برای ایرانیان پرتالی است متمرکز به جغرافیای گردشگری که این جغرافیا بستر مناسبی برای توسعه سایر بانکهای اطلاعاتی از قبیل مشاهیر و بزرگان هر شهر و بررسی آثار آنها و بانکهای اطلاعاتی مثل، خدمات و گردشگری که شامل غذاهای محلی،سوغات،صنایع دستی،بازار،صنعت،اکوتوریسم می باشد.با فرستادن عکس،سفرنامه،فیلم کوتاه،گذاشتن کامنت در آخر هر مطلب و معرفی شغل یا کار خود در آن منطقه، و با به اشتراک گذاشتن این مطالب به توسعه صنعت توریسم کشور کمک کرده باشیم
شنبه ٠٧ خرداد ١٤٠١
جستجوی پیشرفته   جستجوی وب
گردشگری
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
عضویت
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 10747
 بازدید امروز : 2794
 کل بازدید : 63879175
 بازدیدکنندگان آنلاين : 3
 زمان بازدید : 1.6875
قله بزقوش

قله بزقوش

صعود سراسری سال 1387 بزقوش

صعود سراسری سال 1387 بزقوش

سلسله جبال بزغوش كه همزمان با مواد خروجي آتشفشانهاي سهند و سبلان ارتفاع يافته در 18 كيلومتري جنوب شهرستان سراب و 35 كيلومتري شمال ميانه قرار دارد . طول اين رشته كوه 120 كيلومتر و عرض آن بين 40 تا 45 كيلومتري متغيير مي باشد . جهت آن شرقي – غربي بوده و تا دره قرانقوچاي كه آن را از دامنه شرقي سهند جدا مي سازد ادامه دارد . دامنههاي سرسبز و زيبا و مراتع وسيع محل اسكان ايلات و عشاير و دامپروران و روستائيان اطراف مي باشد . بطوري كه سراب به صورت يكي از قطب هاي مهم دامپروري در سطح كشور در آمده است . بزغوش داراي چشمه هاي متعدد آبگرم از جمله اسب فروشان ، بوشلو ، سقزچي ، الله حقي ، بويوك وئي ، شالقون و جلده باخان مي باشد . شاخه هائي از رودخانه تلخه رود يا آجي چاي از دامنه هاي شمالي اين كوهستان سرچشمه مي گيرد . ميانگين بارش ساليانه منطقه بين 400 تا 500 ميليمتر بوده كه اكثراً در ماه هاي سرد سال به صورت يخ و برف بر روي قلل منطقه انباشته شده و در فصلهاي بهار و تابستان بسوي اراضي حاصلخيز مجاور جاري ميگردد.

بعد مسافت اين منطقه نسبت به شهرها و مراكز مهم و نيز وجود كوهستان بلند همانند سبلان در شمال منطقه باعث گرديده كه استقبال كمتري توسط كوهنوردان ساير استانها به جز آذربايجان جهت صعود اين قله صورت گيرد . ما توجه همه دوستداران طبيعت و كوهنوردي را به اين قله بكر و زيبا جلب مي نمائيم . همچنين دانه هاي بزغوش در صورت سرمايه گذاري و عمران و آبادي منطقه مي تواند به صورت يكي از قطبهاي مهم صنعتي ، كشاورزي و تفريحي استان درآيد . بلندترين قله در نقشه هاي معتبر جغرافيائي در اين منطقه به ارتفاع 3303 متر از سطح دريا و 1600 متر نسبت به زمينهاي اطراف همين رشته كوه يعني بزغوش است . اين قله از دو مسير صعود ميگردد :

الف – مسير جنوبي به مبدا صعود از روستاي ورنكش كه براي كوهنوردان سهلترين راه از طريق ميانه مي باشد .

