحي چوبي واقع گرديده است.

در ايوان ، رواق و حياط مقبرهايي مربوط به متوليان و همچنين خادمه ها و ارادتمندان به اين دو بزرگوار ديده مي شود.

قبلا بقعه داراي گنبدي خشتي به ارتفاع حدود 2 متر بوده است كه در دوران قاجار به همت ملا حسن و ملا اسماعيل انصاري متوليان آن زمان، گنبدي فيروزه نشان به ارتفاع 6 متر بر روي گنبد قديمي بنا گرديده است.

گنبدي ساده كه هر بيننده اي را به بقعه مي خواند، گويي كه دستي از آستين سبز الوهيت فراز كرده اند تا مسافران اين جاده را به ميهماني نور دعوت كنند، در زيارت بقعه ي بابا شيخ حسين ياد و زمزمه هاي جابر در اولين اربعين حضرت ابا عبداله الحسين(ع ) نهفته است،‌ در اين فضاي معنوي عطر حضور كساني را احساس مي كني كه خود زائر امامان معصوم بوده اند ، فرزندان مردي كه پايه گذار فرهنگ زيارت است.

منبع:

http://www.rasekhoon.net

گردآورنده:

کاوه ملک میرزایی