برای ایرانیان پرتالی است متمرکز به جغرافیای گردشگری که این جغرافیا بستر مناسبی برای توسعه سایر بانکهای اطلاعاتی از قبیل مشاهیر و بزرگان هر شهر و بررسی آثار آنها و بانکهای اطلاعاتی مثل، خدمات و گردشگری که شامل غذاهای محلی،سوغات،صنایع دستی،بازار،صنعت،اکوتوریسم می باشد.با فرستادن عکس،سفرنامه،فیلم کوتاه،گذاشتن کامنت در آخر هر مطلب و معرفی شغل یا کار خود در آن منطقه، و با به اشتراک گذاشتن این مطالب به توسعه صنعت توریسم کشور کمک کرده باشیم
شنبه ٠٧ خرداد ١٤٠١
جستجوی پیشرفته   جستجوی وب
گردشگری
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
عضویت
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 2894
 بازدید امروز : 2784
 کل بازدید : 63879165
 بازدیدکنندگان آنلاين : 24
 زمان بازدید : 0.9375
قلعه حسین قائنی

قلعه حسین قائنی

قلعه حسین قائنی

قلعه حسین قائنی

قلعه حسین قائنی معروف به قلعه کوه قائن در فاصله سه کیلومتری جنوب شهر قائن در ارتفاعات رشته کوه قهستان قرار دارد. این قلعه از جنوب و شرق به ارتفاعات و از سمت غرب و شمال به دشت قائن محدود است.

قلعه حسین قائنی در دوره سلجوقی به دستور قاضی حسین قائنی که از سرداران حسن صباح در قهستان بوده، ساخته شده است. این قلعه پس از قلعه شاه دژ نهبندان بزرگ‌ترین قلعه خراسان جنوبی است. این دژ یکی از بزرگترین دژهای خراسان جنوبی است و سال‌ها مرکز حکومت حکام ایالت قهستان بود. این قلعه مشرف بر منطقه قهستان بوده بطوریکه حکام آن در هنگام خطر یا حمله دشمن از مناطق شرقی، با نور آتشی که برفراز قلعه کوه زردان، درفاصله ۶۵کیلومتری آن توسط قوای نظامی خودی برافروخته می‌شد، آگاه می‌شدند

قلعه کوه قائن شامل سه قسمت امیرنشین، قسمت مخصوص سربازان و اصطبل است. هم‌چنین وجود بیش از ۳۰ برج دیده‌بانی به استحکام، شکوه و عظمت بیشتر بنا کمک کرده است. قلعه کوه قائن در سال ۱۳۸۰ با شماره ثبت ۴۸۰۳ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

قلعه حسین قائنی

قلعه حسین قائنی

در مورد قدمت قلعه کوه ، نظرات گوناگونی ابراز شده و برخی همچون " «سرپرسی مایکس »، محقق انگلیسی بر این باور است که قلعه کوه قاینی بخشی از شهر است که در دوره هخامنشیان در برابر لشکرکشی اسکندر مقاومت کرد.
از سوی دیگر برخی معتقدند این قلعه یکی از قلاع بیادگار مانده از دوره ساسانی است.شکل معماری و فرم طاق ها، طاقچه ها و در گاه های به جا مانده قدمت قلعه را تا دوره ساسانی تایید می کند.

بیش از 30 برج دیده‌بانی از جمله داشته های این اثر تاریخی است که بر شکوه آن می افزاید. درسال 1380 قلعه کوه قاین باشماره 4803 در فهرست آثار ملی کشور جاودانه شد. سال 84 نیز کاوش هایی در یک فصل در محوطه تاریخی چهارفرسخ انجام و منجر به کشف یک قلعه متعلق به دوره افشاریه شد که نشان از سکونت در این منطقه در دوره نادر شاه افشار دارد.

هم چنین در این کاوش ها باستان شناسان به سکه ای دست یافتند که متعلق به سال 1151 قمری و ضرب مشهد است. در یک روی این سکه عبارت «خلق الله ملک هو» به چشم می خورد و در سوی دیگر آن تصویری از نادر شاه نقش شده است. این سکه تنها مدرکی است که ثابت می کند قلعه یافت شده در دوره افشاریه مورد استفاده بوده است.

این سکه و سفال های یافته شده در سطحی ترین لایه قلعه به دست آمده است و اکنون به گفته سروش، مسئولان اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری علاوه بر درخواست صدور مجوز برای کاوش در محوطه تاریخی قلعه کوه قاین، تقاضای صدور مجوز برای آغاز دومین فصل کاوش در چهار فرسخ را نیز به پژوهشکده باستان شناسی ارایه کرده اند.

چهارفرسخ در خراسان جنوبی و در نزدیکی بیرجند واقع شده است.

منابع:

http://www.cloob.com

http://fa.wikipedia.org

گردآورنده: 

نرگس ملک میرزایی