ب – مسير شمالي به مبدا صعود از روستاي اسب فروشان ( اسبي سي ) كه ما به شرح آن مي پردازيم :

براي رسيدن به اسب فروشان بايستي ابتدا از ترمينال تبريز به سراب رفت فاصله اين دو از يكديگر 130 كيلومتر بوده و جاده آن آسفالت مي باشد . پس از طي زماني در حدو 5/2 ساعت به شهرستان سراب مي رسيم از اينجا به دو طريق مي توانيم به مبدا صعود برويم . اولين مسير از پمپ بنزين شهرستان سراب آغاز و پس از طي حدود 30 كيلومتر جاده خاكي و با عبور از روستاهاي هوليق و هريس نهايتاً به روستاي اسب فروشان مي رسيم . براي رسيدن به مبدا صعود از اين مسير حدود 45 دقيقه در راه خواهيم بود . دومين مسير از پل مركزي سراب شروع و پس از طي حدود 30 كيلومتر جاده آسفالته و با عبور از روستاي انور آب و قشلاق به روستاي اسب فروشان منتهي خواهد شد . ميني بوسها و سرويسهاي محلي اين مسير را نيم ساعته طي مي كنند .

پس از رسيدن به مبدا صعود راهپيمائي ما آغاز ميسود . بيرون از روستا جاده دو شاخه ميشود جاده سمت راست به آبگرم بويوك سوئي و سمت چپ كه مسير مورد نظر ماست به آبگرم الله حقي منتهي خواهد شد .

البته وسايل نقليه براي رفتن به آبگرم هاي فوق الذكر وجود دارد ولي ما ترجيح مي دهيم كه اين مسير را پياده تا آبگرم الله حقي طي كنيم . پس از حدود 30 دقيقه راهپيمائي به آبگرم الله حقي مي رسيم . اين آبگرم در منتهي اليه دامنه شمالي منطقه قرار گرفته است . قهوه خانه اي نيز در اين محل وجود دارد كه مي توان شب را در آن سپري ساخت . همچنين كنار قهوه خانه و در سمت غرب آن محل صاف و مسطحي در كنار درختان زردآلو و بيد وجود دارد كه در صورت تمايل محل اقامت ما خواهد بود .

صبح روز بعد قبل از طلوع آفتاب با كوله قله آبگرم را به مقصد دست يابي به قله بزغوش ترك مي كنيم . مسير ما در جهت جنوب و در كنار درختان زردآلو روي خط الراس ادامه مي يابد تا اينكه بعد از طي حدود 45 دقيقه به اولين چشمه آب موسوم به سويوخ بولاخ ( چشمه سرد ) خواهيم رسيد . مسير را همچنان در همان جهت و در روي خط الراس ادامه داده و پس از عبور از گوسفند سراهاي منطقه و طي زماني حدود 2 ساعت و 15 دقيقه به محلي خواهيم رسيد كه راهي مالرو در سمت راست ( غرب ) خودنمائي خواهد كرد كه مسر مورد نظر ما همان است . اخيراً در اين مكان پناهگاهي احداث گرديده است . چشمه هاي متعدد و برفچالهاي ماندگار از فصل بهار و اوايل تابستان و همچنين گوسفند سراهاي موجود علامت راهنماي خوبي براي ما خواهد بود . پس از استراحتي كوتاه وپر كردن ظروف آب مسير را اين بار در جهت غرب ادامه داده و پس از 45 دقيقه ديگر به قله بزغوش صعود مي نمائيم . بنابر اين كل زمان صعود از آب گرم تا قله به طور متوسط 4 ساعت طول مي كشد . از فراز قله  در دور دستها و در صورت صاف بودن هوا روستاها و مناطق ذكر شده در طول راه شهرستان سراب و قله 4811 متري سبلان و هرم كسري در سمت شمال مشاهده مي شود . مسير برگشت همان مسير صعود خواهد بود و تا آبگرم حدود 2 ساعت طول مي كشد .

بهترين فصل براي اجراي برنامه ماههاي خرداد و تير تا اواسط مرداد ماه مي باشد . صعود زمستاني نيز از مسير تابستان انجام مي گيرد و به علت وجود هواي سرد و خشن و انبوه برف از اهميت زيادي برخوردار خواهد بود . اجراي اين برنامه از تبريز 5/1 روز با وسايل نقليه عمومي و يك روز به صورت فشرده با وسايل نقليه شخصي خواهد بود . كوهنوردان مركز با توجه به فاصله 635 كيلومتري تهران سراب به دو روز وقت احتياج خواهد داشت .

منبع:

http://www.tabrizmount.com

http://www.aminfarid.blogfa.com

گردآورنده:

کاوه ملک میرزایی