برای ایرانیان پرتالی است متمرکز به جغرافیای گردشگری که این جغرافیا بستر مناسبی برای توسعه سایر بانکهای اطلاعاتی از قبیل مشاهیر و بزرگان هر شهر و بررسی آثار آنها و بانکهای اطلاعاتی مثل، خدمات و گردشگری که شامل غذاهای محلی،سوغات،صنایع دستی،بازار،صنعت،اکوتوریسم می باشد.با فرستادن عکس،سفرنامه،فیلم کوتاه،گذاشتن کامنت در آخر هر مطلب و معرفی شغل یا کار خود در آن منطقه، و با به اشتراک گذاشتن این مطالب به توسعه صنعت توریسم کشور کمک کرده باشیم
شنبه ٠٧ خرداد ١٤٠١
جستجوی پیشرفته   جستجوی وب
گردشگری
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
عضویت
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 4035
 بازدید امروز : 2600
 کل بازدید : 63878981
 بازدیدکنندگان آنلاين : 4
 زمان بازدید : 0.5938
بقعه هفت شهيدان

بقعه هفت شهيدان - رامهرمز

بقعه هفت شهيدان - رامهرمز

بقعه هفت شهيدان - رامهرمز

بارگاه مقدس و مطهر امام زاده هفت شهیدان یکی از معروفترین اماکن متبرکه ای است که جایگاه ویژه ای در دل عاشقان اهل بیت عصمت و طهارت  در استان خوزستان خصوصا در میان ایل متدین و ولایت مدار بختیاریدارد.این آستان مقدس در حد فاصل میان  شهرستان مسجدسلیمان و لالی قرار دارد و همگی از اولاد امام موسی کاظم (ع) می باشند.به طور مختصر به یک مورد از این کرامات جهت اطلاع خوانندگان محترم اشاره می شود:یک فرد نظامی اهل تهران که در دزفول خدمت می کرد در صحن مطهر امام زاده برای جمعی از سادات و زوار نقل می کرد که : من سال ها پیش دچار بیماری صعب العلاجی شده بودم، تمامی پزشکان از درمان من ناامید شده بودند. همراه خانواده ام نذر کردیم که برای زیارت و گرفتن شفا به مشهد برویم .یک شب ،امام رضا (ع) را در خواب دیدم که فرمودند: نمی خواهد نزد من بیای وقتی به خوزستان رفتی برادرانی دارم که به امام زاده هفت شهیدان معروف اند،به زیارت آنها برو تا شفایت را به دست آوری. آن شخص می  گوید:وقتی به دزفول رسیدم ،نشانی شوشتر را به من دادند ، در شوشتر پس از پرس و جو نشانی امامزاداه را به دست آوردم و به همراه خانواده به زیارت نایل شدیم ،بعد از چند ساعت به دزفول  برگشتیم و در پایان ماموریت ،وقتی به تهران بازگشتم به پزشک معااجم مراجعه نمودم ،او آزمایش های گوناگونی برایم نوشت و بعد از بازبینی جواب ها و تکرار آزمایش ها گفتند:که شما کاملا سالم هستید واثری ازبیماری وجود ندارد وی در ادامه سخنانش می گوید :من تا آن روز نام این روستا و امام زاده را نشنیده بودم ولی الان تقریبا سالی یکباردر هرجایی که باشم  خودم را به این مکان مقدس می رسانم و ادای احترام می کنم.

بقعه هفت شهيدان - رامهرمز

بقعه هفت شهيدان - رامهرمز

امام زادگان هفت شهیدان  جمعی از نوادگان رسول خدا (ص) هستند که بعد از شهادت پدر بزرگوارشان ،حضرت امام موسی کاظم(ع) ،ترک دیار کرده و از طریق عراق وارد ایران  شدند، به شوشتر آمده و قرار بود از آنجا خود را به طوس برسانند،جایی که امام رضا (ع) به اجبارعهده دار ولایت عهدی بود،تا مگر در سایه لطف و کرم امام  و برادر بزرگوارشان از مکر و دسیسه جباران و زورگویان دوران در امان بمانند.اما گویی تقدیر الهی سرنوشت آنها را طوری دیگر رقم زده بود و این بزرگواران در سرزمینی که به نام تلغر معروف است با ماموران وحکام دست نشانده ی عباسی درگیر می شوند و به شهادت می رسندو پیکرهای مطرشان را در همین مکانی که جزیی از سرزمین تلغر است به خاک سپرده می شوند.از آن تارخ به بعد مکان مورد نظر به هفت شهیدان (این ۷ تن، شامل پنج مرد و دو زن بودند) معروف می شود. چون بزرگان قوم به شهادت رسیدند ، باقی مانده افراد از ادامه سفر منصرف شده ودر جوار قبور مطهر سکنی گزیدند و تا امروز،نسل اندر نسل در همین مکان به زندگی خود ادامه می دهند. نويسنده كتاب امامزادگان بختياري(جناب آقای فروتن) ،‌ ضمن تقدیر از اقدام اداره کل اوقاف و امور خیریه استان خوزستان برای بازسازی و توسعه ابنیه زیارتگاه ها، از جزئیات و نحوه تخريب و بازسازي مقبره هفت شهيدان انتقاد كرد. امامزاده ها و پيران،‌ نقش بزرگ و اساسي در اقتصاد روستايي و عشايري داشته و دارند. همچنين زيارتگاه هاي مذهبي نقش مهمي در ساختار فضايي كالبدي يك شهر يا روستا دارند و معمولاً كوچه ها و خيابان هاي آن شهر و روستا حول محور آن مكان مقدس بنا مي شوند. و در يك كلام مي توان گفت امامزاده ها و مقبره هاي آنان و نيز قبور مومنين و مزار شهيدان از استوارترين ستونهاي فرهنگ و تمدن ايران اسلامي هستند. 

