برای ایرانیان پرتالی است متمرکز به جغرافیای گردشگری که این جغرافیا بستر مناسبی برای توسعه سایر بانکهای اطلاعاتی از قبیل مشاهیر و بزرگان هر شهر و بررسی آثار آنها و بانکهای اطلاعاتی مثل، خدمات و گردشگری که شامل غذاهای محلی،سوغات،صنایع دستی،بازار،صنعت،اکوتوریسم می باشد.با فرستادن عکس،سفرنامه،فیلم کوتاه،گذاشتن کامنت در آخر هر مطلب و معرفی شغل یا کار خود در آن منطقه، و با به اشتراک گذاشتن این مطالب به توسعه صنعت توریسم کشور کمک کرده باشیم
شنبه ٠٧ خرداد ١٤٠١
جستجوی پیشرفته   جستجوی وب
گردشگری
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
عضویت
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 7947
 بازدید امروز : 2500
 کل بازدید : 63878881
 بازدیدکنندگان آنلاين : 7
 زمان بازدید : 0.7459
بقعه قدمگاه

بقعه قدمگاه

بقعه قدمگاه

بقعه قدمگاه

در فاصله بیست و شش كیلومتری شهر كنونی نیشابور منطقه ای موسوم به قدمگاه علی بن موسی الرضاعلیه السلام است كه بر اثر كثرت استعمال به قدمگاه معروف شده است. صاحب تحفة الرضویة می نویسد: هنگامی كه حضرت رضاعلیه السلام از نیشابور خارج شد، در راه به چشمه آبی رسید ودر كنار آن چشمه سنگی بود، حضرت بر روی آن سنگ ایستاد وبه نماز مشغول شد، نقش قدم مباركش بر آن سنگ ظاهر گشت والحال آن سنگ را بریده و به دیوار نصب كرده اند وبقعه ای برای آن ساخته اند وشعری دراین باره از خواجه شیراز شیخ حافظ است كه گفت: در زمینی كه نشان كف پای تو بود سالها سجده صاحبنظران خواهد بود
صاحب تحفه الرضویة می افزاید: نگارنده آن محل را كه هم اكنون به قدمگاه معروف است زیارت كرده ونظیر همان سنگ وهمان نقش را در مقبره امامزاده محمّد محروق در خارج از شهر نیشابور دیده وممكن است چنین اتفاقی در آن حوالی نیز افتاده وبعدها آن را در مقبره مزبور گذاشته و به دیوار نصب كرده باشند.
( تحفة الرضویة، ص 190)

صاحب تاریخ نائین معتقد است كه این قدمگاهها وآثاری كه از نقش پای حضرت بر روی سنگ است نقشی است كه به عنوان یاد بود آن حضرت بر روی سنگ حك كرده اند.
( تاریخ النائین، ص 230. )

صاحب تحفة الرضویة می نویسد: در قدمگاه روزی حضرت وارد شد وطلب انگور كرد، باغبانی گفت: حالا فصل زمستان است وانگور در باغهای ما یافت نمی شود وما از شدت سرما موها را زیر خاك پنهان كردهایم. حضرت فرمود: به باغ برو وقدرت خدا را مشاهده كن.آن مرد به باغ آمد دید كه سرتاسر تمام درختان سبز وخرم وپر از میوه است. متحیر شد و چون دانست این از كرامت حضرت است خواست انكار كند تا حضرت را در نزد دیگران شرمسار سازد، به دروغ اطلاع داد كه در باغ انگوری یافت نشد. حضرت متغیر گشت و عازم حركت شد و نفرین كرد كه خدا تو و باغت را بسوزاند. آن بیچاره به مجرد این كه وراد باغ شد، صاعقه از آسمان فرو آمد، او و باغش را به صورت تلی خاكستر در آورد ذكر این ماجرا را در منابع ( تحفة الرضویة: ص 190. ) معتبر نیافتیم ولی احتمالاً منشأ نقل، تاریخ نائین و تحفة الرضویة ونیز حكایتی است كه در بحر الانساب مضبوط است. با این تفاوت كه صاحب بحر الانساب این واقعه را بعد از خروج حضرت از نیشابور ذكر نمی كند وعلاوه بر این می نویسد: آن روز دهم تیرماه قدیم بود. این باغ در بستری کوهستانی و در دامنه جنوب کوه بینالود و رو به دشت نیشابور واقع شده است. این باغ از سمت جنوب به جاده نیشابور - مشهد اتصال می‎یابد.

قدمگاه

قدمگاه

از نیشابور حدود 24 کیلومتر و از مشهد حدود 100 کیلومتر فاصله دارد. این مکان به عنوان مکانی مقدس از سابقه طولانی برخوردار است.  این باغ را زمانی به شاپور کسری و زمانی به حضرت علی(ع) و سپس به حضرت رضا (ع) نسبت داده‎اند. وجه تسمیه باغ با توجه به وجود سنگی سیاه است که جای دو پا بر آن نقش بسته است.

