برای ایرانیان پرتالی است متمرکز به جغرافیای گردشگری که این جغرافیا بستر مناسبی برای توسعه سایر بانکهای اطلاعاتی از قبیل مشاهیر و بزرگان هر شهر و بررسی آثار آنها و بانکهای اطلاعاتی مثل، خدمات و گردشگری که شامل غذاهای محلی،سوغات،صنایع دستی،بازار،صنعت،اکوتوریسم می باشد.با فرستادن عکس،سفرنامه،فیلم کوتاه،گذاشتن کامنت در آخر هر مطلب و معرفی شغل یا کار خود در آن منطقه، و با به اشتراک گذاشتن این مطالب به توسعه صنعت توریسم کشور کمک کرده باشیم
سه شنبه ٠٨ مهر ١٣٩٩
جستجوی پیشرفته   جستجوی وب
گردشگری
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
عضویت
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 2372
 بازدید امروز : 463
 کل بازدید : 60528878
 بازدیدکنندگان آنلاين : 12
 زمان بازدید : 2.1007
آب انبارشاه عباس

 آب انبارشاه عباس -  اسدآباد

آب انبارشاه عباس -  اسدآباد

آب انبارشاه عباس -  اسدآباد

آب‌ انبار شاه‌ عباس‌ در وسط‌ محله‌ درب‌ كاروانسرا در شهر اسدآباد واقع‌ شده‌ است‌اين‌ آب‌ انبار مستطيل‌ شكل‌ از سه‌ بخش‌ مياني‌ يا سالن‌ مركزي‌ با طاقنماهايي‌ يكنواخت‌ در اطراف‌ و ديوارهاي ‌تفكيك‌ كننده‌ تشكيل‌ شده‌ است‌. آب‌ انبار ۱۸ پله‌ آجري‌ دارد و سقف‌ آن‌ بصورت‌ طاق‌ و گنبد است‌قدمت‌ تاريخي‌ اين‌ بنا به‌ دوران‌ صفويه‌ مي‌رسد این بنا به آب انبار شیخ علی خان معروف است. تاریخ ساخت این بنا با توجه به معماری و فرم هندسی تویزه های آجری بنا که برگرفته از فرم هندسی پنچ و هفت است، به دورۀ صفویه باز می گردد.در گذشته کتیبه ای با سنگ مرمر بر روی دیوار سمت چپ راهروی آب انبار نصب بوده است که تاریخ تعمیر بنا را به وسیلۀ « قرامي‌غلام » در سال 1173ه.ق نشان می داده است. که متن آن به صورت نظم و بنا به گفتۀ معمرین به صورت زیر بوده است:

ز اول بنــا کرده این مقــــام              ملقـــب بــــه حاجی علیخان بنـام

به جنت زدانش کند سـر افراز           به حـــــق محمــــد رســول‌انـام

خرابی به خیرات رو کرده بـود           که هستند شـاهد بر این خـاص عـام

به تعمیر خاصش قرامی غلام          کمـر بست و از لطـف حق شد تمـام

به سالی که تجدید شد این بنا        ز‌هجرت صد و الف و سبعین سه عام

این بنا در محله ای به همین نام در اسدآباد قرار گرفته که در واقع جایگاه مرکز محله ای در مرکز شهر گذشتۀ اسدآباد بوده است. ورودی بنا اتاقک کوچکی است در حدود 2 در 3.5 متر می باشد. تعداد 24 پله چهار‌متري از كف بازار قديمي تا پاي شيري كه محوطه اي چهار ضلعي با طاق ضربي است جهت برداشت آب ايجاد شده است. بخش اصیل بنا شامل مخزن بزرگی به ابعاد 20 در 12 متر است.  در رابطه با فضای مخزن آب انبار شاید به توان گفت که به لحاظ بزرگی فضا و گنجایش در بین آب انبارهای تاریخی ایران شاخص می باشد، چراکه مخزن اکثر آب انبارها فضایی استوانه ای شکل است که گنبدی بر روی پلان دایره دیواره ها این فضا را مسقف می کرده اما در مورد آب انبار شیخ علی خان این فضا، مستطیل شکل ساخته شده و متشکل از 5 طاق چشمه در هر کدام از طرفین  مخزن که هر کدام مساحتی معادل با 10 مترمربع دارند و 5 طاق کژاوه ای شکل در وسط که جمعاً مخزن بزرگی را به وجود آورده به گنجایشی که 500 متر مکعب آب را در خود جای می دهد. مصالح مورد استفاده از لاشه سنگ و آجر است که تا ارتفاع زیر طاق در فضای پاشیر و تا ارتفاع 1.5 متر در فضای مخزن، سنگ چین می باشد و در باقی جداره ها از آجر با ابعاد 18 در 18 در 5 سانتی متر استفاده شده است و با ملات آهکی بندها را پر کرده اند. اندود مخزن نیز تا ارتفاع 2.7 متر نیز ساروج است  آب مورد نیاز مخزن از محل یک رشته انشعاب قنات و آب جاری که به نام آب ده شهر آب معروف بوده تآمین می‌شده است.

منابع:

http://rasekhoon.net

 گردآورنده:

 فاطمه ملک میرزایی