25
برای ایرانیان پرتالی است متمرکز به جغرافیای گردشگری که این جغرافیا بستر مناسبی برای توسعه سایر بانکهای اطلاعاتی از قبیل مشاهیر و بزرگان هر شهر و بررسی آثار آنها و بانکهای اطلاعاتی مثل، خدمات و گردشگری که شامل غذاهای محلی،سوغات،صنایع دستی،بازار،صنعت،اکوتوریسم می باشد.با فرستادن عکس،سفرنامه،فیلم کوتاه،گذاشتن کامنت در آخر هر مطلب و معرفی شغل یا کار خود در آن منطقه، و با به اشتراک گذاشتن این مطالب به توسعه صنعت توریسم کشور کمک کرده باشیم
شنبه ٠٧ خرداد ١٤٠١
منو اصلی
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
عضویت
[فراموشی کلمه عبور]
حمام كردشت


كردشت، همنوايي جاذبه هاي تاريخ و طبيعتكردشت

   
    
منطقه ارس همچون ساير نقاط آذربايجان شرقي با بهره مندي از طبيعت بكر و زيباي سواحل رود ارس و جنگل هاي ارسباران، آثار تاريخي بسياري را در خود جاي داده است.
وجود رود ارس به عنوان منبع آب و سواحل حاصلخيز آن و نيز آب و هواي معتدل استان در فضاي كوهستاني موجب ايجاد بناها و آثار زيباي تاريخي و مذهبي بسيار در منطقه شده است.
از آثاري كه در سواحل رود ارس و در مرز ايران و جمهوري هاي آذربايجان، ارمنستان و نخجوان قرار دارد، مي توان به كاروانسراي شاه عباسي، كليساي چوپان، امامزاده شعيب(برج دوزال)، امامزاده سيد محمدآقا و قلعه و حمام كردشت اشاره كرد.اين بقاياي تاريخي متنوع به همراه طبيعت زيباي سواحل ارس مي تواند به عنوان بسته گردشگري مذهبي و طبيعي مورد توجه گردشگران داخلي و خارجي قرار گيرد. به منظور آشنايي و معرفي هرچه بيشتر مناطق گردشگري منطقه آزاد ارس، خبرنگار «ايران زمين» گفت وگويي با ابراهيم ناصري، كارشناس رسانه اي اين منطقه انجام داد.
 
 كردشت
 كارشناس رسانه اي منطقه آزاد ارس، روستاي كردشت يا كوردشت را در تاريخ جنگ هاي ايران و روس، مركز ستاد مرحوم عباس ميرزا نائب السلطنه معرفي كرد و گفت: در آن زمان عبور و مرور از رودخانه ارس از طريق اين منطقه انجام مي شد و وجود حصار و برجك هاي ديده باني از يك وضع فوق العاده و استراتژيك آن زمان حكايت مي كند .
    به گفته ابراهيم ناصري، مرحوم مستوفي قزويني در اثر خود يعني نزهة القلوب، از اين روستا نام برده است. فاصله كردشت تا شهر مكري (مقري) حدود
    ۳ كيلومتراست و گذرگاه اين منطقه به نام (نوردوز) مورد توافق قرار گرفته است.

مجموعه كردشت

    ناصري، مجموعه كردشت را شامل: ۸ بناي تاريخي اعم از حمام بزرگ، عمارت، حمام كوچك، مسجد غريب، ديوانخانه، يخچال، قلعه عباس ميرزا و ساخلو
    ( پادگان نظامي ) اعلام كرد و به معرفي هر كدام پرداخت.

 

حمام كردشت

 
    كارشناس رسانه اي منطقه آزاد ارس، اثر تاريخي حمام كردشت را به همراه چند اثر تاريخي ديگر كه مجموعه تاريخي كردشت نام گرفته است، از زيباترين بناهاي دوران قاجاريه اعلام كرد و افزود: حمام كردشت از زيباترين حمام هاي آذربايجان شرقي است كه با معماري اصيل سنتي در روستاي كردشت از توابع جلفا و در سواحل زيباي رود ارس واقع شده است.

