برای ایرانیان پرتالی است متمرکز به جغرافیای گردشگری که این جغرافیا بستر مناسبی برای توسعه سایر بانکهای اطلاعاتی از قبیل مشاهیر و بزرگان هر شهر و بررسی آثار آنها و بانکهای اطلاعاتی مثل، خدمات و گردشگری که شامل غذاهای محلی،سوغات،صنایع دستی،بازار،صنعت،اکوتوریسم می باشد.با فرستادن عکس،سفرنامه،فیلم کوتاه،گذاشتن کامنت در آخر هر مطلب و معرفی شغل یا کار خود در آن منطقه، و با به اشتراک گذاشتن این مطالب به توسعه صنعت توریسم کشور کمک کرده باشیم
پنج شنبه ٠٦ آبان ١٤٠٠
جستجوی پیشرفته   جستجوی وب
گردشگری
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
عضویت
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 7745
 بازدید امروز : 1660
 کل بازدید : 62836711
 بازدیدکنندگان آنلاين : 5
 زمان بازدید : 0.7027
بقعه پيراحمد

بقعه پيراحمد

بقعه پيراحمد زهرنوش

اين بنا در منتهي اليه جنوبي ابهر قرار گرفته و شامل بقعه و چند واحد الحاقي در شمال غربي آن است . بناي اصلي آرامگاه ، از دو طبقه تشكيل يافته كه طبقه زيرين ، محل آرامگاه و تالار بالايي ، محل خانقاه و جايگاه ذكر و بحث دراويش بوده است . ديوار خارجي بنا كه از آجر و با نقش ساده ساخته شده است ، داراي پيش و پس سازي هايي است كه جلوه خاصي به مجموعه بخشيده است پلان اين اثر تاريخي هشت ضلعي مي‌باشد كه گنبد يك پوش آن با هنرمندي تمام اجرا گرديده است . تبديل فضاي هشت ضلعي به سطح و محيط مدور براي اعمال گنبدزني به مدد فيلپوشهاي متقارن كه مزين به قاببنديهاي زيباي گچ‌بري شده‌ايست انجام پذيرفته است .همچنين براي تعديل دما و رطوبت و تامين نور و روشنايي و بخشهايي از بدنه اين فيلپوشها نورگيرهايي جا گرفته‌اند .

در داخل بقعه و زير گنبد ، در چهار گوشه ، چهار ترنبه زده شده و طح چهار ضلعي به هشت ضلعي تبديل گشته است .

در طاقنماهاي ميان هر دو ترنبه نور  گيري جا سازي شده است .

بر فراز بقعه ،  گنبدي مخروطي شكل بر پا شده كه به زيبايي اين مجموعه افزوده است . بنا ، از آثار قرن نهم شناخته شده و مدفن سه تن از مشايخ صوفيه به نامهاي (( شيخ ابو بكر محمد بن عبد الله بن حارث ابهري )) ، (( پير احمد معروف به زهر نوش )) و (( شيخ شهاب الدين ابهر ، استاد شاه طهماسب صفوي )) است .

اما در خصوص اينكه اين بناي آرامگاهي متعلق به چه دوران و چه كسي مي‌باشد اتفاق نظري ميان صاحب‌نظران وجود ندارد,در كتاب تاريخ ابهر تاليف آقاي فخيمي با بيان و ذكر دلايلي در صفحات 236 و 235 از اين اثر تاريخي بنام بقعه عبدالله‌ بن طاهر بن حارث طائي ملقب به ابوبكر ابهري معلق به قرن چهارم هجري‌قمري نام برده شده است .

اين بنا بشماره 981/1/7/53 در فهرست آثار ملي كشور به ثبت رسيده است .

منبع:

http://www.ezway.ir

 گردآورنده: 

یوسف ملک میرزایی