برای ایرانیان پرتالی است متمرکز به جغرافیای گردشگری که این جغرافیا بستر مناسبی برای توسعه سایر بانکهای اطلاعاتی از قبیل مشاهیر و بزرگان هر شهر و بررسی آثار آنها و بانکهای اطلاعاتی مثل، خدمات و گردشگری که شامل غذاهای محلی،سوغات،صنایع دستی،بازار،صنعت،اکوتوریسم می باشد.با فرستادن عکس،سفرنامه،فیلم کوتاه،گذاشتن کامنت در آخر هر مطلب و معرفی شغل یا کار خود در آن منطقه، و با به اشتراک گذاشتن این مطالب به توسعه صنعت توریسم کشور کمک کرده باشیم
سه شنبه ٠٨ مهر ١٣٩٩
جستجوی پیشرفته   جستجوی وب
گردشگری
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
عضویت
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 2422
 بازدید امروز : 540
 کل بازدید : 60528954
 بازدیدکنندگان آنلاين : 7
 زمان بازدید : 1.3519
شهر تاریخی سیمره (مهرجان قزق)

شهر تاریخی سیمره  (مهرجان قزق)

شهر تاریخی سیمره  (مهرجان قزق)

شهر تاریخی سیمره  (مهرجان قزق)

این محوطه در سال ۱۳۱۰ شمسی به شماره ۶ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید و از ارزش و اهمیت بی نظیری برخوردار است.شهرستان 65 هزار نفری دره شهر واقع در 135 کیلومتری جنوب شرقی شهر ایلام یکی از مناطق تاریخی و باستانی استان ایلام محسوب می‌شود.محوطه مذکور طبق مطالعات و کاوش‌های انجام گرفته مربوط به قرون اولیه اسلامی است.

این شهر تاریخی بر اثر وقوع زلزله‌ای به سال 334 هجری قمری تخریب و خالی از سکنه شد.طی ۹ فصل کاووش در این شهر گچبریهای منحصر به فردی از بناهای این شهر تاریخی بدست آمد که در نوع خود بی نظرند. این شهر مربوط به اواخر دوره ساسانی و قرون اولیه اسلامی است و مرکز ایالت مهرجانقذق یا مهرجانکدک بوده است.طبیعت زیبای منطقه در فصل زمستان و بهار و گچبری‌های به دست آمده در این کاووش و در این شهر تاریخی منحصر به فرد می‌باشد. خانه اربابی، بنای مسجد، اماکن حاشیه سیل بند و اماکن مسکونی حاشین نشین شهر مکان‌های کاووش شده در 9 فصل کاوش در این محوطه تاریخی می باشند.

شهر تاریخی سیمره و پل تاریخی گاومیشان بزرگترین پل تاریخی غرب کشور در شهرستان دره شهر نامزد ثبت در فهرست آثار جهانی هستند. همچنین ثبت جهانی تپه‌های پیش از تاریخ دشت دهلران نیز در این فهرست قرا دارند.شهر تاریخی سیمره بزرگترین محوطه تاریخی استان ایلام محسوب می شود که در حاشیه جنوب شرقی شهر کنونی شهرستان دره شهر واقع شده است و که متعلق به استان ایلام است.

شهر تاریخی سیمره  (مهرجان قزق) بعد از اسلام به نیمه اول قرن دوم هجری و اواخر دوره بنی امیه ی رسد این  شهر در  دوره  خلفای عباسی توسعه  و  گسترش  یافت و  بعنوان  یکی از مراکز مهم سیاسی اقتصادی بازرگانی و هنری نقش مهمی در  شکل گیری هنر اسلامی در جهان اسلام داشته است. تمام معماری سازه های شهر با مصالح بومی و پوششی بناها بصورت طاقهای گهواره ای می باشد در میان طاقهای  بجا  مانده  در  سطح  شهر  نوشته ای  به خط کوفی در متن  آن نام  سازنده بنا ذکر شده است.


شهر تاریخی سیمره  (مهرجان قزق)

شهر تاریخی سیمره  (مهرجان قزق)

در چهارمین بنای مورد کاوش تزئینات معماری بدیع و بی نظیر با طرحهای گیاهی و هنری استفاده شده این  بنا یکی از قدیمی ترین مساجد سده های اولیه اسلامی ایران است. در کاوش های اخیر شهر تاریخی دره شهر(سیمره)مدارکی وجود دارد که نشان از سیستم آبرسانی (سفالی) برای پایین دست شهر است. وجود مواد سفالینه و آثار شیشه ای تایید کننده وجود کارگاه صنعتی در  این شهر  بوده  است. بهر حال بر پایه مطالعات زمین شناسی شهر دره شهر طی زلزله بزرگ اولی در سال (258 ه.ق)و دومین در سال (334ه.ق)از بین رفته و پس  از  آن  شهر  متروک ه و  خالی  گشت و شهر جدید دره شهر حیات دیگری از گذشته زرین بدست آورده است.

منابع:

http://hbz44.persianblog.ir

http://www.hamshahrionline.ir

گردآورنده:

کاوه ملک میرزایی