    به گفته وي، اين حمام در ميان باغ بزرگي ساخته شده است و داراي يك هشتي به صورت ۸ ضلعي به ابعاد ۳‎/۵ در ۳‎/۵ و به ارتفاع ۴‎/۳ متر است كه يكي از اضلاع، درب ورودي و يكي ديگر راه ورود به رختكن يا سربينه است . سربينه حمام نيز ۸ ضلعي به اضلاع
    ۳‎/۵ متر و ارتفاع ۸‎/۵ متر است و گنبد بزرگ آن بر روي جوز ها و ۸ ستون سنگي ۸ بر، استوار شده است، همه ستون ها داراي سر ستون هاي سنگي مقرنس است كه به وسيله ملات سرب مذاب به ستون ها وصل شده اند. گنبد سربينه داراي كاربندهاي جالب مزين به آهك بري هاي زيباست، سكوهاي رختكن با طاق ضربي پوشيده و در زير آن كفش كن هايي تعبيه شده است.
حمام كردشت جلفا آذربایجان شرقی
عکس: akairan.com

    وي، گرما خانه را فضايي معرفي كرد كه از ۴ ستون سنگي ۸ بر و ۲ حوض بزرگ مستطيل شكل و اتاقي با گنبد قير اندود تشكيل شده است و نور داخل سربينه و گرماخانه به وسيله روزني كه در نوك گنبد قرار دارد تامين مي شود
حمام کردشت
عکس: همشهری آنلاین
و گويا بر روي آن روزن ها سنگ هاي مرمر نازك و ظريفي نصب بود كه نور آفتاب از آن نفوذ مي كرد، و داخل حمام را به طور يكنواخت روشن مي كرد. حمام كردشت بخش هاي ديگري نيز دارد كه بسيار ديدني و قابل مطالعه است. عباس ميرزاي قاجار در دوران جنگ هاي ۳۰ ساله ايران و روس اين مكان را به عنوان قلعه نظامي و مقر فرماندهي خود انتخاب كرده بود.همچنين وجود رود ارس و باغ هاي اطراف اين اثر بر زيبايي و اهميت آن افزوده است. اين حمام هر چند از نظر ساختماني به حمامهاي دوره صفوي شباهت زيادي دارد ولي از آثار دوره قاجاريه است.
    به گفته وي،بخش هايي از اين بنا به علت بي توجهي در سال هاي گذشته تخريب شده است كه هم اكنون به همت سازمان ميراث فرهنگي و صنايع دستي و گردشگري استان در دست مرمت و بازسازي است.

حمام كردشت

عکس: akairan.com

 

قلعه كردشت
 
    ناصري، يكي از قلعه هاي تاريخي آذربايجان شرقي را كه در روستاي كردشت ودر ساحل رود ارس بنا شده است، قلعه كردشت معر في كرد و افزود: اين قلعه به لحاظ ارزش و اهميت نظامي و تاريخي به خصوص دوران حكومت عباس ميرزاي قاجار نائب السلطنه فتحعلي شاه در آذربايجان شرقي بيشتر مورد توجه بوده است و عباس ميرزا در مبارزات خود عليه تجاوز روسيه تزاري از اين قلعه استفاده مي كرد.آنچه به نظر مي رسد، قبل از استفاده از قلعه كردشت اين قلعه نظامي وجود داشته است و بناي آن را به سده هاي نخستين اسلامي نسبت مي دهند.
    به گفته وي، قلعه عباس آباد كردشت در سمت چپ جاده كردشت به خروانق در بالاي تپه اي صخره اي بنا شده است و در جبهه شمالي آن در ورودي است و در ارتفاعات اين قلعه ديواره ها از جنس سنگ و آجر ساخته شده است و به فاصله معيني نزديك به يكصد متر از يكديگر ۶ برج نگهباني وجود داشته كه اكنون قسمتي از اين برج ها پابرجاست.
 
