برای ایرانیان پرتالی است متمرکز به جغرافیای گردشگری که این جغرافیا بستر مناسبی برای توسعه سایر بانکهای اطلاعاتی از قبیل مشاهیر و بزرگان هر شهر و بررسی آثار آنها و بانکهای اطلاعاتی مثل، خدمات و گردشگری که شامل غذاهای محلی،سوغات،صنایع دستی،بازار،صنعت،اکوتوریسم می باشد.با فرستادن عکس،سفرنامه،فیلم کوتاه،گذاشتن کامنت در آخر هر مطلب و معرفی شغل یا کار خود در آن منطقه، و با به اشتراک گذاشتن این مطالب به توسعه صنعت توریسم کشور کمک کرده باشیم
پنج شنبه ٠٦ آبان ١٤٠٠
جستجوی پیشرفته   جستجوی وب
گردشگری
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
عضویت
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 2289
 بازدید امروز : 1776
 کل بازدید : 62836827
 بازدیدکنندگان آنلاين : 3
 زمان بازدید : 0.8792
منزل میرزا محمد باقر جاوید

منزل میرزا محمد باقر جاوید

منزل جاوید

منزل جاوید

منزل جاوید در شمال شرق شهر نی‌ریز و در خیابان خلیل شهید، محله‌ی سادات مشهور به«کوچه‌ی بالا» واقع شده است. این بنا متعلق به دوره‌ی قاجاریه است و در تاریخ ۸/۵/۱۳۸۱ به شماره‌ی ۶۰۸۵ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

ورودی بنا در قسمت شمال آن و در انتهای کوچه‌ قرار دارد که در کوچه‌ی ذکر شده سه بنای تاریخی همزمان قرار گرفته است. فرم بنا دارای پلان مربع که آثار ساخت و ساز آن دور حیاط است. از طریق یک در چوبی دو لنگه که بر روی آن با کوبه‌ها و گل‌میخ‌ها تزئین شده و عباراتی شامل نام خدا و بزرگان دینی مشاهده می‌شود، به داخل بنا و هشتی آن وارد شده که پس از هشتی و دالان کوچک به داخل حیاط می‌رسیم. هر چهار طرف حیاط ساخت و ساز دارد. ضلع شمالی و جنوبی دارای اتاق‌های پنج‌دری و قرینه می‌باشند. سقف این اتاق‌ها چوبی و از نوع تفال چوبی و ساده است. در ضلع غربی شاه‌نشین و اتاق‌های جنبی قرار دارد.
شاه نشین با قطاربندی گچ‌بری و بخاری گچ‌بری شده که بر بالای آن هم این تزئینات دیده می‌شود. پوشش تاق و تویزه‌ای شاه‌نشین که دارای پنج چشمه تاق است، از عناصر زیبای معماری این خانه‌ی قدیمی است.
در ضلع شرقی بنا، اتاق پنج‌دری که یک طرف آن راه‌پله و اتاق جانبی و طرف دیگر آن دالان و هشتی بنا قرار گرفته که در بالای درهای دو لنگه‌ای کوچک که به حیاط مشرف است مشبک کاری با شیشه‌های رنگی دیده می‌شود که زیبایی خاصی به این بنا داده است.
در وسط حیاط حوض قدیمی با لبه‌های سنگی به عمق حدود ۵/۱ متر وجود دارد که اطراف این حوض گلدان‌های زیبای گل و در دو طرف حوض دو باغچه قرار دارد که درختان سرسبز مرکبات جلوه‌ی این بنای قدیمی را دو چندان نموده است.
در اطراف حیاط تزئینات گچ‌بری در نمای ساختمان و در بالای دو دالان کوچک غربی و شرقی و ورودی پنج‌دری ضلع شرقی مقرنس‌کاری و گچ‌بری زیبا و در لبه‌ی دیوارها آبچک‌هائی که با خشت تزئین شده دیده می‌شود.
در انتهای ایوان ضلع شمالی عمارت به وسیله‌ی چند پله به پشت بام می‌رسیم که در بالای ضلع جنوبی ساختمان بادگیری کوچک و در ضلع غربی آن دو اتاق بزرگ که به صورت متروکه است دیده می‌شود.
عمده مصالح بکار رفته در این بنا خشت است و اندود و گچ در نمای داخلی و بیرونی مشاهده می‌گردد. در کف حیاط پوششی آجری و در بعضی از قسمت‌ها پوشش سنگی دیده می‌شود. 
کاربری بنا مسکونی است و از خصوصیات مهم بنا می‌توان به استحکام بنا، نوع معماری و تزئینات ضلع غربی اشاره کرد و به طوری کلی می‌توان تزئینات فلزکوبی در چوبی ورودی، تزئینات رسم‌بندی هشتی، قطاربندی و گچ‌بری شاه‌نشین ضلع غربی و نمای بیرونی را از عناصر زیبای بنا محسوب کرد.

در سال ۱۳۸۴ مرمت پشت‌بام این بنا توسط سازمان میراث فرهنگی و گردشگری انجام گرفت و در سال ۱۳۸۵ نیز مرمت اطراف حیاط عمارت در برنامه‌ی سازمان بوده است.

منبع:

http://neyrizema.ir

 گردآورنده:

کاوه ملک میرزایی