برای ایرانیان پرتالی است متمرکز به جغرافیای گردشگری که این جغرافیا بستر مناسبی برای توسعه سایر بانکهای اطلاعاتی از قبیل مشاهیر و بزرگان هر شهر و بررسی آثار آنها و بانکهای اطلاعاتی مثل، خدمات و گردشگری که شامل غذاهای محلی،سوغات،صنایع دستی،بازار،صنعت،اکوتوریسم می باشد.با فرستادن عکس،سفرنامه،فیلم کوتاه،گذاشتن کامنت در آخر هر مطلب و معرفی شغل یا کار خود در آن منطقه، و با به اشتراک گذاشتن این مطالب به توسعه صنعت توریسم کشور کمک کرده باشیم
شنبه ٢٨ فروردين ١٤٠٠
جستجوی پیشرفته   جستجوی وب
گردشگری
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
عضویت
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 4358
 بازدید امروز : 209
 کل بازدید : 61706161
 بازدیدکنندگان آنلاين : 3
 زمان بازدید : 0.8437
قلعه رودخان

قلعه رودخان

به گزارش ايرنا در فومن، در دوره سلجوقيان اين قلعه تجديد بنا شده و از پايگاه هاي مبارزاتي اسماعيليان بوده است.

 

 

 

بر روي سردر ورودي آن درج شده است که اين قلعه در سال 918 تا 921 هجري قمري براي سلطان حسام الدين اميردباج بن امير علاء الدين اسحق تجديد بنا شده است. اين کتيبه در موزه گنجينه رشت نگهداري مي شود.

 

قلعه رودخان

قلعه رودخان نام قلعه اي تاريخي متعلق به دوران سلجوقي در 20 کيلومتري جنوب دهستان گوراب پس در بخش مرکزي شهرستان فومن در استان گيلان است.

قلعه رودخان


اين قلعه با 26 هکتار مساحت بر فراز ارتفاعات روستاي "قلعه رودخان" که نامش را از اين دژ عظيم گرفته است، قرار دارد. ديوار قلعه 1500 متر طول دارد و در آن 5 برج بنا شده است.

قلعه رودخان

ارتفاع اين قلعه بين 655 تا 715 متر از سطح دريا در خط الراس يکي از ارتفاعات منطقه واقع شده است. در سمت راست قلعه، رودخانه اي به همين نام قرار دارد که از ارتفاعات سرچشمه گرفته و آب آن از جنوب به شمال در جريان است.

قلعه رودخان


علاقه مندان به ديدن قلعه بعد از عبور از شهر فومن، پس از گذشتن از روستاهاي گشت، کردمحله، گشت رودخان، سياه کش، گوراب پس، ملسکام و سيدآباد به روستاي قلعه رودخان رسيده و پس از گذشتن از حيدرآلات و طي سه کيلومتر جاده که دو سالي است آسفالت شده، وارد اراضي پارک جنگلي قلعه رودخان شده و بايد مسير 1/5 کيلومتري صعود تا محل قلعه را از راه پله احداث شده، عبور کنند و از اين رو قلعه معروف به قلعه هزار پله است.

قلعه رودخان


قلعه رودخان از دو بخش ارگ (محل زندگي حاکم و حرمسراي وي) و قورخانه (محل فعاليت هاي نظامي وزندگي سربازان) تشکيل شده است.
ارگ در قسمت غربي اين بنا در دو طبقه واقع شده و جنس آن از آجر است. قراول خانه ها در قسمت شرقي در دو طبقه با نورگيرها و روزنه هاي متعدد بر اطراف مسلط است.


چشمه اي نيز ميان قلعه و گودترين محل آن وجود دارد.
بخش شرقي قلعه شامل دوازده ورودي، زندان، در اضطراري، حمام و آبريزگاه است.
بخش غربي نيز دوازده ورودي دارد، چشمه، حوض آب انبار، سردخانه حمام، آبريزگاه شاه نشين و چند واحد مسکوني که با برج و بارو محصور شده اند، ديگر بناهاي اين بخش را تشکيل مي دهند.

