برای ایرانیان پرتالی است متمرکز به جغرافیای گردشگری که این جغرافیا بستر مناسبی برای توسعه سایر بانکهای اطلاعاتی از قبیل مشاهیر و بزرگان هر شهر و بررسی آثار آنها و بانکهای اطلاعاتی مثل، خدمات و گردشگری که شامل غذاهای محلی،سوغات،صنایع دستی،بازار،صنعت،اکوتوریسم می باشد.با فرستادن عکس،سفرنامه،فیلم کوتاه،گذاشتن کامنت در آخر هر مطلب و معرفی شغل یا کار خود در آن منطقه، و با به اشتراک گذاشتن این مطالب به توسعه صنعت توریسم کشور کمک کرده باشیم
پنج شنبه ٠٦ آبان ١٤٠٠
جستجوی پیشرفته   جستجوی وب
گردشگری
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
عضویت
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 13433
 بازدید امروز : 1788
 کل بازدید : 62836839
 بازدیدکنندگان آنلاين : 8
 زمان بازدید : 1.3703
میدان نفتی هندیجان

میدان نفتی هندیجان

منطقه عملیاتی «بهرگان»  شامل چهار میدان نفتی هندیجان، بهرگانسر، نوروز و سروش است. میدان نفتی هندیجان در ٥٥ كيلومتری غرب منطقه بهرگان قرار دارد و دارای ٥ حلقه چاه بر روی سكوهای اقماری است. اين میدان نفتی هم اکنون با متوسط تولید روزانه 30 هزار بشکه و با حداکثر توان نیروهای داخلی در حال تولید و کار است. نفت توليدی از اين ميدان توسط خط لوله ده اينچ به طول ١٠ كيلومتر به مجتمع دريايی بهرگانسر منتقل و پس از اختلاط با نفت اين ميدان و طی مراحل تصفيه مقدماتی به بهرگان ارسال مي شود.

هندیجان تحت عملیات حفاری جهت کشف نفت قرار گرفت و سال 1967 میلادی وجود نفت در این منطقه ثابت شد . مقدار تولید نفت خام در سال 1973 از پنج حلقه چاه ، هشت میلیون و 335 هزار بشکه در 1974 از هشت حلقه چاه به طور متوسط روزانه 22 هزار بشکه و در سال 1975 از پنج حلقه چاه به طور متوسط روزانه چهارده هزار بشکه و از ابتدا تا پایان سال مذکور چهل و دو میلیون بشکه نفت خام با درجه سبکی 28 استخراج شده است .

در سال 1965 میلادی در رگ سفید که از روستاهای هندیجان است دو حلقه چاه توسعه‌ای حفر شد و در سال 1966 تولید نفت خام آن 1/4 میلیون بشکه بوده در سال 1367 شمسی بر حسب بشکه 7/9 میلیون و در سال1968 نفت تولیدی 10/7 میلیون بشکه و در سال 1969 مقدار تولیدی نفت از سه حلقه چاه 8/5 میلیون بشکه و در سال 1970 به چهارده میلیون بشکه رسیده است.سال 1971 از دو حلقه چاه 13/2 میلیون بشکه و در سال 1972 از نه حلقه چاه بیست و یک میلیون بشکه و در سال 1973 از چهارده حلقه 72 میلیون و 352 هزار بشکه در سال 1974 و در سال 1975 از چهارده حلقه چاه به طور متوسط روزانه 214 هزار بشکه ، در سال 1976 از 21 حلقه چاه به طور متوسط روزانه 222 هزار بشکه و از ابتدا تا پایان سال 1976 نفت خام استخراج شده 414 میلیون بشکه با درجهٔ سبکی 29 بوده است . در خلیج بحرکان هندیجان در چند ساله‌ای اخیر با حفر چاه‌های زیر دریایی نفت فراوانی کشف شده است که با ساختن اسکله‌های متعدد و تأسیسات لازم کشتی های نفت کش به آسانی پهلو می‌گیرند و بارگیری می‌کنند و نفت آنها را به خارج صادر می‌کنند و گویا این نفت از قابلیت بسیار خوبی برخودار می‌باشد .

بررسي ويژگي هاي مخزني سازند سروك در ميدان نفتي هنديجان با مطالعات رسوب شناسي، محيط رسوبي و ارزيابي پتروفيزيكي 

نويسند‌گان:

[ بيژن نوري ] - شركت نفت فلا ت قاره ايران - دانشگاه آزاد اسلامي واحد تهران شمال
[ عليرضا بشري ] - شركت ملي نفت ا يران
[ داود جهاني ] - دانشگاه آزاد اسلامي واحد تهران شمال،
[ سجادكاظم شيرودي ] - شركت نفت فلات قاره ايران

خلاصه مقاله:

ميدان نفتي هنديجان در شمال غربي خليج فارس و بر روي دامنه جنوبي فروافتادگي دزفول قرار دار د. گروه بنگستان ، بخصوص سازند سروك (سنومانين -تورونين ) در اين ميدان از مخازن غني نفتي محسو ب مي شو د. مرز بالايي سروك، ناپيوستگي مربوط به تورونين است. مطالعه تركيبي مقاطع نازك ، مغزه ، پتروفيزيك و ديناميك مخزن نشان مي دهد كه دولوميتي شدن بعنوان يكي از فرايند هاي دياژنزي، نقش اصلي را در تعيين خواص مخزني دار د. تخلخل مخزن سروك ۰ تا ۱۰ ميلي دارسي و حتي در محل شكستگيها تا ۳۰۰ ميلي دارسي متغير / بين ۳ تا ۲۵ درصد و تراوايي آن بين ۰۱ است. تخلخل بين دانه اي ، تخلخل غالب در سروك است. بر اساس مطالعه رسو بشناسي ، پنج ميكر وفاسيس اصلي تعيين شد ه است. مدل محيط رسوبي سازند سروك در ميدان مورد مطالعه، يك پلاتفرم كربناته از نوع رمپ تعيين شد. بر پايه ارزيابي پتروفيزيكي و نتايج رسو بشناسي، سازند سروك به چهار زون اصلي تقسيم ش د. زون ۲ سروك كه بصورت غالب تحت تاثير دولوميتي شدن قرا رگرفته است، بعنوان بهترين بخش مخزني تشخيص داده شد. با توجه به وجود مرز ناپيوستگي در رأس سازند سروك ، مي توان وجود تله هاي نفتي چين هاي را در اين ناحيه انتظار داشت كه شناسايي دقيق آنها نياز به مطالعه چينه شنا سي لرز ه اي دارد.

منبع:

http://www.civilica.com

گردآورنده:

کاوه ملک میرزایی