برای ایرانیان پرتالی است متمرکز به جغرافیای گردشگری که این جغرافیا بستر مناسبی برای توسعه سایر بانکهای اطلاعاتی از قبیل مشاهیر و بزرگان هر شهر و بررسی آثار آنها و بانکهای اطلاعاتی مثل، خدمات و گردشگری که شامل غذاهای محلی،سوغات،صنایع دستی،بازار،صنعت،اکوتوریسم می باشد.با فرستادن عکس،سفرنامه،فیلم کوتاه،گذاشتن کامنت در آخر هر مطلب و معرفی شغل یا کار خود در آن منطقه، و با به اشتراک گذاشتن این مطالب به توسعه صنعت توریسم کشور کمک کرده باشیم
يکشنبه ٠٢ آبان ١٤٠٠
جستجوی پیشرفته   جستجوی وب
گردشگری
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
عضویت
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 3428
 بازدید امروز : 1270
 کل بازدید : 62817482
 بازدیدکنندگان آنلاين : 6
 زمان بازدید : 1.2624
آسبادهای چهارفرسخ

آسبادهای چهارفرسخ

آسبادهای چهارفرسخیا آسیاب بادی چهارفرسخ مربوط به دوره قاجار است و در شهرستان نهبندان، روستای چهار فرسخ واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۵ اسفند ۱۳۷۹ با شمارهٔ ثبت ۳۴۶۵ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

آسبادها كه آسياب بادي نيز ناميده مي‌شوند، آسيايي هستند كه با نيروي باد مي‌چرخند. دو ديوار موازي به ارتفاع 10 متر كه به فاصله 4 متري هم قرار دارند، ساختمان عمومي اين آسبادها را تشكيل مي‌دهند. در قسمت شمالي اين محفظه پره‌هايي بزرگي وجود دارد كه با كمك نيروي باد مي‌چرخند. چرخش پره‌ها اهرم بزرگ و سنگ زيرين را به حركت درآورده و عمليات آسياب كردن شروع مي‌شود.

آسيابهاي بادي خراسان جنوبي جزو قديمي‌ترين آسيابهاي بادي جهان هستند اين آسيابهاي بادي كه در ميان بوميان منطقه«آسباد» خوانده مي‌شوند در روستاي چهارفرسخ در جنوبي‌ترين نقطه خراسان جنوبي واقع شده‌اند.

طبق مطالعات انجام شده و بررسي كتب تاريخي آسبادهاي موجود در اين استان و نواحي اطراف آن از قديمي‌ترين آسبادهاي جهان هستند به طوري كه به نظر مي‌رسد ايده ساخت آسبادهاي ساير كشورهاي جهان مخصوصا هلند از ايران، زابل و نواحي اطراف آن برداشت شده است.

شرايط دشوار طبيعي مناطق كويري و بياباني ايران باعث شده تا مردم كوير نشين از ابتكار و خلاقيت خود استفاده كرده و با حداكثر بهره‌گيري از عوامل و شرايط طبيعي آنرا در اختيار خود در آورند. آسبادهاي نهبندان از جمله اين خلاقيتها هستند كه در اكثر مناطق جنوب خراسان بخصوص روستاهاي شهرستان نهبندان ديده مي‌شوند. منطقه نهبندان به دليل گسترش دامنه بادهاي 120 روزه سيستان تا يان منطقه از اين نظر امتياز ويژه‌اي دارد. بيشترين تعداد آسبادها در داخل شهر نه قرار داشته كه سون هدين جغرافيدان از آن نام برده كه 400 خانه و 75 آسباد داشته است. اين تعداد آسباد در يك فصل قادر به آرد نمودن 6000 تن گندم بوده‌اند. در روستاهاي رومه، چهارفرسخ، خونيك پايين، خوشاره، همند و.... آسبادهايي وجود دارند.

منبع:

http://fa.wikipedia.org

http://tarq.ir

گردآورنده: 

نرگس ملک میرزایی