برای ایرانیان پرتالی است متمرکز به جغرافیای گردشگری که این جغرافیا بستر مناسبی برای توسعه سایر بانکهای اطلاعاتی از قبیل مشاهیر و بزرگان هر شهر و بررسی آثار آنها و بانکهای اطلاعاتی مثل، خدمات و گردشگری که شامل غذاهای محلی،سوغات،صنایع دستی،بازار،صنعت،اکوتوریسم می باشد.با فرستادن عکس،سفرنامه،فیلم کوتاه،گذاشتن کامنت در آخر هر مطلب و معرفی شغل یا کار خود در آن منطقه، و با به اشتراک گذاشتن این مطالب به توسعه صنعت توریسم کشور کمک کرده باشیم
شنبه ٢٨ فروردين ١٤٠٠
جستجوی پیشرفته   جستجوی وب
گردشگری
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
عضویت
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 6994
 بازدید امروز : 388
 کل بازدید : 61706340
 بازدیدکنندگان آنلاين : 6
 زمان بازدید : 0.9981
قلعه رودخان

قلعه رودخان

 

قدمت آن به دوره ساسانيان مي رسد و تاريخ دقيقي از ساخت قلعه بدست نيامده است . اين قلعه كه به «سكسار» و قلعه «حسامي» نيز شهرت دارد، از بزرگ ترين دژهاي نظامي گيلا ن و حتي ايران به شمار مي رود.

اين دژ باستاني، در بخش علياي رود «رودخان» در ۱۶ كيلومتري جنوب شرقي «فومن» در دل جنگل هاي انبوه مناطق كوهستاني با مساحتي حدود ۵۰ هزار مترمربع در ارتفاع ۶۰۰ متري بنا شده است.

 

 

 

قلعه رودخان به طور كلي از دو بخش «ارگ» يا «شاه قلعه» و قسمت «نظامي» يا «قورخانه» تشكيل شده است.

«شاه قلعه» كه محل اسكان حاكم و خانواده وي بود، در دو طبقه از آجر و در قسمت غربي بنا واقع شده است.

در قسمت نظامي حدود ۴۰ برج ديده باني وجود دارد و در داخل ديوارهاي قطور اين بخش، منافذي براي ريختن مواد مذاب وتيراندازي تعبيه شده است.

شانزده قراول خانه نيز به صورت دو طبقه با نورگيرها و روزنه هاي متعدد بر اطراف اين قلعه مسلط هستند.

از نكات جالب توجه در معماري قلعه رودخان، كاربرد طاق هاي جناقي و انواع مختلف آن و نيز طرح هاي آجركاري و سنگ چيني است كه نشان از دقت نظر سازندگان دارد.

 

 

قلعه رودخان

 

گرچه گذشت زمان و رويش بوته ها و درختان متعدد در پيكر قلعه و نفوذ ريشه آنها تا عمق ديوارها موجب آسيب دیدن اين بناي مهم تاريخي شده است، اما هنوز از سالم ترين قلعه هاي ايران به شمار مي رود.

پيچش پيچكها بر پهنه ديوارهاي قلعه، اين دژ را در هاله اي رمزآلود در دل جنگل سرسبز فرو برده و جلوه بسيار زيبايي به آن داده است.

 

 

قلعه رودخان

 

براي رسيدن به قلعه بعد از عبور از شهر فومن و گذشتن از روستاهاي گشت، كرد محله، گشت رودخان، سياه كش، شمس تلان، گوراب پس هولس كام، سيدآباد، قلعه رودخانه به روستاي حيدرآلات مي رسيم كه از اين روستا تا محل قلعه حدود ۵كيلومتر فاصله است كه  

 

 

قلعه رودخان

 

 در حال حاضر ۱/۵كيلومتر از اين مسير به وسيله اداره كل منابع طبيعي در قالب طرح پارك جنگلي شن ريزي و مرمت شده است.

( سفر به قلعه رودخان در ماههای اردیبهشت و آبان توصیه می شود )


منبع:

http://hoomanmalek.blogfa.com

گردآورنده:

فاطمه ملک میرزایی