برای ایرانیان پرتالی است متمرکز به جغرافیای گردشگری که این جغرافیا بستر مناسبی برای توسعه سایر بانکهای اطلاعاتی از قبیل مشاهیر و بزرگان هر شهر و بررسی آثار آنها و بانکهای اطلاعاتی مثل، خدمات و گردشگری که شامل غذاهای محلی،سوغات،صنایع دستی،بازار،صنعت،اکوتوریسم می باشد.با فرستادن عکس،سفرنامه،فیلم کوتاه،گذاشتن کامنت در آخر هر مطلب و معرفی شغل یا کار خود در آن منطقه، و با به اشتراک گذاشتن این مطالب به توسعه صنعت توریسم کشور کمک کرده باشیم
پنج شنبه ٠٦ آبان ١٤٠٠
جستجوی پیشرفته   جستجوی وب
گردشگری
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
عضویت
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 2332
 بازدید امروز : 1744
 کل بازدید : 62836795
 بازدیدکنندگان آنلاين : 4
 زمان بازدید : 0.4997
روستای ایدلیک

روستای ایدلیک

روستای ایدلیک

روستای ایدلیک

روستای ایدلیک ( Idalik )(که به صورت ایده لیک هم نوشته می‌شود) در 34 کیلومتری شهر کلات نادر واقع شده است که دو راهی آن در 27 کیلومتری جاده کلات نادر به درگز جدا می‌شود و پس از گذشتن از دو روستای قاباخ و سلطان آباد به آخرین روستا در این مسیر یعنی ایدلیک میرسد. این روستا حدود 250 " دویست و پنجاه " خانوار دارد و شغل اصلی مردم آن کشاورزی و دامداری است. محصول اصلی این روستا برنج می باشد. ایدلیک اولین روستا در مسیر رودخانه ایدلیک می‌باشد که به این دلیل درای آبی تازه و گوارا و زلال می‌باشد و این رودخانه منبع تامین آب کشاورزی و خصوصا شالیکاری آن است. آب و هوای ایدلیک جزء آب و هوای معتدل کوهستانی محسوب می شود. منازل این روستا در دره‌ای که رودخانه از آن میگذرد در وسط و دو دامنه کوه در دو طرف رودخانه تشکیل شده است و لذا روستا به سه قسمت " سالیک محله، میان محله و ....." تقسیم شده است.

روستای ایدلیک

رودخانه ایدلیک

رودخانه ایدلیک از کوههای هزارمسجد سرچشمه میگیرد و پس از عبور از جنگل سیستان وارد ایدلیک شده و سپس از روستاهای سلطان آباد، قاباخ و ارچنگان میگذرد و وارد خاک کشور ترکمنستان می شود. این اب دارای گچ میباشد ومردم ازاین اب نارحت می باشند اگر به بالاتر از رودخانه رفته باشید به چشمه های اب گرم بر می خورید که نشانه ازاهک یا گچ می باشد روستای ایدلیک در قدیم به نام ابدلیک بوده که مفهوم ان ازاب فراوان بوده که به مرور زمان به ایدلیک تغییر نام یافت که به دلیل رویش فروان درختان ایده بوده است.

منبع:

http://sun8.loxblog.com

گردآورنده: 

نرگس ملک میرزایی