برای ایرانیان پرتالی است متمرکز به جغرافیای گردشگری که این جغرافیا بستر مناسبی برای توسعه سایر بانکهای اطلاعاتی از قبیل مشاهیر و بزرگان هر شهر و بررسی آثار آنها و بانکهای اطلاعاتی مثل، خدمات و گردشگری که شامل غذاهای محلی،سوغات،صنایع دستی،بازار،صنعت،اکوتوریسم می باشد.با فرستادن عکس،سفرنامه،فیلم کوتاه،گذاشتن کامنت در آخر هر مطلب و معرفی شغل یا کار خود در آن منطقه، و با به اشتراک گذاشتن این مطالب به توسعه صنعت توریسم کشور کمک کرده باشیم
پنج شنبه ٠٦ آبان ١٤٠٠
جستجوی پیشرفته   جستجوی وب
گردشگری
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
عضویت
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 2627
 بازدید امروز : 1689
 کل بازدید : 62836740
 بازدیدکنندگان آنلاين : 3
 زمان بازدید : 0.9526
مدرسه‌ ‌گلشن

مدرسه‌ ‌گلشن

 

 

مدرسه‌ ‌گلشن

خبرگزاری میراث فرهنگی _ گروه میراث فرهنگی _ مسؤول حقوقی و املاک سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان خراسان رضوی از طرح شکایت این سازمان علیه هیات امنای مدرسه تارخی گلشن و طرح دعوی در دادگاه روحانیت خبر داد. 

"محمد جلیلیان"، در گفت و گو با CHN با بیان این مطلب افزود:« پرونده مدرسه تاریخی گلشن در مشهد پیگیری شد و در نهایت طرح دعوی در دادگاه ویژه روحانیت صورت گرفت تا این دادگاه بر اساس موقعیت هیات امنا به پرونده رسیدگی کند.»

مدرسه تاریخی گلشن نیشابور در نوروز 1387 از سوی برخی افراد ناشناس شبانه تخریب شد.

به گفته وی، افراد متخلف به دادستانی معرفی شدند و تاکنون مباشر تخریب، کسی که با لودر بنا را تخریب کرده، معرفی شده است؛ ولی هنوز به دادگاه دعوت نشده تا از او درباره‌ی کسی که دستور تخریب را داده است، بازپرسی شود.

جلیلیان درپاسخ به اینکه عاملان اصلی این تخریب چه زمانی معرفی می‌شوند و آیا تقصیر هیات امنا در این مورد خاص مشخص است یا خیر گفت:« مسجد مدرسه‌ گلشن جایی بود که تحت حمایت و تولیت هیأت امنا اداره می‌شد و به ‌طور قطع آنها نمی‌توانستند از این قضیه بی‌خبر باشند؛ ولی اکنون به‌صورت رسمی اتهامی را به آنها نمی‌توان وارد کرد.»

هیات امنای مدرسه تاریخی گلشن قرار بود تا در زمینه مرمت و احیای بخش های باقی مانده بنا به سازمام میراث فرهنگی و گردشگری کمک کند و گروهی از آنها نیز در دیدار مدیر کل حقوقی سازمان وعده دادند تا در این زمینه همکاری داشته باشند اما پس از آنکه وعده ها محقق نشد سازمان پیگیری ماجرا را به شکل حقوقی در دوایر قضایی نیشابور، مشهد و تهران پیگیری کرد.

جلیلیان همچنین به CHN  گفت:« هنوز هیچ حکمی از سوی دادگاه برای ما فرستاده نشده و موضوع از سوی مسولان قضایی در حال پیگیر است.»

"امید غنمی"، مدیر کل حقوقی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری نیز پیش از این اعلام کرده بود که در صورت همکاری نکردن هیات امنا تخلف صورت گرفته از سوی مراجع قضایی پیگیری خواهد شد.

هیات امنای مدرسه گلشن را جمعی از روحانیون و افراد به نام در این شهرستان تشکیل می دهند.

معماری این مدرسه تاریخی بخشهای مختلفی را در خود گنجانده چنانچه در پیکره آن معماری دوران تیموری، صفوی و پهلوی به چشم می خورد.

تخریب مدرسه گلشن با استفاده از لودر و شبانه صورت گرفت. این تخریب از همان ابتدا با تشکیل یک تیم حقوقی مشترک میان سازمان میراث در تهرن و خراسان رضوی پیگیری شد و اکنون مراحل نهایی خود را پشت سر می‌گذارد.

جمعی از استادان و دانشجویان دانشگاه فردوسی مشهد واحد نیشابور نیز چندی پیش  با انتشار بیانیه‌ای  تخریب مدرسه تاریخی گلشننیشابور را که به عنوان میراثی از نیاکان و گذشتگان  به یادگار مانده ، محکوم کردند.

 

پرونده تخریب مدرسه گلشن در دادگاهی دیگر به جریان می‌افتد

منبع:

http://www.chn.ir

گردآورنده: 

نرگس ملک میرزایی