برای ایرانیان پرتالی است متمرکز به جغرافیای گردشگری که این جغرافیا بستر مناسبی برای توسعه سایر بانکهای اطلاعاتی از قبیل مشاهیر و بزرگان هر شهر و بررسی آثار آنها و بانکهای اطلاعاتی مثل، خدمات و گردشگری که شامل غذاهای محلی،سوغات،صنایع دستی،بازار،صنعت،اکوتوریسم می باشد.با فرستادن عکس،سفرنامه،فیلم کوتاه،گذاشتن کامنت در آخر هر مطلب و معرفی شغل یا کار خود در آن منطقه، و با به اشتراک گذاشتن این مطالب به توسعه صنعت توریسم کشور کمک کرده باشیم
يکشنبه ٠٢ آبان ١٤٠٠
جستجوی پیشرفته   جستجوی وب
گردشگری
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
عضویت
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 15710
 بازدید امروز : 1471
 کل بازدید : 62817683
 بازدیدکنندگان آنلاين : 3
 زمان بازدید : 1.4366
مدرسه غیاثیه ی خرگرد خواف

مدرسه غیاثیه ی خرگرد خواف

مدرسه غیاثیه ی خرگرد خواف

مدرسه غیاثیه ی خرگرد خواف

درخرگرد خواف نزدیک جاده آسفالت بنایی دیده میشود که زمانی مهمترین مرکز تعلیم و تربیت بوده است .کتیبه ی موجود این مدرسه در سال 848 به دستور خواجه غیاث الدین پیر احمد خوافی وزیر شاهرخ میرزابنا شده است بدین علت به غیاثیه مشهور گردید این بنا نماینده ی کامل معماری دوره تیموریان است که بهسبک اذری ساخته شده است معمار بنا استاد قوام الدین شیرازی که در حال کار روی بنا فوت کرده استو کار نیمه تمام وی را برادرش غیاث الدین شیرازی که مجموعه گوهرشاد مشهد و هرات را نیز ساخته استکامل کرد . مدرسه غیاثیه در دوران شکوهش از بهترین دانشگاههای اسلامی بوده است و دانشمندانی چونابوبکر پوشنجی خرجردی ابونصر خرجردی را پرورانده است.

مدرسه ي غیاثیه ي خرگرد آخرین شاهکار استاد قوام الدین شیرازی / سید علی اکبر سیدی

از شواهد و قراين تاريخي چنين بر مي‌آيد كه شهر قديمي خرگرد مركز علم و ادب بوده است؛ چنان كه خواجه نظام‌الملك آن را در رديف شهرهايي چون نيشابور و اصفهان قرار داده و نظاميه‌اي باشكوه در آن بنا نهاده است. در دوران شاهرخ تيموري كه هرات را پايتخت خود كرده بود، اين شهر رونقي به سزا يافت. خواجه پيراحمد خوافي، وزير باتدبير وقت، در اين شهر مي‌زيسته است. وي در طول چهل‌سالي كه شاهرخ از سرحد ختن تا نواحي روم سلطنت داشت، به طور كلي صاحب اختيار بود. به دستور خواجه‌ غياث‌الدين مدرسه ي غياثيه ي خرگرد در سال 848 ساخته شد. اين مدرسه را بسياري از محققان، نمونه ي بارز مدارس دوره ي تيموري دانسته، آن را سمبل معماري خاص دوران تيموري مي‌دانند.

این مدرسه با شماره 126 در فهرست بناهاي تاريخي و اماكن باستاني ايران در تاريخ پانزدهم دي ماه 1310 ه.ش به ثبت رسيده است. در ذيل نام اين مدرسه و شماره ي ثبت آن مي‌خوانيم: "مدرسه ي خرگرد از ابنيه ي قرن نهم هجري به شمار مي‌رود. بر طبق تاريخ كتيبه اش، در سال 848 هجري ساخته شده است."

اين مدرسه ي چهار ايواني داراي صحن و حجرات دو طبقه است. صاحب‌نظران آن را نماينده‌ي كل معماري مدارس قرن نهم دانسته‌اند. بنايي كه علي رغم تمام مصائبي كه بر آن گذشته همچنان مقاوم و استوار، سينه بر طوفان شن صحرا سپر نموده و راز و رمزهاي هنر معماري قرن نهم را با تمام اصول و قواعدش براي ما به ارمغان آورده است.

از متن کتيبه ها چنين فهميده مي¬شود که بنا به دستور پيراحمد خوافي، وزير باتدبير و روشن ضمير شاهرخ تيموري، ساخته شده است و سازندگان آن دو تن از معروف ترين معماران آن روزگار يعني قوام¬الدين شيرازي و غياث¬الدين شيرازي بوده¬اند. چنين به نظر مي¬رسد که استاد قوام¬الدين شيرازي پس از طراحي بنا و هنگامي که کاربنا هنوز به اتمام نرسيده بوده است، بدرود حيات گفته و شاگرد لايق وي، غياث¬الدين شيرازي - که احتمالاً برادر وي بوده است - کار نيمه تمام را به پايان رسانيده باشد.
در این مقاله پس از معرفی بنای مدرسه به جنبه های هنری و زیبایی شناسی آن پرداخته شده و تزیینات مختلف آن همراه با تصاویر گویا معرفی شده است. به نظر می رسد، این اثر چکیده‌ي هنر نمایی معمار معروف قرن نهم، قوام الدین شیرازی، است که در انتهای عمر خویش بدان دست یافته است؛ شاهکاری که تمامی محققان معماری تیموری ، از آن با تمجید و تحسین نام برده اند.

 

منبع:

http://shiraz.honar.ac.ir

http://razavi-chto.ir

http://salman1.persianblog.ir

گردآورنده:

مهناز آزادی اردکانی