قلعه كردشت

    وي، با اشاره به اين كه ساحل رود ارس در بخش جنوبي از پايگاه هاي مهم دفاعي عباس ميرزا در مقابل تجاوز روس ها بود و مكان مناسبي براي پشتيباني ارتش ايران در دوران قاجار به شمار مي رفت،گفت: قلعه نظامي عباس آباد كردشت امكان جاي دادن سربازان متعدّدي را داشت و براي رفاه و آسايش سربازان مستقر، همواره آماده مقابله با قواي مهاجم روسيه بود و بارها از رود ارس گذشته و به ساخلوي
    ( پادگان ) سربازان روسي شبيخون مي زدند.
    وي، درباره سقوط قلعه كردشت گفت: وقتي در سال ۱۲۴۳ ه-ق (۸۴۱ م) سپاهيان روس از رود ارس عبور كرده و جلفا ، نخجوان ، مرند و اصلاندوز را تصرف كرده و به سوي تبريز روانه شدند، قلعه كردشت نيز به دست قواي دشمن سقوط كرد و بعد از تصرف قلعه، مدتي بعد از آن و در ايام برقراري صلح و متاركه تركمنچاي كه بين ايران و روس برقرار شد، قلعه كردشت مدتي مورد استفاده سربازان روسي بود ولي به تدريج با تخليه قواي روسي، قلعه مزبور مورد انهدام و ويراني قرار گرفت و قسمتي از تاسيسات آن به غارت رفت.همچنين بعد از اين كه روس ها اين منطقه را تخليه كردند و امور استان را به نيروهاي دولتي واگذار كردند اين قلعه بارها مورد استفاده امراي محلّي و حكام
    قره باغ قرار گرفت و در اواخر دوره قاجار و اوايل حكومت پهلوي اين قلعه خاصيت نظامي خود را از دست داد.
    * موقعيت روستاي كردشت
    كارشناس رسانه اي منطقه آزاد ارس، به موقعيت روستاي كردشت اشاره كرد و گفت: روستاي كردشت از بخش ورزقان و شهرستان اهر و دهستان ديزمار غربي واقع شده است . فاصله كردشت تا ورزقان ۶۶ كيلومتر و تا اهر ۱۲۶ كيلومتر و تا جلفا ۷۰ كيلومتر است. اين روستا در غرب اهر و ورزقان بنا شده است .كردشت در درّه بسيار حاصلخيز و زيبايي در ساحل جنوبي ارس واقع است و رودخانه مرزي ارس در درّه بسيار عميق شمال با شدت تمام از غرب به شرق منطقه جريان دارد. كوه هاي بسيار بلند و صخره اي سرتاسرشمال و جنوب كردشت را فرا گرفته است. بنابر اين، تنها معبر قابل توجه كنار ارس از اين روستا مي گذرد و استقرار اين روستا به تبعيت از وضع پستي و بلندي در جهت شرقي- غربي عملي شده است.كوه هاي بلند صخره اي ساحل شمالي ارس درخاك جمهوري آذربايجان واقع است و در سمت جنوب آن در بلندي هاي كوه هاي مشرف به روستا يكي از قلعه هاي تاريخي و نظامي دوره قاجار بنا شده است، بعلاوه غير از قلعه تاريخي كردشت حمام تاريخي باارزشي هم بنا شده است.
    وي درباره آب و هواي كردشت گفت: اين روستا به تبع منطقه ارس داراي آب و هواي گرم و مرطوب است.تابستان در اين منطقه گرم و طولاني و زمستان خنك و ملايم است و در فصل تابستان گاهي اوقات ميزان درجه حرارت به بالاتر از ۴۰ درجة سانتي گراد مي رسد.


 حمام تاريخي جلفا


    كارشناس منطقه آزاد ارس، به حمام تاريخي جلفا اشاره كرد و افزود: اين حمام تاريخي در قسمت مركزي و در كنار ريل هاي راه آهن و جنب خانه هاي گمرك شهرجلفا واقع شده است كه قسمت اعظم آن در سال ۷۲ از سوي سازمان ميراث فرهنگي از زير خاك بيرون آورده شد و تعميراتي نيز بر روي آن صورت گرفت. اين حمام داراي پايه هاي سنگي بسيار زيباست كه به صورت هنرمندانه تراشيده شده اند و سردر آن با سنگ و آجر تزيين شده است. در قسمت هاي داخلي آن آهك بري هاي ساده و رنگي نيز مشاهده مي شود.اين حمام به دوره قاجار تعلق دارد و از لحاظ معماري شبيه حمام كردشت است و عليرغم اينكه چندان مورد توجه مسئولان قرار نگرفته است،كمترازحمام كردشت نيست.

منبع: روزنامه ايران - شماره 3893

اوقات شرعی
نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد

بازديدکنندگان اين صفحه: 14322 بازديدکنندگان امروز :  2667 کل بازديدکنندگان :  63879048 بازديدکنندگان آنلاين :  20 زمان بارگزاري صفحه:  0.9688