برای ایرانیان پرتالی است متمرکز به جغرافیای گردشگری که این جغرافیا بستر مناسبی برای توسعه سایر بانکهای اطلاعاتی از قبیل مشاهیر و بزرگان هر شهر و بررسی آثار آنها و بانکهای اطلاعاتی مثل، خدمات و گردشگری که شامل غذاهای محلی،سوغات،صنایع دستی،بازار،صنعت،اکوتوریسم می باشد.با فرستادن عکس،سفرنامه،فیلم کوتاه،گذاشتن کامنت در آخر هر مطلب و معرفی شغل یا کار خود در آن منطقه، و با به اشتراک گذاشتن این مطالب به توسعه صنعت توریسم کشور کمک کرده باشیم
پنج شنبه ٠٦ آبان ١٤٠٠
جستجوی پیشرفته   جستجوی وب
گردشگری
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
عضویت
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 2533
 بازدید امروز : 1857
 کل بازدید : 62836908
 بازدیدکنندگان آنلاين : 3
 زمان بازدید : 0.5924
دریاچه مهار لو

دریاچه مهار لو ، شیراز

دریاچه مهار لو ، شیراز

دریاچه مهار لو ، شیراز

درياچه مهارلو در حدود ۱۸ کيلومترى جنوب شرقی  شيراز قرار دارد. ارتفاع اين درياچه، ۱۴۶۰ متر از سطح دريا و بيشينة ژرفاى آن ۳ متر است. به همين دليل ميزان تبخير بالاست و بخشى از بستر آن را لايه ‎اى از نمک مي ‎پوشاند و فقط در بخش ‎هاى شمالى و مرکزى آن، آن هم با ژرفاى خيلى کم (حداکثر ۵۰ سانتيمتر) و شورى زياد، آب وجود دارد. تأمين کنندة اصلى آب اين درياچه رودها و آبراهه ‎هايى هستند که از شمال غربی و جنوب شرقی در آن تخليه مي ‎شوند. مساحت آن در فصول مختلف متفاوت و تابع بارش ‎هاى جوى است.

جدا از تبخير زياد، نهشته ‎هاى گچى ساز ند ساچون و دو گنبد نمکى واقع در شرق اين درياچه، در شورى ب ي‎اندازة آن تأثير به سزايى دارند. نام این دریاچه، برگرفته از نام روستای مهارلو از توابع شهرستان سروستان است که در مجاورت آن قرار گرفته است و بخش قدیمی روستای مهارلو در بخش ساحلی دریاچه واقع است.

دریاچه مهارلو زیستگاه بسیاری از پرندگان مهاجر همچون انواع اردک‌ها، غازها و فلامینگوهاست که عموماً برای زمستان‌گذرانی به این منطقه مهاجرت می‌کنند. یکی از شگفتی‌های دریاچه مهارلو تغییر رنگ آن به رنگ قرمز می‌باشد. پایین آمدن سطح آب دریاچه و به تَبَع آن افزایش شوری آب سبب می‌شود که شرایط برای رشد یک نوع جلبک که «کشند قرمز» نامیده می‌شود، مهیا شود.

این جلبک‌ها نسبت به شوری آب مقاوم بوده و هر قدر که شوری آب افزایش یابد، رشد این جلبک‌ها بیشتر می‌شود. هنگامی که تراکم جلبک‌ها در سطح آب بالا رود، به صورت لایه‌ای قرار می‌گیرند و مانع از تبادل هوا با آب شده و در نتیجه میزان اکسیژن کاهش می‌یابد که در این شرایط اقدام به تولید سم‌هایی می‌نمایند که سبب از بین رفتن حیات جانداری به نام «آرتمیا» می‌شوند.

آرتمیا نوعی خرچنگ بسیار کوچک است که تنها ۳ تا ۴ میلی‌متر طول دارد و یکی از مهم‌ترین غذاها برای لاروی ماهیان است. دریاچه مهارلو به واسطه همجواری با کلانشهر شیراز، یکی از مناطق گردشگری و تفرجگاهی نیز محسوب می‌شود. دریاچه مهارلو خاوری‌ترین بخش جلگه شیراز است.

مهارلو دارای آبی بسیار شور است و در فصل‌های خشکی یکی از کانسارهای بزرگ نمک ایران به‌شمار می‌آید. دو رودخانه فصلی «سلطان‌آباد» و  رودخانه خشک دریاچه مهارلو را تغذیه می‌کنند. آب چند چشمه نیز عمدتاً از قسمت‌های غربی و شمالی وارد این دریاچه می‌شوند. مهمترین گونه پرنده این دریاچه فلامینگو است. تنجه، اردک سبز، مرغابی، آبچلیک، چوکا و آنقوت به عنوان دیگر پرندگان دریاچه مهارلو هستند.

دریاچه مهار لو ، شیراز

دریاچه مهار لو ، شیراز

منبع: 

http://www.irandeserts.com

http://dolan.ir

گردآورنده:

کاوه ملک میرزایی