برای ایرانیان پرتالی است متمرکز به جغرافیای گردشگری که این جغرافیا بستر مناسبی برای توسعه سایر بانکهای اطلاعاتی از قبیل مشاهیر و بزرگان هر شهر و بررسی آثار آنها و بانکهای اطلاعاتی مثل، خدمات و گردشگری که شامل غذاهای محلی،سوغات،صنایع دستی،بازار،صنعت،اکوتوریسم می باشد.با فرستادن عکس،سفرنامه،فیلم کوتاه،گذاشتن کامنت در آخر هر مطلب و معرفی شغل یا کار خود در آن منطقه، و با به اشتراک گذاشتن این مطالب به توسعه صنعت توریسم کشور کمک کرده باشیم
پنج شنبه ٠٦ آبان ١٤٠٠
جستجوی پیشرفته   جستجوی وب
گردشگری
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
عضویت
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 3943
 بازدید امروز : 1741
 کل بازدید : 62836792
 بازدیدکنندگان آنلاين : 4
 زمان بازدید : 0.7431
قلعه فرود

قلعه فرود

قلعه فرود

قلعه فرود

قلعه فرود در سمت شمال غربی شهر کلات و در حدود یک کیلومتری شمال روستای گرو بر فراز ارتفاعات مشرف به دشت ترکمنستان قرار دارد. از این ارگ بقایای معماری درهم ریخته ای بر جا مانده است که در میان آن ها نشانه هایی از آب انبارهای اندود با ساروج و شالوده ی دیوارهای سنگی قابل تشخیص است. سفال های پراکنده و حتی سوخته بر سطح تپه به پیش از اسلام باز می گردد و بیشتر مشابه سفالهای عهد ساسانی است. ارگ فرود قلعه ای است کاملا نظامی با دو راه باریک که بزحمت و به صف باید وارد قلعه شد اما، برج و ب...اروهای نگهبانی آن اگر چه امروزه تخریب شده است اما آثار باقیمانده آن ها نشان از عظمت این قلعه در دوره ای از تاریخ است.
بر اساس شاهنامه فردوسی کیخسرو، سپهدار توس را مامور می کند که بجنگ توران رفته و انتقام خون سیاوش را بگیرد و به وی اصرار می کند که از مسیر کلات عبور نکند، چرا که برادرش فرود و مادرش جریره در این قلعه مستقر هستند و مبادا بین آن ها خصومتی روی دهد. بر خلاف اصرار کیخسرو، توس خواسته یا ناخواسته از مسیر کارده، کوه های هزارمسجد و چرم راهی کلات شد و بین این دو جنگ در گرفت که فرود کشته و قلعه به آتش کشیده شد. فرود در همین قلعه به خاک سپرده می شود. امروزه بر اثر حفاری های غیر مجاز در این قلعه رگه هایی از خاکستر که شاید متعلق به همین داستان باشد، بیرون آمده است که نیاز به بررسی علمی بیشتری دارد. علاوه بر اینها پیدایی چند سنگ آسیاب در این قلعه نشان از وجود آسیابهای بادی در این محل است. که با توجه به موقعیت نظامی آن جهت خودکفایی قلعه مورد نیاز بوده است .

منبع:

http://kalatcity.blogfa.com

گردآورنده: 

نرگس ملک میرزایی