قدمگاه

قدمگاه

شکل اصلی باغ کنونی در دوران صفوی و به دستور شاه عباس اول احداث شد و در دوره‌‌های بعدی در زمان شاه سلیمان صفوی و در دوران ناصرالدین شاه قاجار مرمت‎هایی جهت حفاظت و احیاء باغ صورت پذیرفت. آخرین مرمت و بهسازی مجموعة مذکور در سال 1350 توسط سازمان حفاظت آثار آغاز شده و تا به امروز ادامه دارد و به شماره 236 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

کوشک هشت ضلعی، در مرکز باغ قرار دارد. در ضلع شرقی بقعه نیز چهار طاقی کوچکی قرار دارد که از چشمه‎ای جوشان حفاظت می‎کند. روایت است آب آن هنگام وضوی حضرت رضا (ع) جوشیده و جاری گردیده است و به میمنت آن را چشمه حضرتی می‎نامند.

پوشش گنبدی بنا دارای کاشیکاری با نقوش هندسی و در ساقه کتیبه کمربندی و قرآنی (سوره فتح) به خط ثلث است. در این کتیبه و به موازات ایوان اصلی بنا نام شاه سلیمان صفوی، به خط ثلث زرد، قرار دارد.
بنای قدمگاه در طی سال‌های ۱۳۱۴-۱۳۲۳ ه. ق و نیز در دوره اخیر تعمیر و مرمت شده است.

بنا مزین به تزئینات کاشیکاری، نقاشی‌های روی گچ و کتیبه‌های مختلف است. مدخل اصلی بنا در ضلع شرقی قرار گرفته و دارای مقرنس گچی بسیار زیبایی است. ارتفاع ایوان این ضلع ۵۰/۹ متر می‌باشد. ازاره ایوان تا ارتفاع ۱۴۲ سانتی‌متر کاشیکاری شده که مربوط به دوره‌های اخیر است.
بالای ازاره کاشی در اصل نقاشی روی گچ بوده که تقریباً همگی از میان رفته‌اند. همچنین در این ایوان کتیبه‌ای گچی و برجسته به خط نستعلیق وجود داشته که آن هم در جریان تعمیرات دوره‌های بعد از بین رفته‌اند. همچنین در این ایوان کتیبه‌ای گچی و برجسته به خط نستعلیق وجود داشته که آن هم در جریان تعمیرات دوره‌های بعد از بین رفته است. در طرف راست اسپر ایوان و نزدیک به کف، قطعه سنگ سیاه‌رنگی به دیوار نصب شده که بر آن یک بیت شعر به تاریخ ۱۱۵۹ ه. ق حک شده است.

جرزهای اطراف ایوان و نیز دیواره‌های بیرونی بنا در اصل با کاشی‌های معرق مزین بوده که در تعمیرات دوره‌های بعد، بخش‌هایی از آن با کاشی‌های خشتی جایگزین شده است. ازاره فضای داخلی بقعه، کاشیکاری نسبتاً جدیدی دارد و بالای این ازاره کتیبه گچی برجسته و کمربندی بنا قرار گرفته است. این کتیبه که حاوی سوره جمعه می‌باشد به خط زیبای ثلث سفید، در زمینه لاجوردی و توسط «محمدحسین عنایت‌الله المشهدی» اجرا شده است. بعد از این کتیبه تمام سطوح داخلی بنا با نقاشی‌های روی گچ زیبای دوره صفویه مزین شده است. با گذشت زمان بخشی از این نقاشی‌ها آسیب‌دیده یا از میان رفته است. در بالای هر یک از چهار ورودی بنا، پنجره‌ای آلت کاری شده قرار داده‌اند. در داخل بنا شمعدان برنجی بزرگی از دوره صفویه برجای مانده است.

قدمگاه

بقعه قدمگاه

این باغ به عنوان بخش اول این مجموعه با مساحتی برابر 1 هکتار، به صورت مربعی با ابعاد 100*100 متر و با دو ساختمان قدیمی در موقعیت مرکزی آن، مهمترین عنصر این مجموعه است. ین باغ منطبق با شیب کوهپایه بینالود در سه سطح، با اختلاف ارتفاع 5/1 متر از یکدیگر شکل گرفته است. در هر سطح، دو کرت بزرگ با درختان کاج وجود داشته که در دوره‎های بعد درختان چنار، گردو، و توت جایگزین بسیاری از درختان کاج شده است.

آبیاری باغ از طریق دو قنات، که قنات اولی، قنات اصلی از سمت بالا ده و قنات دوم از سمت پایین ده که در میانه باغ به قنات اولی می‎پیوندد صورت می‎گیرد که در حال حاضر قنات دوم جایگزین چشمه اصلی (چشمه حضرتی) می‎باشد. سردر وردی باغ با پلکانی در دو طرف در خارج از مجموعه به فضای محصور باغ مرتبط می‎شود و با آبنمایی در مرکز و کرتهای درختکاری شده به بقعه منتهی می‎شود.

در بالای باغ دو کرت که استخر بزرگی در میان آن است وجود دارد که آب پس از ورود به استخر توسط جویهای باریکی به 4حوض هشت گوش دور بقعه هدایت شده و توسط آبنمایی در محور مرکزی به حوضچه‎های بعد انتقال می‎یابد. پوشش گیاهی باغ درختان چنار، کاج، توت، گردو و زبان گنجشک می‎باشد که در میان این درختان، گونه‎های درختان چنار، کاج و توت کهنسال به چشم می‎خورد.

منبع:

http://www.behesht8.ir

http://hamshahrionline.ir

http://kheimehnews.com

http://bank-maskan.com

گردآورنده:

مهناز آزادی اردکانی