بقعه هفت شهيدان - رامهرمز

بقعه هفت شهيدان - رامهرمز

اين استاد دانشگاه افزود: سرزمين بختياري در طول تاريخ گستره ي مسير ارتباطي خاندان علي ابن ابيطالب(ع) با فلات مركزي ايران قرار داشته است. اين سرزمين كه در ميانه ي راه امام رضا(ع) ‌از مدينه تا مرو قرار داشته، شاهدي گويا در مسير مهاجرت امام رضا(ع) ‌و همراهان ايشان از نقاط كوهستاني بختياري به بخش مركزي فلات ايران بوده است. در مسير اين مجاهدت ها و تلاش هاي مذهبي، تعداد زيادي از فرزندان امامان و امامزادگان و صالحين و بزرگان و پارسايان و عابدان و عارفان كه همراه امام رضا(ع) و علويون بودند، به شهادت رسيدند كه مزار هفت شهيدان از اين جمله است. فريبرز فروتن گفت: هفت شهيدان يا هفت شهيدون واقع در بخش مركزي شهرستان مسجدسليمان، مدفن هفت تن از اولاد و احفاد امام موسي كاظم(ع) مي باشد كه در اين منطقه به شهادت رسيدند. ضمن اينكه محوطه هاي اطراف اين مقبره بلحاظ سبك معماري و گمانه زني هاي باستان شناسي متخصصان،‌ يك منطقه غني باستاني و تاريخي از سرزمين پر گهر ايران اسلامي به شمار مي رود. اين پژوهشگر فرهنگ عامه استان خوزستان اظهار داشت: مقبره هفت شهيدان به عنوان ميعادگاه و حلقه وصل روستاييان و عشاير بختياري براي رسيدن به آمال و آرزوهايشان در بستر يك رابطه قلبي و منوي با خداي خود به شمار مي آيد و داراي ساداتي نجيب و معظم همچون سادات موسوي، سادات عسگري، سادات رجبي و سادات هاشمي مي باشد. زيارتگاه هفت شهيدان از جايگاه بالايي در باورهاي مذهبي قوم بختياري برخوردار است و بسياري از تيره ها و طوائف بختياري نسبت به اين امامزادگان احترام زيادي قائلند و رابطه مريد و مرادي با اين امامزادگان دارند.‌ 

   
بقعه هفت شهيدان - رامهرمز

بقعه هفت شهيدان - رامهرمز

فروتن تاكيد كرد: بی شک اقدام اداره کل اوقاف و امور خیریه استان خوزستان برای بازسازی و توسعه ابنیه زیارتگاه ها اقدامی پسندیده و قابل تقدیر است ولی عملیات اجرایی تخریب و بازسازی بقاع متبرکه باید بگونه ای باشد که به این سرمایه اجتماعی لطمه ای خورد. از این زاویه، از جزئیات و نحوه تخريب و بازسازي مقبره هفت شهيدان انتقاد داریم و معتقدیم می توانستند به گونه بهتری این تخریب و بازسازی را انجام دهند. 

فریبرز فروتن ادامه داد: تخريب كامل مقبره اين هفت تن و يكسان شدن آن با خاك، در نگاه اجتماعي آن هم جامعه روستائي و عشايري، خوشايند نبوده و يك اقدام غيرفرهنگي و نسنجيده است كه موجبات ناراحتي عشاير بختياري و روستائيان بختياري ساكن در اطراف اين زيارتگاه را فراهم كرده است. به گونه اي كه در زمان تخريب اين زيارتگاه، مردم گريه مي كردند و به نشانه ي عزا، ‌نواي سوزناك دهل را مي نواختند و به عزاداري مي پرداختند. چرا كه شاهد تخريب مقدس ترين نقطه ي جغرافاي سكونت خود بودند و كاري از دستشان بر نمي آمد. اين در حالي بود كه بسياري از عشاير بختياري، ‌به علت كوچ به سردسير، در محل حاضر نبودند و بي شك وقتي كه پائيز برگردند و مقبره مقدس ترين زيارتگاه خود را اينگونه ببينند، ‌متأثر خواهند شد. 

اين پژوهشگر حوزه فرهنگ و ارتباطات در پايان اظهار داشت: بايد از اداره كل اوقاف خوزستان پرسيد آيا تخريب زيارتگاه هفت شهيدان لالي صرفاً‌ براي توسعه ساختمان بوده يا خير؟ اگر پاسخ مثبت است، چرا عملیات اجرایی به این وضع انجام شده است؟ نهادهاي مسئول،‌ بايد در اين زمينه اطلاع رساني كنند تا لااقل بخشي از آسيب هاي اجتماعي ناشي از تخريب اين زيارتگاه ها كاهش يابد. متأسفانه استان خوزستان در سال ۹۰ شاهد تخريب چندين مقبره از بقاع متبركه استان از جمله علي ابن مهزيار در اهواز و هفت شهيدان در مسجدسليمان بوده است. اميد كه اين تخريب و جايگزين سازي مقبره ساير امامزادگان، به اين نحو صورت نگيرد چرا كه آثار ناخوشايند روحي و رواني بر مردم خواهد داشت.

منبع:

برگرفته ا زکتاب وقتی خمپاره ها دهل می کوبیدند

http://7shahid.lxb.ir

گردآورنده:

کاوه ملک میرزایی