برای ایرانیان پرتالی است متمرکز به جغرافیای گردشگری که این جغرافیا بستر مناسبی برای توسعه سایر بانکهای اطلاعاتی از قبیل مشاهیر و بزرگان هر شهر و بررسی آثار آنها و بانکهای اطلاعاتی مثل، خدمات و گردشگری که شامل غذاهای محلی،سوغات،صنایع دستی،بازار،صنعت،اکوتوریسم می باشد.با فرستادن عکس،سفرنامه،فیلم کوتاه،گذاشتن کامنت در آخر هر مطلب و معرفی شغل یا کار خود در آن منطقه، و با به اشتراک گذاشتن این مطالب به توسعه صنعت توریسم کشور کمک کرده باشیم
شنبه ٠٧ خرداد ١٤٠١
جستجوی پیشرفته   جستجوی وب
گردشگری
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
عضویت
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 2873
 بازدید امروز : 2477
 کل بازدید : 63878858
 بازدیدکنندگان آنلاين : 4
 زمان بازدید : 0.9844
شهر بنوار

شهر بنوار - مسجد سلیمان

بقاياي شهر تاريخي بنوار

بقاياي شهر تاريخي بنوار 

به گزارش خوزنیوز، بقاياي شهرتاريخي بنوارلالي خوزستان در معرض نابودي قرار گرفت. گفته مي‌شود که جاده لالي و انديکا از اين شهر عبور کرده و ساخت سازهاي‌ با مصالح غيربومي و نامتعارف باعث تخريب بخش‌هايي از روستا و حريم منظري اين منطقه بختياري‌نشين شده است. بنوارلالي در فهرست ميراث ملي به ثبت رسيده است.

بقاياي شهر تاريخي بنوار درحالي در شهريور 1386 به شماره 9964 در فهرست آثار ملي کشور به ثبت رسيد که عبور جاده لالي و انديکا، انجام ساخت و سازهاي متعدد با استفاده از مصالح غير بومي و نامتعارف باعث شده که علاوه بر تخريب بخش هايي از روستا حريم منظري و معماري هاي شاخص اين منطقه بختياري دچار تعرض شود. هم‌اکنون بنوار لالي يکي از درخشان‌ترين مناطق تاريخي خوزستان است که با نگاهي به بناهاي قديمي روستا مي توان به زاويه بندي، رعايت اصول معماري و قرينه سازي دقيق در آنها پي برد.

ساخت و سازهاي متعدد در سايت تاريخي بنوار واقع در شهرستان لالي استان خوزستان باعث از بين رفتن چکيده اي از نخستين خاستگاه هنر معماري بختياري شده است. سايت بنوار متشکل از طاق،گنبد،کتيبه، هشت در، ستون،طاق نما، سد، پل، نگارخانه ،فراشخانه، ميدان و تنوع مصالح وتاسيسات تاريخي است.

مجتبي گهستوني، دبير انجمن تاريانا خوزستان در اينباره به خبرگزاری میراث فرهنگی مي‌گويد: شهرستان‌ بنوار لالي درواقع يکي ازدرخشان ترين و مناطق تاريخي به‌شمار مي‌رود که برخوردار از هنر معماري در جغرافيا ي زيستي بختياري است.

به‌گفته وي، بنوار که در دوران اتابکان، شهر بزرگي بوده و تمام خوانين بختياري از طايفه چهارلنگ و هفت لنگ، براي قشلاق خود عمارتي مخصوص ساخته بودند. اما ساخت و سازهاي ناهمگون با مصالح غيربومي علاوه بر تخريب بخش‌هايي از روستا، حريم منظري و معماري‌هاي شاخص اين منطقه تاريخي را تحت شعاع قرار داده است. 

گفته مي‌شود ورودي شهر تاريخي بنوار لالي در نقطه ي صفر مرزي بين انديکا و لالي قرار گرفته است. اين شهرتاريخي از شرق به دامنه ي کوه"گريوه" و از شمال به بستر رودخانه " تلک" و از جنوب هم به دره ي "سور" محدود مي شود. 

درسال 1025 ه.ق ميرجهانگيرخان آسترکي به جهت رشادت ها و دلاوري هاي خود و سربازانش درجنگ با عثماني به حاکميت بختياري منصوب شد.از دودمان جهانگير خان آسترکي آثار و ابنيه هايي به جامانده که از جمله ي آنها مي توان به بنه وارلالي اشاره کرد که کتيبه اي منسوب به جهانگيرخان آسترکي در آنجا نصب و همچنان موجود است. 

بقاياي سدي به نام خليل خان که از مهم ترين بناهاي به جاي مانده از تاريخ اتابکان است باعث شده تا اين سد در سال 1390 در فهرست آثار ملي کشور ثبت شود.سد خليل خان برروي رودخانه ي تَلُک وبه صورت پلکاني است و به صورتي که هرچه از فنداسيون به سمت ارتفاع برويم ضخامت سد تا تاج آن به صورت پلکاني کاسته مي شود.اين سد فقط براي زيرکشت بردن زمين هاي ديم ساخته شده و داراي سه کاربري پل، بند و کانال بوده که با استفاده از مصالح بومي ساخته شده است. 

اين درحالي است كه در جوار بنايي دو طبقه که به کاخ خليل خان معروف است پي کني هايي انجام شده که نشان از ساخت و سازهايي در آينده نزديک دارد. گهستوني معتقد است با توجه به انتصاب يکي از افراد بومي و باستان شناس لالي به رياست اداره ميراث فرهنگي صنايع دستي و گردشگري شهرستان لالي انتظار مي رود که وضعيت روستاي گردشگري بنوار ساماندهي شود و از ساخت و سازهاي غير همگون در آن جلوگيري و مانع تخريب بيش از پيش روستا شوند.

وجود چال شهير گريوه ( شهري تاريخي در درون دره چاهي عميق)، غار باستاني پبده، دره زيبا و عميق سور، آبشارهاي بابا روزبهان و آرپناه، تپه هاي باستاني متعدد، بقاع متبرکه تاريخي، اشکفت ها و طبيعت بکر و زيبا در شهرستان لالي باعث شده تا اين شهرستان در زمره شهرهاي با ارزش خوزستان قرار بگيرد که با بي توجهي هايي که از گذشته براي آن صورت گرفته تاکنون نتوانسته موقعيت تاريخي و گردشگري خود را تثبيت کند.

منبع:

http://www.khouznews.ir

گردآورنده:

کاوه ملک میرزایی