برای ایرانیان پرتالی است متمرکز به جغرافیای گردشگری که این جغرافیا بستر مناسبی برای توسعه سایر بانکهای اطلاعاتی از قبیل مشاهیر و بزرگان هر شهر و بررسی آثار آنها و بانکهای اطلاعاتی مثل، خدمات و گردشگری که شامل غذاهای محلی،سوغات،صنایع دستی،بازار،صنعت،اکوتوریسم می باشد.با فرستادن عکس،سفرنامه،فیلم کوتاه،گذاشتن کامنت در آخر هر مطلب و معرفی شغل یا کار خود در آن منطقه، و با به اشتراک گذاشتن این مطالب به توسعه صنعت توریسم کشور کمک کرده باشیم
شنبه ٠٧ خرداد ١٤٠١
جستجوی پیشرفته   جستجوی وب
گردشگری
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
عضویت
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 5057
 بازدید امروز : 2578
 کل بازدید : 63878959
 بازدیدکنندگان آنلاين : 5
 زمان بازدید : 0.6250
قلعه هاي ليت و بردي در انديكا

قلعه هاي ليت و بردي در انديكا

قلعه بردي در انديك

قلعه بردي در انديك

اهالی منطقه ای در شمال خوزستان معتقدند، اندیکا زادگاه کوروش است. آن‌ها برای اثبات گفته خود به اظهارات گیرشمن در بازدید از اندیکا خوزستان اشاره می‌کنند و از میراث‌فرهنگی کشور درخواست دارند که نسبت به این منطقه و آثار تاریخی‌اش توجه بیشتری داشته باشند. هم‌اکنون نیز اداره میراث‌فرهنگی این شهرستان تشکیل شده و اعتبارات استانی شروع به مرمت و شناسایی آثار کرده است اما رییس این اداره می‌گوید، اعتبارت استانی اختصاص داده شده اما برای حفاظت از منطقه نیاز به اعتبارات ملی وجود دارد.

اندیکایی‌ها درحالی خواهان حفاظت از آثار و محوطه‌های تاریخی شهرستان اندیکا شدند که پس از بازدید گیرشمن و اظهار نظر او مبنی بر اینکه این منطقه (قلعه بردی) زادگاه کوروش بوده حساسیت اهالی را نسبت به نگهداری آثار تاریخی این شهرستان را دوچندان کرده است. این درحالی است که پس از انقلاب هیچ فعالیت جدی پژوهشی در اندیکا صورت نگرفته و  هم‌اکنون با تشکیل اداره میراث‌فرهنگی شهرستان اندیکا قرار شده با تخصیص اعتبارات استانی بخشی از محوطه ها و آثار بررسی، شناسایی و مرمت شوند.

به گزارش بختیاران به نقل از تارنوشت سخنگو، «مجتبی گهستونی» دبیر انجمن تاریانا و فعال میراث‌فرهنگی استان خوزستان با اشاره بر اینکه بخشی از تمدن‌های پنجگانه ایران فرهنگی در شمال خوزستان واقع شده و از اینرو آثار و محوطه‌های بی‌شماری از دوره‌های متعدد تاریخی در این منطقه وجود دارد می‌گوید: اندیکا یکی از شهرهای شمالی استان خوزستان به‌شمار می‌رود که آثار بسیاری را در خود جای داده است. تاکنون نزدیک به ۳۰ اثر در آن منطقه ثبت ملی شده‌اند و گزارش‌های باستان‌شناسی حکایت از آن دارد که هر آنچه که در منطقه که شامل بررسی‌ها و مطالعات باستان‌شناسان می‌شود صرفا مربوط به دوره‌های گذشته و پیش از انقلاب بوده است.

او می‌گوید: گیرشمن در طول زمان فعالیت‌اش در ایران و بازدیدی که از قلعه‌های لیت و بردی داشت از این قلعه‌ها به عنوان آثار شاخص و منحصر به‌فرد منطقه یاد می‌کند و از  قلعه بردی به‌عنوان زادگاه کوروش نام می‌برد. در واقع از همان زمان بود که میزان حساسیت مردم نیز با اظهار نظر گیرشمن بیشتر می‌شود تا جایی که پس از تشکیل اداره میراث‌فرهنگی در شهرستان بسیاری از مردم از رییس اداره میراث‌فرهنگی اندیکا خواهان رسیدگی به آثار و محوطه‌های تاریخی و تعیین حریم آثار و کاوش‌های باستان‌شناسی می‌شود.

 درحال‌حاضر در روستایی به نام قلعه بردی سه اثر وجود دارد که از جمله آنها می‌توان به قلعه بردی، قلعه لیت و گورستان آعلی داد اشاره کرد که هم‌اکنون بخشی از آنها در فهرست آثار ملی کشور قرار گرفته‌اند. این درحالی است که دو قلعه لیت و بردی مربوط به دوره‌های پیش از اسلام است و با توجه به اظهارات گیرشمن و یادآوری اهمیت منطقه به روستاییان این مناطق به ‌صورت سنتی توسط مردم محافظت می‌شود. آنها معتقدند کوروش در این نقطه (قلعه بردی) زاده شده و رشده کرده است.

با این حال گهستونی ادامه می‌دهد، علیرغم تمام توجه مردم روستا به منطقه اما باز هم مشاهده می‌‌شود که این دو قلعه مورد تعرض‌های بی‌شمار حفاران غیرمجاز در این سالها قرار گرفته اند. این درحالی است که علاوه بر حفاری‌های غیر مجاز، نبود عرصه و حریم مشخص سبب شده که روی عرصه محوطه‌ها کشاورزی انجام ‌شود و برخی از مردم نیز اقدام به ساخت و ساز ‌کنند.

 گهستونی می‌افزاید: البته این نکته را نباید فراموش کرد که تا ۶ ماه قبل این شهرستان وسیع فاقد اداره میراث‌فرهنگی بود که هم‌اکنون با انتصاب یک باستان‌شناس، امیدوار هستیم تمهیدات لازم برای جلوگیری از حفاری غیرمجاز و استعلام‌های لازم جهت ساخت و سازها اتخاذ شود.

باتوجه به اینکه مدیریت جدید میراث‌فرهنگی شهرستان اندیکا پیش از انتصاب به این سمت اقدام به بررسی و شناسایی بیش از ۲۰۰ اثر و محوطه‌ تاریخی کرده بود ضرورت دارد با توجه به اعلام آمادگی شورای ثبت سازمان میراث‌فرهنگی کشور نسبت به ثبت فوری آثار در معرض خطر خوزستان اقدام کند.

منبع:

http://bakhtiaran.com

http://www.bia2iran.ir

گردآورنده:

کاوه ملک میرزایی