برای ایرانیان پرتالی است متمرکز به جغرافیای گردشگری که این جغرافیا بستر مناسبی برای توسعه سایر بانکهای اطلاعاتی از قبیل مشاهیر و بزرگان هر شهر و بررسی آثار آنها و بانکهای اطلاعاتی مثل، خدمات و گردشگری که شامل غذاهای محلی،سوغات،صنایع دستی،بازار،صنعت،اکوتوریسم می باشد.با فرستادن عکس،سفرنامه،فیلم کوتاه،گذاشتن کامنت در آخر هر مطلب و معرفی شغل یا کار خود در آن منطقه، و با به اشتراک گذاشتن این مطالب به توسعه صنعت توریسم کشور کمک کرده باشیم
شنبه ٠٧ خرداد ١٤٠١
جستجوی پیشرفته   جستجوی وب
گردشگری
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
عضویت
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 3746
 بازدید امروز : 2805
 کل بازدید : 63879186
 بازدیدکنندگان آنلاين : 5
 زمان بازدید : 1.6872
هورالعظیم

هورالعظیم

هورالعظیم، هورالهویزه یا تالاب بزرگ هویزه

هورالعظیم، هورالهویزه یا تالاب بزرگ هویزه

هورالعظیم، هورالهویزه یا تالاب بزرگ هویزه بزرگ‌ترین تالاب استان خوزستان و یکی از بزرگ‌ترین تالاب‌های داخلی ایران است.

هورالعظیم در انتهای رود کرخه در منطقه مرزی دشت آزادگان بین دو کشور ایران و عراق واقع است و حدود یک سوم آن در ایران و بقیه در کشور عراق است.

این تالاب از دیدگاه منابع جانوری و گیاهی بسیار غنی بوده که متأسفانه این منابع با نابودی روبرو است.

هورالعظیم

هورالعظیم

این تالاب از آب‌های اضافه رود کرخه، دویرچ و بخشی از آب‌های اضافه اروندرود تشکیل شده‌است. ژرفای این هور (تالاب) کم است ولی تدریجا در وسط آن به چند متر می‌رسد. سراسر هورالعظیم با نی پوشیده شده است.

راه‌های دسترسی به منطقه: شامل راه آسفالته سوسنگرد ـ بستان ـ چزابه، راه آسفالته هویزه رفیع، راه شنی، نظامی پاسگاه‌های طبر ـ شط علی و راه آسفالته اهواز ـ جاده سید خلف به طلائیه است.

هورالعظیم

هورالعظیم

گیاهان کفزی هور شامل، نی، جگن (چولان)، لویی، بردی و تیره تیزک می‌شود. گیاهان شناور در هور گونه‌هایی از گیاهان هستند که ریشه در آب دارند و به صورت شناور در سطح یا بخشی از آب زندگی می‌کنند.

گیاهان قهوه‌ای سبزینه‌دار و تیره گل میمونی از جمله این گیاهان هستند. گیاهانی که در خشکی‌های اطراف و سواحل هور هستند شامل کاگله، کاهو وحشی و سورمه صحرایی می‌شود و مهمترین گونه‌های گیاهی منطقه عبارتند از: نی، جگن (چولان)، لویی و نیلوفر آبی.

هورالعظیم

هورالعظیم

از جمله جانوران معروف کنارزی منطقه هور گاومیش است که به صورت اهلی زندگی می‌کند و بیشتر وقت خود را در نواحی ساحلی هور می‌گذراند. از سایر جانوران هور می‌توان به گراز، سگ آبی و خفاش اشاره کرد.

در مجموع ۱۲ گونه ماهی در هور زیست می‌کنند که بنی، عنزه، گطان، حمری، شلج، آمور، برزم، بیاح و کپور نقره‌ای از آن جمله‌اند. ‏

‏ هور العظیم محل زمستان گذرانی بسیاری از پرندگان آبزی و کنارآبزی ماننداردک‌ها، غاز خاکستری، چنگر، انواع آبچلیک و غیره است.

منبع:

http://www.ettelaat.com

http://www.yjc.ir

 گردآورنده:

کاوه ملک میرزایی