برای ایرانیان پرتالی است متمرکز به جغرافیای گردشگری که این جغرافیا بستر مناسبی برای توسعه سایر بانکهای اطلاعاتی از قبیل مشاهیر و بزرگان هر شهر و بررسی آثار آنها و بانکهای اطلاعاتی مثل، خدمات و گردشگری که شامل غذاهای محلی،سوغات،صنایع دستی،بازار،صنعت،اکوتوریسم می باشد.با فرستادن عکس،سفرنامه،فیلم کوتاه،گذاشتن کامنت در آخر هر مطلب و معرفی شغل یا کار خود در آن منطقه، و با به اشتراک گذاشتن این مطالب به توسعه صنعت توریسم کشور کمک کرده باشیم
شنبه ٠٧ خرداد ١٤٠١
جستجوی پیشرفته   جستجوی وب
گردشگری
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
عضویت
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 2773
 بازدید امروز : 2839
 کل بازدید : 63879220
 بازدیدکنندگان آنلاين : 6
 زمان بازدید : 0.5781
مسجد و حمام كوشك

مسجد و حمام كوشك

مسجد كوشك

مسجد كوشك

مسجد و حمام كوشك در شرق شهر تون و نزديك به دروازه قاين قرار دارد . بر بالاي محراب مسجد كوشك ، كتيبه اي آراسته به گچ بري گل و بوته با تاريخ (۵۵۴ه.ق) ديده مي شود . بر اساس شواهد ، معماري موجود و فرم مسجد ، بناي اوليه مسجد به اوايل اسلام برمي گردد .

حمام كوشك

حمام كوشك

در جلوي ايوان ورودي مسجد كوشك و در داخل زمين ، حمامي با همين نام وجود دارد كه متعلق به دوره تيموريان است . در شمال شرقي ورودي مسجد نيز آب انباري با همان نام وجود دارد كه از پيشينه بالايي برخوردار است .

ديرينگي مجموعه كوشك بيش از1000 سال بر مي گردد .

حمام كوشك

حمام كوشك

چنين با توجه به ساختار بنا و كتيبه هاي دراويش ، به ويژه آيه پيشاني محراب ، به نظر مي رسد كه اين بنا در اصل نه يك مسجد ، بلكه شايد يك خانقاه و در دوره هاي دورتر ( قبل از اسلام ) شايد يك آتشكده بوده است .

حمام كوشك

حمام كوشك

حمام كوشك ، در جلوي ايوان ورودي و به صورت زيرزميني بوده و متعلق به دوره تيموري است

منابع:

http://shahrmajazi.com

گردآورنده: 

 

نرگس ملک میرزایی