برای ایرانیان پرتالی است متمرکز به جغرافیای گردشگری که این جغرافیا بستر مناسبی برای توسعه سایر بانکهای اطلاعاتی از قبیل مشاهیر و بزرگان هر شهر و بررسی آثار آنها و بانکهای اطلاعاتی مثل، خدمات و گردشگری که شامل غذاهای محلی،سوغات،صنایع دستی،بازار،صنعت،اکوتوریسم می باشد.با فرستادن عکس،سفرنامه،فیلم کوتاه،گذاشتن کامنت در آخر هر مطلب و معرفی شغل یا کار خود در آن منطقه، و با به اشتراک گذاشتن این مطالب به توسعه صنعت توریسم کشور کمک کرده باشیم
جمعه ٣١ خرداد ١٣٩٨
جستجوی پیشرفته   جستجوی وب
گردشگری
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
عضویت
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 16868
 بازدید امروز : 407
 کل بازدید : 57853252
 بازدیدکنندگان آنلاين : 12
 زمان بازدید : 1.8279
ديلم

بندر دیلم (مهروبان)

دیلم

 

بندر قدیمی مهروبان در بیست‌وچهار كیلومتری شمال بندر دیلم قرار داشت. آثار خرابه‌های این بندر هم اكنون در محلی به نام تل امام‌زاده مشهود است بندر دیلم یا دیله تا پیش از خرابی بندر مهروبان كه در انتهای راه باستانی معروف اصفهان- مهروبان قرار داشت، از بنادر بازرگانی مهم ایران بود. دلیل نامگذاری دیلم به درستی مشخص نیست، این نام شاید از اسم دیلمون كه نام قدیمی جزیره بحرین است گرفته شده باشد. دیلم در زمان شورش قرامطه و آل‌بوسعید نیز از مراكز نشر افكار قرامطه بود و گویا محل تولد حمدان قرامط نیز بوده است.

جاذبه‌های طبیعی

 

 

صنايع و معادن

از صنايع و معادن بندر ديلم اطلاعات مستندي در دست نيست.  

کشاورزی و دام داری

كشاورزی در اين منطقه از رونق چندانی برخوردار نيست و علت آن هم كمبود آب و وجود زمين های نامساعد و سست شنی است. تنها قسمت های كمی از اين بخش زير كشت گندم و جو قرار گرفته كه به صورت ديم كاشته می شود. تنها معادن اين بخش را يك معدن شن و ماسه در 20 كيلومتری غرب بندر ديلم و دو معدن سنگ در 30 و 35 كيلومتری شمال شرقی بندر ديلم تشكيل می دهند. اساس اقتصاد ديلم در درجه اول بر تجارت و در درجه دوم بر ماهی گيری و كشاورزی و دام داری استوار شده است. ديلم از ديرباز بندری بوده كه اهالی آن به كار تجارت می پرداختند و از طريق خليج فارس با كشورهای همسايه جنوبی به داد و ستد مشغول بودند. از اين بندر بيش ترين داد و ستد با كشورهای امارات متحده عربی و كويت صورت می گرفته است. علاوه بر آن ماهی گيری از مشاغل عمده اهالی است كه مقاديری از ماهی های صيد شده به ساير نقاط صادر می شود. 

 مشخصات جغرافيايي

بندر ديلم در طول جغرافيايی 50 درجه و 9 دقيقه و عرض جغرافيايی 30 درجه و 3 دقيقه و ارتفاع 10 متری از سطح دريا قرار دارد. اين بندر در 232 كيلومتری شمال غربی بندر بوشهر و در 72 كيلومتری جنوب شهرستان بهبهان (در استان خوزستان) در ساحل خليج فارس قرار دارد. همسايه گان اين شهرستان از شمال شهرستان بهبهان و بندر ماهشهر (‌ از استان خوزستان ) از شرق استان كهگيلويه و بوير احمد، از جنوب بندر گناوه و از غرب آب های خليج فارس هستند. آب و هوای ديلم گرم و مرطوب است.  

 وجه تسميه و پيشينه تاريخي

مهروبان، مهرويان، ماهی رويان و يا ماهی روان كه بعضی از جغرافی نويسان و مورخان در محل و موضع آن دچار ترديد و اشتباه شده اند، در حقيقت در چهار فرسخی يا 24 كيلومتری شمال بندر ديلم امروز قرار داشته است. اين بندر بندری پر رونق و معروف بود. پس از ويرانی بندر مهروبان، كه گويا در عصر مغول يا كمی قبل از آن روی داده است، بر رونق بندر ديلم افزوده شده است. اگر چه نام بندر ديلم را در نوشته های 150 سال اخير می بينيم اما از چند قرن قبل از اين نيز دارای رونق بوده است. اين بندر در 12 فرسخی جنوب شهرستان بهبهان در استان خوزستان، و در 36 فرسخی شمال غربی بندر بوشهر در ساحل دريا قرار گرفته است. آثار بازمانده بندر استخر و بندر ابوالهوا در فاصله هجده كيلومتری بين بندر ديلم و بهبهان ديده می شود. امروزه بندر ديلم مرواريدی كوچك بر تارك خليج بزرگ فارس است. مسيرهاي ارتباطي به اين شهرستان عبارت اند از: 
راه اصلی بندر ديلم – گناوه به سمت جنوب شرقی به طول 67 كيلومتر
راه فرعی بندر ديلم – هنديجان – بندر ماهشهر به سمت شمال غربی
راه فرعی بندر ديلم – سردشت – بهبهان

منابع:

http://www.behrah.com

http://fa.wikipedia.org

گردآورنده:  فاطمه ملک میرزایی