برای ایرانیان پرتالی است متمرکز به جغرافیای گردشگری که این جغرافیا بستر مناسبی برای توسعه سایر بانکهای اطلاعاتی از قبیل مشاهیر و بزرگان هر شهر و بررسی آثار آنها و بانکهای اطلاعاتی مثل، خدمات و گردشگری که شامل غذاهای محلی،سوغات،صنایع دستی،بازار،صنعت،اکوتوریسم می باشد.با فرستادن عکس،سفرنامه،فیلم کوتاه،گذاشتن کامنت در آخر هر مطلب و معرفی شغل یا کار خود در آن منطقه، و با به اشتراک گذاشتن این مطالب به توسعه صنعت توریسم کشور کمک کرده باشیم
يکشنبه ٠٢ آبان ١٤٠٠
جستجوی پیشرفته   جستجوی وب
گردشگری
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
عضویت
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 9894
 بازدید امروز : 1417
 کل بازدید : 62817629
 بازدیدکنندگان آنلاين : 3
 زمان بازدید : 1.7891
مسجد مولانا

مسجد مولانا (تایباد)

نمایی زیبا از مسجد مولانا ابوبکر تایبادی

مسجد مولانا (تایباد)

مسجدی قدیمی است که در شهر تایباد استان خراسان رضوی قرار دارد. این بنای تاریخی، از دوره تیموریان باقی مانده و به نام مسجد و مزار مولانا شیخ زین الدین شناخته می‌شود.

نمایی زیبا از مسجد مولانا ابوبکر تایبادی

مسجد مولانا (تایباد) 

 بانی این مسجد پیر احمد خوافی وزیر شاهرخ بهادر تیموری می‌باشد و مسجد در سال ۸۴۸ هجری قمری به دستور وی ساخته شده‌است. اهمیت این بنا بیش‌تر از لحاظ دارا بودن کتیبه‌های زیبای سر در، کاشی کاری معرق و حواشی آن است که از هر جهت، شامل نکات ظریف هنری و ویژگی‌های دوره تیموری است .

مسجد مولانا - تایباد - خراسان رضوی - كاشیكاری

مسجد مولانا (تایباد)

 در کتیبه کاشی معرق تاریخی مسجد، نام شاهرخ و پیر احمد خوافی خوانده می‌شود. گذشته از کتیبه تاریخی ایوان و حواشی آن، کتیبه‌ای بر روی سنگ نقر شده‌است و در بالای سر قبر قرار دارد . این کتیبه منظوم که به خط نستعلیق نوشته شده، حاکی از این است که معجر مشبکی از سنگ رخام در سال ۱۰۳۰ هجری قمری از طرف خواجه درویش نامی برای قبر شیخ زین الدین علی ساخته شده‌است . این معجر هم اینک در خارج مسجد و جلو ایوان نصب شده‌است . بنا تحت شماره ۳۰۹، در زمره آثار تاریخی به ثبت رسیده‌است.

درب ورودی مسجد مولانا ابوبکر تایبادی

مسجد مولانا (تایباد) 

مقبره مولانا ابوبکر تایبادی

مسجد مولانا (تایباد) 

زين‌الدين‌ ابوبكر، يكي‌ از صوفيان‌ برجسته‌ قرن‌ هشتم‌ هجري‌ است ‌كه‌ در سال‌ 791 هجري قمري وفات‌ يافته‌ است‌. مقبره‌ مولانا زين‌ الدين‌ ابوبكر، در ابتداي‌ جاده‌ تايباد به‌ خواف واقع‌ شده‌ است‌. بر اطراف‌ مرقد ، معجري‌ كشيده‌ شده‌ است‌ و دو لوح‌ سنگي‌ خاكستري‌ رنگ‌ ، يكي‌ بر روي‌ قبر و ديگري‌ دربالاي‌ سر آن‌ بصورت‌ افراشته‌ قرار داده‌ شده‌اند. معجر خاكستري‌ در سال‌ 1030 هجري قمري توسط‌ شخصي‌ بنام‌ (خواجه‌ درويش‌) تقديم‌ مزار شده‌ است‌. در برابر مزار مزبور، بناي‌ مجللي‌ وجود دارد كه‌ در سال‌ 848 هجري قمري ‌توسط‌ پيراحمد خوافي‌ - وزير شاهرخ‌ ، پسر تيمور - جهت‌ مسجد و نماز خانه‌ بنا گرديده‌ است‌. در شرق‌ مقبره‌ مولانا ، در ميان‌ قبرستاني‌ بنايي‌ قرار دارد كه‌ به‌ مقبره‌ شيخ‌ زين‌ الدين‌ علي‌ - پدر شيخ‌ زين‌ الدين‌ ابوبكر - منسوب‌ است‌.

 

نمای پشت مسجد مولانا ابوبکر تایبادی

 

نمایی از داخل مسجد مولانا ابوبکر تایبادی

 

نمای داخلی و محراب مسجد مولانا ابوبکر تایبادی

 

منابع:

http://fa.wikipedia.org

http://parsology.blogfa.com

http://www.anvarweb.net

http://www.masjed.ir

گردآورنده:

مهناز آزادی اردکانی