قلعه رودخان


40 برج ديده باني دور تا دور قلعه را احاطه کرده که اتاق هاي هشت ضلعي آن با طاق هاي گنبدي پوشانده شده است. دور تا دور ديوارها و برج ها روزنه هايي شيب دار ديده مي شود که براي ريختن مواد مذاب و تيراندازي تعبيه شده اند.


لازم به ذکر است که در طول تاريخ قلعه، هيچ گاه دشمن به آن نفوذ نکرده و نتوانسته است آن را فتح کند.

 

 
در مورد طبيعت بکر منطقه قلعه رودخان بايد گفت که از روستاي قلعه رودخان تا خود قلعه طبيعت بسيار زيبا و چشم اندازهاي زيادي وجود دارد که توجه هر بيننده اي را به خود جلب مي کند.

 

 

رفت و آمد با وسيله نقليه تا فاصله يک و نيم کيلومتري قلعه رودخان امکان دارد. در مسير صعود به قلعه، درختاني با قدمت زياد، به سمت آسمان سربرافراشته اند و نور از لابه لاي شاخه هاي اين درختان به پايين مي ريزد.

 

تا سالهاي اخير نداشتن پارکينگ مناسب براي اتومبيلها، نبودن امکانات پذيرايي مانند رستوران، چايخانه و اقامتگاه، فقدان هرگونه امکانات رفاهي و تسهيلاتي در پاي قلعه از مشکلات موجود بر سر راه مسافران قلعه بوده است.

 

متاسفانه مردم ساکن در نواحي مجاور قلعه که از دامداري و کشاورزي امرار معاش مي کنند از شرايط نامطلوب اقتصادي، بهداشتي و اجتماعي رنج مي برند. اين در شرايطي است که همين مردم در کنار بناي باعظمتي زندگي مي کنند که از تمدني کهن حکايت دارد و شرايط به وجود آمده از نظر گردشگري در منطقه مي تواند تحولي عظيم در بهبود وضعيت اقتصادي و اجتماعي مردم منطقه پديد آورد. 

از وجوه جالب توجه در معماري قلعه رودخان کاربرد طاق هاي جناغي و انواع مختلف آن و نيز طرح هاي آجرکاري و سنگ چيني است که نشان از دقت نظر سازندگان آن دارد.

 

 

فرماندار فومن در ارتباط با آخرين وضعيت اين منطقه تاريخي و گردشگر پذير گفت: هم اکنون با توجه ويژه کار گروه گردشگري گيلان و پيگيري هاي مسوولان اين شهرستان و با توجه به اهميت و جايگاه مهم بناي قلعه رودخان و نقش آن در ايجاد يک قطب بزرگ گردشگري در استان همزمان با فعاليت هاي اداره کل ميراث فرهنگي گردشگري و صنايع دستي گيلان، پارک جنگلي قلعه رودخان از سوي منابع طبيعي گيلان به بخش خصوصي براي سرمايه گذاري واگذار شده است.

 

"محمد فلاح شجاعي" افزود: اين پارک با مساحت يک هزار و 870 هکتار در منطقه تاريخي قلعه رودخان به منظور توسعه گردشگري،حفاظت بهينه و جذب توريست به مدت زمان مشخص به بخش خصوصي واگذار شده است.

 

 

وي اظهار داشت: پيش طرح ايجاد تاسيسات اقامتي و پذيرايي در محدوده پارک جنگلي قلعه رودخان ارايه و نظر به ويژگي هاي استثنايي بناي قلعه رودخان و طبيعت بسيار زيبا و جذاب آن، با نظارت سازمان هاي ذيربط در آينده نزديک قلعه رودخان و محيط پيرامون آن به يکي از قطب هاي مهم گردشگري در کشور تبديل خواهد شد.

 

سالانه بيش از يک ميليون و 500 هزار نفر براي ديدن شهرک تاريخي ماسوله و دژعظيم قلعه رودخان و شهر کلوچه و مجسمه ها به شهرستان فومن مي آيند.

منبع:

http://noorportal.net

گردآورنده:

فاطمه ملک میرزایی