برای ایرانیان پرتالی است متمرکز به جغرافیای گردشگری که این جغرافیا بستر مناسبی برای توسعه سایر بانکهای اطلاعاتی از قبیل مشاهیر و بزرگان هر شهر و بررسی آثار آنها و بانکهای اطلاعاتی مثل، خدمات و گردشگری که شامل غذاهای محلی،سوغات،صنایع دستی،بازار،صنعت،اکوتوریسم می باشد.با فرستادن عکس،سفرنامه،فیلم کوتاه،گذاشتن کامنت در آخر هر مطلب و معرفی شغل یا کار خود در آن منطقه، و با به اشتراک گذاشتن این مطالب به توسعه صنعت توریسم کشور کمک کرده باشیم
سه شنبه ٠٧ تير ١٤٠١
جستجوی پیشرفته   جستجوی وب
گردشگری
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
عضویت
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 8211
 بازدید امروز : 4127
 کل بازدید : 64055885
 بازدیدکنندگان آنلاين : 3
 زمان بازدید : 0.5625
آرامگاه خواجه عزيزالله

آرامگاه خواجه عزيزالله

آرامگاه خواجه عزيزالله

آرامگاه خواجه عزيزالله

آرامگاه خواجه عزیزالله در یک کیلومتری جنوب شرقی مجموعه شیخ جام و در میان گورستانی قرار دارد که در نزدیکی آن، بقایای یک ایوان باستانی واقع است.

نقشه این بنا به صورت مستطیل است و در نمای اصلی این بنا، ایوانی با تاق آهنگ وجود دارد و در اضلاع چهارگانه بنا، شاه نشین‌ها و در زوایای آن، غرفه‌هایی از بطن دیوار درآورده‌اند.

این بنا فاقد هر نوع تزیین است؛ تنها تزیینات آن، منحصر به نحوه ارائه و نمایش یزدی بندی و سه کنج‌ها است و داخل بنا روکشی گچی داشته‌است.

 بر مبناي متون كهن خواجه عزيزالله از منسوبين به شيخ احمد جام است كه در گذشته  مقبره اش بصورت  روباز در مقابل بناي مسجد يك ايوان قرار داشت . در داخل ايوان اتاقكهايي به عنوان چله خانه تعبيه شده است . شواهد موجود حكايت از ان دارند كه پيش از اين در طرفين ايوان ، شبستانهايي ايجاد شده بود كه امروزه از ان اثري نيست . بناي مسجد در گذشته به عنوان  مصلي و عيد گاه ساخته شدند .

ارتباط این بنا با ایوان مجاور آن، از طریق درگاه‌هایی بوده که در ضلع جنوب غربی و داخل ایوان تعبیه شده بود و امروزه به جز درگاه داخل ایوان، بقیه آن مسدود شده‌است.

منابع:

 http://www.hamshahrionline.ir

http://news.asrgardesh.com

گردآورنده: 

یوسف ملک میرزایی